Olen asentanut Ubuntu 11.10 vanhalle IBM läppärille. Vähän se nikotteli asennuksen aikana, mutta asentui ja toimii ihan hyvin. Nyt mulla on uus 12.04 tuettu versio CD romppu, mutta se ei nyt sitten asennu koneelle. Voisko joku kertoa miksi.
ompa kumma
toimii_ei_toimi
12101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sulla ei ole pae tukea läppärissäs.
Päivitä 11.10-->12.04
tai
How To Install Ubuntu 12.04 On Non-PAE Capable Hardware
http://www.webupd8.org/2012/05/how-to-install-ubuntu-1204-on-non-pae.html
näyttö-ohjain esteenä...
höpsistä...
Mikä imbbi? T60 pelittää ainakin nätisti.. ;)
Kone on IBM R51 ja tota paea se herjaa. Joku CPU pitäis myös tarkistaa BIOKsesta.
En asentaisi tuohon Ubuntua, vaan Lubuntun tai vieläkin keveämmän.
Olen kokeillut asentaa Puppyä ja Kubuntua ja kumpikaan ei asennu. Siihen ei asennu siis mikään, mutta vanha 11.10 toimii. Miksi se siihen asentui, en voi käsittää.
Olen kokeillut asentaa Puppyä ja Kubuntua ja kumpikaan ei asennu. Siihen ei asennu siis mikään, mutta vanha 11.10 toimii. Miksi se siihen asentui, en voi käsittää.
Ubuntu on ubuntu, tuskin tuota kukaan osaa sanoa. Ei ole ns. standartoitu millekkään koneelle varsinaisesti.
Siksi se ei asennu kun 32-bit 11.10:ssä käytetään non-pae kerneliä ja 12.04:ssä ei.
Nyt voisit sen päivittää 12.04 versioon ja se toimis. Voit myös asentaa 32-bit Lubuntun suoraan, sekin asentuisi, koska siitä löytyy non-pae kerneli.
Tai käytä tuota ohjetta
http://www.webupd8.org/2012/05/how-to-install-ubuntu-1204-on-non-pae.html
Tein mini.iso CD levyn, mutta pitäis varmaan olla hyvä nettiyhteys ja mulla on vavaan mokkula. Mini Ubuntu olisi varmaan asentunu.
Syynä varmaan se, että on joku antiikkinen läppäri.
Ubuntu on tarkoitettu nykypäivän tietokoneille.