onko normaalia

voisinko muuttua

Onko tämä normaalia käyttäytymistä että omaishoitaja joka on puurtanut monia vuosia hermostuu ja huutaakin hoidettavalle.Tuo omaishoitaja olen minä,pinna katkeaa joskus vaikka miten selität ei mene perille,tee sitä ,tee tätä ja tee tuota.Muistisairaus on kauhea tauti kun se vie omaisenkin voimat. Tiedän että pitäisi hillitä itsensä eihän muistisairas voi mitään sille ettei muista,ei kai tahallaan uuvuta puolisoa.
Mieheni on minulle rakas ja kun huudan pyydän anteeksi.Miten osaisin suhtautua tyynesti?Ei mieheni kärsi huutamisesta,hän sanoo että olen hänelle tärkeä ihminen mutta itse kärsin ja toivoisin olevani lempeä ja rauhallinen joka asiassa.Pitäisikö aina laskea ensin kymmeneen?

7

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tartte muuttua

      Ei sellaista ihmistä ole vielä syntynytkään, jolla ei pinna palaisi muistisairaan kanssa.

      Kannattaisi aina laskea ensin kymmeneen, mutta eihän se joka päivä onnistu. Ei tätä pysty ymmärtämään, jos ei ole joutunut itse kokemaan. Itselläni neljäs vuosi menossa omaishoitajana. Kovasti on ollut neuvojia, vaan harvassa ovat ne, jotka ovat jotenkin auttaneet. Muistisairas on todella tehokas ystäväpiirin ja sukulaisten karkottaja.

    • Joulun alla.

      Omaishoitajakin on ihminen. Tuntuu että häneltä vaaditaan enkelin ja äiti-Teresan luonne automaattisesti kun omaishoito alkaa.
      Itse hermostun yö-valvomissin, kun pahimmillaan menee viikkoja että ei saa nukkua kuin pari-kolme tuntia yössä. Itken ja huudankin väsymystäni.
      Sanon kuitenkin miehelleni, tämä ei ole tarkoitettu sinulle, minua väsyttää. Hän sanoo että ei se mitään. Onneksi unohtaa hetkessä vaikeat hetket, valitettavasti myös hyvät.

    • Ihan tavallista on

      On täysin normaalia - on se parempi huutaa kuin kalauttaa paistinpannulla päähän ;).

    • ggggd

      ----

    • onko muita näin?

      Miksi sitä on näin hölmö,kun puolisoni on intervllissa minulla on niin ikävä häntä enkä osaa hakea omaa elämää yksin.Vaikka hän on kovin työläs ja sairas niin silti ikävöin häntä,vaikka uuvun ja väsyn häntä hoitaessa ja toivon vapaata niin ei se olekaan se vapaa miksi kuvittelin.Monia vuosia olen hoitanut ja aina sama ikävä.

      • ********

        Tiedän! Paradoksi on juuri tämä, ei jaksaisi millään, mutta ei osaa olla jos hoidettava on intervallissa.
        Ihan kuin olisi pahanteossa kun laistaa "velvollisuuksiaan".
        Pitkään jatkunut omaishoito tekee ihmisestä tällaisen.
        Minulla on vähän helpottanut kun aikaa kuluu, otan pidemmän vapaan kerralla ja lähden jannekin, jos pysyn kotona, haen hänet kotiin, ajattelen että mitä minä täällä yksinkään teen??!!


    • Eiköhän se ole ihan normaalia,ikävä ja huono omatunto,sama miten päin on.Ajan myötä se kyllä helpottaa,huomasin että jopa suru helpottaa,ikäväkin muuttaa muotoaan.Joskus menee jopa pari tuntia etten ajattele ollenkaan miestäni :)
      Väsymyksestä sen verran,että jos on aivan piipussa hoitamisesta,kannattaa kyllä miettiä muutosta,edes vähäistä että saa levätä.Minulle tulo lopulta ihan fyysisiä oireita kun pää ja keho oli aivan loppu.Varsinkin jos hoitaa muistisairasta,hän aistii herkästi tunnetilojen vahtelut vaikka ei osaisi kommunikoida.Itse opettelin poistumaan paikalta kun huoamsin että nyt läikkyy yli,lenkki ulkona teki hyvää,tai saunan lauteilla istunut monasti.
      Mie olen nyt saanut levätä,kiitos upean hoitopaikan.Olen palautunut melkein siihen normaali tilaan.Suru kyllä seuraa ja ikvävä,mutta ne hiljaisina kumppaneina tuossa vierellä.Elämää on vielä,ja se on oikeestaan aika muksaa :)
      Tehkää pieniä muutoksia että jaksatte,kyllä ne suuret tulee ajastaan.Tehkää ne oman sytämen mukaan,ei sukulaisten neuvojen.Omaishoitaja tietää parhaiten mikä on hyvä.
      Hyvää Joulua ja jakselkaa.mie meen joulukuusen hakuun,mies tulee jouluksi kotiin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1299
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1095
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      936
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      42
      879
    5. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      729
    6. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      716
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      48
      693
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      94
      672
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      656
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      635
    Aihe