Yritin kahlata tuota Applen sivua, mutta siellä oli tarjolla vaan tuo Maverick ( en ole hyvä suunnistuksessakaan).
Onko 10.8 poistettu myynnistä? Onko Maverick nyt ainut tarjolla oleva?
Linkkiä peliin, jos löytyy.
Koneeni on iMac MID 2007 ( uudempi) 2,4G core2duo, johon maverick ilmeisesti menee, mutta muistia on yht 2 GB joten tuleekohan ongelmia?
... olisiko 10.8 ollut tälle raudalle jotenkin "kevyempi" versio kuitenkin?
Viimekäden kokemukset Mavericista kiinnostaa -ja mille koneelle olette asentaneet.
Maverick (taas)
9
259
Vastaukset
- 1stMacFinn
http://store.apple.com/fi/search/mountain-lion-os-x#!
Tuoltahan ne löytyy. 10.6, 10,7 ja 10.8, valitse itsellesi sopivin.
Kannattaa pistää muistia maksimit.- 1stMacFinn
Ja vielä
http://www.everymac.com/systems/apple/imac/index-imac.html
Tuolta saat omastani kaikki tiedot, paljonko muistia menee.
- Kiireetön.
Mulla sama kone mutta 4GB rammilla. Toimii mutta on hieman hidas. On kuitenkin perusjuttuihin käyttökelpoinen, ellei ole kiire.
- Kiireeton.
Käytän siis Mavericsiä.
- veli taas
Kiireeton. kirjoitti:
Käytän siis Mavericsiä.
... taitaa siis hyytyä rautapuolelta Mavericilla tämäkin kone, vaikka laittaa muistin tappiin, siihen 4GB
Mikä versio sulla oli ennen tätä Mavericciä?
Mulla on 10.6 eikä muuten innostaisi uusia, mutta pankinsivuilta tulee herjoja, kun Safari on 5 versio tässä käyttiksessä. - 1stMacFinn
veli taas kirjoitti:
... taitaa siis hyytyä rautapuolelta Mavericilla tämäkin kone, vaikka laittaa muistin tappiin, siihen 4GB
Mikä versio sulla oli ennen tätä Mavericciä?
Mulla on 10.6 eikä muuten innostaisi uusia, mutta pankinsivuilta tulee herjoja, kun Safari on 5 versio tässä käyttiksessä.Eikös tohon mee 6 gb?
- veli taas
1stMacFinn kirjoitti:
Eikös tohon mee 6 gb?
... saattaa mennäkin, en niin tarkoin tutkinut.
Taidan kuitenkin laittaa ehkä tuon 4GBn ja 10.8 jos Mavericilla on ollut hidasteluja.
Tosin en tiedä, mistä " jään paitsi" jos en Mavericcia laittaisi? - Tehostus
veli taas kirjoitti:
... saattaa mennäkin, en niin tarkoin tutkinut.
Taidan kuitenkin laittaa ehkä tuon 4GBn ja 10.8 jos Mavericilla on ollut hidasteluja.
Tosin en tiedä, mistä " jään paitsi" jos en Mavericcia laittaisi?Vaihda siihen SSD-levy niin tulee taas vauhtia! Ja lisää se RAM.
- Kiireetön.
Sama (päivitetty) 10.6 oli ennen Mavericksiä.
No ainakin pankkikäyttöön 10.9 tässä koneessa on riittävän nopea, ja kevyeen surffailuunkin. Minulle Mavericks on parempi kuin 10.6 huolimatta pienestä hidastelusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1302985Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn221468- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085