onko normaalia

voisinko muuttua

Onko tämä normaalia käyttäytymistä että omaishoitaja joka on puurtanut monia vuosia hermostuu ja huutaakin hoidettavalle.Tuo omaishoitaja olen minä,pinna katkeaa joskus vaikka miten selität ei mene perille,tee sitä ,tee tätä ja tee tuota.Muistisairaus on kauhea tauti kun se vie omaisenkin voimat. Tiedän että pitäisi hillitä itsensä eihän muistisairas voi mitään sille ettei muista,ei kai tahallaan uuvuta puolisoa.
Mieheni on minulle rakas ja kun huudan pyydän anteeksi.Miten osaisin suhtautua tyynesti?Ei mieheni kärsi huutamisesta,hän sanoo että olen hänelle tärkeä ihminen mutta itse kärsin ja toivoisin olevani lempeä ja rauhallinen joka asiassa.Pitäisikö aina laskea ensin kymmeneen?

7

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tartte muuttua

      Ei sellaista ihmistä ole vielä syntynytkään, jolla ei pinna palaisi muistisairaan kanssa.

      Kannattaisi aina laskea ensin kymmeneen, mutta eihän se joka päivä onnistu. Ei tätä pysty ymmärtämään, jos ei ole joutunut itse kokemaan. Itselläni neljäs vuosi menossa omaishoitajana. Kovasti on ollut neuvojia, vaan harvassa ovat ne, jotka ovat jotenkin auttaneet. Muistisairas on todella tehokas ystäväpiirin ja sukulaisten karkottaja.

    • Joulun alla.

      Omaishoitajakin on ihminen. Tuntuu että häneltä vaaditaan enkelin ja äiti-Teresan luonne automaattisesti kun omaishoito alkaa.
      Itse hermostun yö-valvomissin, kun pahimmillaan menee viikkoja että ei saa nukkua kuin pari-kolme tuntia yössä. Itken ja huudankin väsymystäni.
      Sanon kuitenkin miehelleni, tämä ei ole tarkoitettu sinulle, minua väsyttää. Hän sanoo että ei se mitään. Onneksi unohtaa hetkessä vaikeat hetket, valitettavasti myös hyvät.

    • Ihan tavallista on

      On täysin normaalia - on se parempi huutaa kuin kalauttaa paistinpannulla päähän ;).

    • ggggd

      ----

    • onko muita näin?

      Miksi sitä on näin hölmö,kun puolisoni on intervllissa minulla on niin ikävä häntä enkä osaa hakea omaa elämää yksin.Vaikka hän on kovin työläs ja sairas niin silti ikävöin häntä,vaikka uuvun ja väsyn häntä hoitaessa ja toivon vapaata niin ei se olekaan se vapaa miksi kuvittelin.Monia vuosia olen hoitanut ja aina sama ikävä.

      • ********

        Tiedän! Paradoksi on juuri tämä, ei jaksaisi millään, mutta ei osaa olla jos hoidettava on intervallissa.
        Ihan kuin olisi pahanteossa kun laistaa "velvollisuuksiaan".
        Pitkään jatkunut omaishoito tekee ihmisestä tällaisen.
        Minulla on vähän helpottanut kun aikaa kuluu, otan pidemmän vapaan kerralla ja lähden jannekin, jos pysyn kotona, haen hänet kotiin, ajattelen että mitä minä täällä yksinkään teen??!!


    • Eiköhän se ole ihan normaalia,ikävä ja huono omatunto,sama miten päin on.Ajan myötä se kyllä helpottaa,huomasin että jopa suru helpottaa,ikäväkin muuttaa muotoaan.Joskus menee jopa pari tuntia etten ajattele ollenkaan miestäni :)
      Väsymyksestä sen verran,että jos on aivan piipussa hoitamisesta,kannattaa kyllä miettiä muutosta,edes vähäistä että saa levätä.Minulle tulo lopulta ihan fyysisiä oireita kun pää ja keho oli aivan loppu.Varsinkin jos hoitaa muistisairasta,hän aistii herkästi tunnetilojen vahtelut vaikka ei osaisi kommunikoida.Itse opettelin poistumaan paikalta kun huoamsin että nyt läikkyy yli,lenkki ulkona teki hyvää,tai saunan lauteilla istunut monasti.
      Mie olen nyt saanut levätä,kiitos upean hoitopaikan.Olen palautunut melkein siihen normaali tilaan.Suru kyllä seuraa ja ikvävä,mutta ne hiljaisina kumppaneina tuossa vierellä.Elämää on vielä,ja se on oikeestaan aika muksaa :)
      Tehkää pieniä muutoksia että jaksatte,kyllä ne suuret tulee ajastaan.Tehkää ne oman sytämen mukaan,ei sukulaisten neuvojen.Omaishoitaja tietää parhaiten mikä on hyvä.
      Hyvää Joulua ja jakselkaa.mie meen joulukuusen hakuun,mies tulee jouluksi kotiin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2001
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      129
      1639
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1506
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1423
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1391
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1214
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1100
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1099
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      51
      894
    Aihe