koira söi pähkinäsuklaata D:

apua!

onko vaarallista? Söi melkei kokoisen fazerin levyn.. Koira on noin 40 kiloa painava kultainen noutaja uros. Löysi suklaalevyn kaverini laukusta ja päätti sitten syödä sen sillä välin kun olimme ulkona.

3

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hxvnlgxv

      Kysymys 1: miksi tällaisessa hätätapauksessa kirjoittelet tänne etkä soita päivystävälle eläinlääkärille?

      Kysymys 2: etkö tiedä että tumma suklaa on koiralle paljon vaarallisempaa kuin maitosuklaa?

      Koiralle ehkä mennyt vatsa kuralle tuosta, tuskin tuosta sen kummempaa tapahtuu, kun oli maitosuklaata ja noin iso koira. Pieni koira olis saattanut kuolla.

    • kylsesiitä

      Mulla on useamminkin sattunut, että iso koira tempasee salaa jostain suklaat. Esim. kerran olivat yövieraat jättäneet kiitokseksi suklaarasian huoneen pöydälle, mutta minulle eivät siitä edes maininneet. No, koiran vatsaanhan se päätyi.

      Ei ole hätätapaus, eikä tarvitse eläinlääkärille juoksuttaa. Seurata vaan tilannetta. Mahdotonta liioittelua tuon suklaankin kanssa, kiinnostaisi tietää tilastot suklaaseen kuolleista koirista?

      • Hxnv....

        Tumma suklaa on vaarallista oikeasti, mutta pitää ottaa huomioon koiran koko ja syödyn suklaan määrä.

        Mullakin oli 25kg koira joka söi kerran puolikkaan fazerin sinisen, ja toisen kerran koko paketin kissankieliä (eli suklaata siis). Kummallakaan kerralla ei tapahtunu yhtään mitään, ell neuvoi puhelimessa oksennuttamaan suolalla. Koiralle syötettiin suolat ja siitäkään ei tullut edes sitä oksennusta.
        Yhden kerran samainen koira söi pentuna koko paketillisen Ibumax 400, siitäkään ei tullut mitään ongelmia :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2543
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1818
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1637
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1281
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      988
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      979
    8. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      978
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      891
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      884
    Aihe