miten on mahdollista että agp ei ole käytössä, aida 32 väittää niin.saako sen jotenkin päälle?
sitten mitä mun kannatais päivitellä tälläsestä koneesta?
Suoritintyyppi = AMD Duron, 750 MHz (3,75 x 200)
Emolevy = MSI K7T Power/pro/pro2/pro2-A/turbo/turbo2/turbo Limited Edition
Piirisarja = Via VT8363(A) Apollo KT133(A)
Keskusmuisti = 128 MB (pc133 SDRAM)
Bios-Tyyppi = Award Modular (08/03/01)
Näytönohjain = NVIDIA GeForce2 MX 100/200
Äänikortti = VIA AC'97 Audio Controller
Käyttöjärjestelmä = Microsoft Windows 98 SE
muisti on SpecTek (128MB PC133 SDRAM)
niin mitä tosta kannattas päivittää vai kannattaisko ostaa kokonaan uus keskusyksikkö?onko mitään toivoa?
mailiakin saa lähettää,osote on [email protected]
agp
6
348
Vastaukset
- teuvo
Mää kyllä ostaisin uuden koneen :)
- jeeii
uusi kone ehkä parempi vaihtoehto jos vääntöä tarvii ja osaamien tai aika ei riitä näpertelyyn.
Rippuen mikä versio tuo MSI K7T emolevy on voi jopa laittaa XP2400 /2600 @266MHz fsb prossun vaan se ei näistä tiedoista käy ilmi. SDRAM'ia 256 tai 512Mt lisää ja kelponäyttis ati 9600XT tai gf 5900XT niin pärjää vähän aikaa. Uusi käyttis.- päivittäjä
mikäs se fsb on?? emolevyn versio on ms-6330.ainakin emon käyttöohjeen mukaan.ja entäs mikä on sse? liittyykö se jotenkin suorittimeen?
- jeeii
päivittäjä kirjoitti:
mikäs se fsb on?? emolevyn versio on ms-6330.ainakin emon käyttöohjeen mukaan.ja entäs mikä on sse? liittyykö se jotenkin suorittimeen?
Front Side Bus, eli tässä tapauksessa emolevyn väylän nopeus. MS-6330 v3.0 tukee AMD XP1800 Palomino core'lla(se vanhempi) ehkä jopa XP2100 kunhan vaan on Palomino, joku muu tietää?
v1.0 vain max 1.4GHz@200MHz fsb.
SSE ?
"SSE:
In 1999 Intel introduced the SSE instruction set which added 8 new 128 bit registers (not overlayed with other registers). These instructions were analogous to AMD's 3DNow! in that they primarily added floating point SIMD.
SSE-2
In 2001 Intel instroduced the SSE-2 instruction set which added 1) a complete complement of integers instructions (analogous to MMX) to the original SSE registers and 2) 64-bit SIMD floating point instructions to the original SSE registers. The first addition made MMX nearly obsolete, and the second allowed the instructions to be realistically targeted by conventional compilers."
- Timo
Tuolla jotain tietoa AGP:sta:
http://peliplaneetta.net/keskustelut/aihe?fid=6&tid=65588 - The Man
Itselläni on tässä kakkoskoneella sama emo, näytönohjain ja käyttöjärjestelmä. Prosessori vain on 700mhz duron. ja muistia 3x128.
Emoon saa iskostettua maksimissaan athlon 2800 prosessorin, ainakin äkkiseltään se oli isoin mitä löysin 266 väylillä. Mutta tuo hitaampi muistityyppi jää tällöin pullonkaulaksi. Jos halvalla meinaat selvitä niin ehkä käytetty athlon 2200-2600 ja muistia lisää. Käyttöjärjestelmänkin voisi siinä vaiheessa vaihtaa xp:hen tai 2000:een.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321