D-vitamiini ei olekaan ihmepilleri!

2+2

D-vitamiini ei olekaan ihmepilleri!

D-vitamiinin vähyys ei ehkä olekaan sairauksien aiheuttaja, uutisoi Duodecim, jota uutisoidaan mm.
http://www.terveysportti.fi/terveysportti/uutissorvi_uusi.uutissivu?p_uutis_id=17012
http://www.iltalehti.fi/terveys/2013121017815646_tr.shtml
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/D-vitamiinipillerit-12818

Entä mikseivät hoitotutkimukset ole tuottaneet toivottuja tuloksia (lukuun ottamatta kuolleisuuden vähenemistä)? Yksinkertaisesti siksi, että annetut D-vitamiiniannokset ovat olleet aivan liian pieniä (vain 10–50 mikrogramman luokkaa päivässä), kun pitäisi olla aikuisella 100µg. Lisäksi on käynyt ilmi, että jopa 60 % tutkimuksiin osallistuneista on jättänyt D-vitamiinivalmisteensa ottamatta, joten ei ole mikään ihme, jos odotettu hoitotulos on jäänyt saavuttamatta, sanovat Autierin työryhmän raporttia kommentoineet asiantuntijat lääkäreiden MedPage-sivustolla (ks. linkki alla).
http://www.medpagetoday.com/PrimaryCare/DietNutrition/43267

D-vitamiinista julkaistaan valtavasti uusia tutkimuksia. Ne osoittavat kiistatta, että D-vitamiinin puute on yleistä koko maapallolla, myös aurinkoisissa maissa, jopa tropiikissa ja että puutetta esiintyy lähes kaikissa pitkäaikaissairauksissa. Tiedeyhteisö ei ole päässyt yksimielisyyteen siitä, mikä on ihmisten D-vitamiinin päivittäinen tarve ja paljonko D-vitamiinia pitäisi olla veressä. Tässä joitakin uusimpia tieteellisiä tutkimuksia ja tulkintoja aiheesta.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2574


Luuston haurastuminen vaivaa yhä useammin jo lapsuusiässä. Tuoreen tutkimuksen mukaan esimerkiksi helsinkiläislasten luunmurtumat ovat selvästi lisääntyneet. Luuston haurastumisen syynä on D-vitamiinin puutos.

Lastenlääkäri Dosentti Outi Mäkitie ennustaa, että osteoporoosista on tulossa merkittävä lastensairaus. Hänen mukaansa helsinkiläislapsista noin puolella on vakava D-vitamiininpuutos jo vastasyntyneenä. Ja hän vaatiikin, että lasten virallinen D-vitamiinin saantisuositus nostetaan 50µg:aan päivässä läpi vuoden pikkulapsilla.

Mäkitien arvelee myös, että Suomessa on suuri joukko nuoria aikuisia, joilla on merkittävä riski sairastua osteoporoosiin jo ennen keski-ikää.

Hauras luusto on riskitekijä osteoporoosin lisäksi myös varhaiselle nivelrikolle ja muille tuki- ja liikuntaelinsairauksille.

Ympärivuotisen ja riittävän D-vitamiinin lisäksi luuston normaali kehitys vaatii liikuntaa.

D-vitamiini on erittäin halpaa (maksaa pari euroa kuukaudessa).

Suomessa auringonvaloa on riittävästi D-vitamiinin valmistukseen vain toukokuun alusta elokuun loppuun eli kun UVB-indeksi on vähintään 3. Joskus lähes koko kesä on niin pilvinen, kylmä tai sateinen, että pelkästään auringosta on vaikea saada riittävästi D-vitamiinia. Auringosta saat D-vitamiinia, mutta vain silloin kun varjosi on lyhyempi kuin sinä itse. Siis lyhyen aikaa keskipäivällä, noin kello 10-16 vähintään kädet ja jalat paljaina 30 minuuttia päivittäin.
http://www.terveysportti.fi/xmedia/duo/duo99587.pdf

Suuri D-vitamiinihuijaus ja 2,5 miljardia säästöä!
http://jyrisuominen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/57863-d-vitamiini-huijaus-ja-kansan-tahallinen-kusetus

4

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varjon pituus

      >> Suomessa auringonvaloa on riittävästi D-vitamiinin valmistukseen vain toukokuun alusta elokuun loppuun eli kun UVB-indeksi on vähintään 3.

      Muuan sisätautilääkäri (Välimerellä oleillessa visiitti) totesi, että jotta vaaleaihoinen ja sinisilmäinen saisi auringosta riittävästi D-vitamiinia, niin hänen tulisi olla niin kauan auringossa päivittäin, että hän altistaisi itsensä ihosyövälle.

      Etelässä puolesetaan kehoitetaan välttämään suoraa auringonvaloa vähintäänkin kello 12-14 välillä ja mieluummin hieman laajemmallakin tuntihaitarilla, eli juuri silloin kun varjo alkaa olla itseään lyhyempi jolloin vahingolliset säteet ovat voimakkaammillaan.

    • Terveyttäkö

      Näiden täysin vastakkaisten väitelmien kanssa ei tavallinen kansalainen tahdo pysyä perässä. On kaksi täysin vastakkaista väittämää, joten kysymys kuuluu:
      Mikä on totuus D-vitamiinin vaikutuksista ja haittavaikutuksista???
      Luin, että erään väittämän mukaan liiallinen D-vitamiinin saanti liuottaisi luusta kalkkia vereen ja näin aiheuttaisi terveysongelmia.

      Tri Tolosen näkemys asiasta on seuraavanlainen:
      http://www.vhh-terveysravinto.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=43&t=2463

    • varjon pituus

      Oheisessa ketjusa on useita linkkejä eri tutkimuksiin, jotka osoittavat D-vitamiinin saannin merkityksen.

      - http://keskustelu.suomi24.fi/node/11236409

      Luonnollisestikin aivan perusasiana tulisi olla monpuolinen ja terveellinen ruokailu.

      Se mikä puolestaan voi käydä tarkoitustaan vastaan on summa-mutikassa kuluttaa kaikenlaisia lisävitamiineja ja multivitaamineja, joka on lopulta hallitsematonta.

      Kehon "ekosysteemi" on hyvin hienojakoista kaiken vaikuttaessa kaikkeen ja sen herkkä tasapaino häiriintyy väärillä panotuksilla. Tasapaino kaikessa ja liikakäyttöä tulee välttää terveytensä hyväksi.

      Alla olevssa artikkelissa mainittu Ovakainen tosin mene kovin kevyesti (edsvastuuttomastikin) yli tasapainisuuden kommentoidessan D-vitamiinia tai sitten toimitus lainannut kovin selektivisesti sanomisiaan.

      "Multivitamiineilla ei voi juuri ehkäistä vakavia kroonisia sairauksia. Amerikkalaisten tutkimusten mukaan niiden liikakäyttö voi sen sijaan olla jopa haitallista. Suomalaiset ravitsemustieteilijät ovat samaa mieltä ja huomauttavat, että tässä asiassa "enempi ei ole parempi"."

      - http://www.taloussanomat.fi/ihmiset/2013/12/17/uudet-tutkimukset-tyrmaavat-purkkivitamiinit/201317487/139

    • 4+4

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3558
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      103
      3455
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      98
      3045
    4. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      78
      2999
    5. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2723
    6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      96
      2531
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      17
      2222
    8. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      45
      2016
    9. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      19
      1939
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1544
    Aihe