unihypnoosiäänitteet?

?????kysymys

Kertokaa teidän kokemuksia?

16

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo ent.

      Tarkoitatko kuorssaamista ?

    • harpesson

      unissakävelyä?

    • jo1

      Jos tarkoitat unettomutta niin unettomuus voi johtua monista syistä. Jos unettomuus on stressiperäistä niin äänitteitä kannattaa kokeilla.
      On tärkeää löyttää äänite jota haluaa kuunnella. Tarkoittaa sitä, että äänitettä ei kannata ostaa kuuntelematta. Kuunnellla voi ainakin kirjastoissa ja joissakin liikkeissä. On hyvä että äänitteessä on nukkumiseen liittyvä suggestioita.
      Äänitettä on kuuneltava säännöllisesti mielellään joka ilta. Jos mahdollista äänitteestä voi ottaa pois virkostysosuuden ja käyttää äänitettä osana nukkumis "rituaalia".
      Hyvä rentoutuminen itsessään vastaa tunnin tai parin yöunta

    • 1718

      Itse käytin joskus tätä:
      http://www.amazon.com/Delta-Sleep-System-Jeffrey-Thompson/dp/B00005BIY7

      Jeffrey Thompsonin äänitteitä saa tilaamalla useimmista kirjakaupoista. Ne eivät ole varsinaisia hypnoosiäänitteitä, vaan meditaatiomusiikkia.

      Toimii ensin hyvin, mutta tämän tyyppisissä äänitteissä (ns. binaural beats) on ongelmana tottuminen ja tehon katoaminen sitä kautta.

    • Hyviä kokemuksia

      Kuuntelin YouTubesta erästä unihypnoosiäänitettä. Nukahdin äänitteen aikana parissa minuutissa ja vieläpä sillä lailla "vähitellen" etten osaa sanoa viimeistä muistamaani lausetta, vaan sanat ikään kuin puuroutuivat mieleeni. Äänitteen tekijän nimi oli joku "hypnoosimies" tai vastaava, en muista tarkkaan. Tulee ensimmäisten hakutulosten joukossa kun kirjoittaa "hypnoosi". Kuvakkeessa on veden alla oleva ihminen. Suosittelen lämpimästi!

    • Vinkki

      Olisiko kyseessä Väinö Pertamon rentoutus-cd! Ainakin tuo kansikuva oisi viitata siihen. On todella hyvä !Niitä voi kysellä Pertamolta itseltään.

    • vinkki
      • Piilomainos

        Toisessa aloituksessa puutuuttiin näihin itsensä mainostajiin. Se riski tietysti aina on, kun odottaa nimettömiltä vinkkejä. Pertamo voisi ottaa blogissaan kantaa itsensä piilomainostamiseen keskustelupalstoilla.


      • Ei Pertamo
        Piilomainos kirjoitti:

        Toisessa aloituksessa puutuuttiin näihin itsensä mainostajiin. Se riski tietysti aina on, kun odottaa nimettömiltä vinkkejä. Pertamo voisi ottaa blogissaan kantaa itsensä piilomainostamiseen keskustelupalstoilla.

        Voinen sanoa etten ole Pertamo:)


      • sama.........
        Ei Pertamo kirjoitti:

        Voinen sanoa etten ole Pertamo:)

        Ja kyllähäm tuon maili-osoitteen saa hetkesä googlettamall selville...


    • Ei mainoksia

      Taas mainostetaan. Asia menee illäpitoon.

      • vinkki..

        Voivoi! Aika vaikea antaa vastausta ilman tarkempia tietoja:)


      • tämäkö?

    • Jopa joo.

      Joo, ei ole Pertamon. Kenen tuo on, voisi puhua hieman selvemmin...

    • aanisenaallot

      Auttaako äänitteet tupakanlopettamiseen ? Mihin äänitteet sopii parhaiten?

    • kokenutkäyttäjä

      Mitään kalliita äänitteitä ei tarvita. Parasta unetomuuteen ja tupakasta vieroittamiseen on hopeinen vesi, eikä maksa paljoa kuten lääketehtaitten lääkkeet.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3193
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2905
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2152
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1605
    5. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      6
      1379
    6. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1369
    7. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1354
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1321
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      14
      1317
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1275
    Aihe