USB tallennus telkkarit onnettomia?!

apinaa koijataan

Hei! Porukat ostivat telkkarin jossa USB tallenus mahdollisuus! Suureksi pettymyksekseni huomasin että voi onnettomasti tallentaa vain yhtä kanavaa ja kanavaa ei voi vaihtaa tallennuksen aikana! Lapsellista sanon minä! Onko muutkin USB tallenus tv:eet yhtä surkeita?

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • panokset kovenee

      Jos tarvitsee tallennusmahdollisuutta usealta kanavalta samanaikaisesti, pitää ostaa laite, jossa sellainen toiminto on. Yleensä se vaatii digiboksin, jossa on kiintolevy ja kaksi viritintä. Myös ainakin jotkin tietokoneeseen liitettävät usb-digiboksit osaavat tuon, ainakin sopivalla ohjelmistolla.

      Se, että televisiossa ei tuota toimintoa ole, ei tee siitä onnetonta.

    • Kyllä niit on

      Panasonicilla ja Samsungilla on tuplavirittimillisiä malleja.
      Lue vaikkapa
      MB 9/2013 "ykkösketju kehiin" 55 tuuman älytelevisiot

      Itse ostin Pansun ja kun laitoin ohjelmia ajastukseen, aluksi hämmästyin kuin sain laittaa toiseltakin kanavalta samaan aikaan tulevan ohjelman. :)

      Tosin tallennuksien katseluun ei ole niin paljoa näppäriä toimintoja kuin digiboksissa, esim. ei voi laittaa kirjanmerkkejä mihin vaan haluaa, mutta ohjelman tallentamiseen silloin tällöin se sopii hienosti. Ja tuplavirittimistä on etuna sekin, että saa vaikka kaksi tv-kanavaa ruutuun rinnakkain yhtä isona tai yksi isona ja toinen pikkukuvassa.

    • LOGIC lokiikka

      Mulla on vielä onnettomampi, kiinalainen LOGIC-televisio. USB-tallennus ei tallenna tekstityksiä. Toista kanavaa ei silläkään voi tallentaa. Onneksi on Toppari digiboksi, se kyllä tallettaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      51
      1878
    2. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      39
      1509
    3. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1395
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      91
      1223
    5. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      161
      1124
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      218
      1085
    7. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1046
    8. 73
      986
    9. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      21
      976
    10. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      891
    Aihe