Yritin kahlata tuota Applen sivua, mutta siellä oli tarjolla vaan tuo Maverick ( en ole hyvä suunnistuksessakaan).
Onko 10.8 poistettu myynnistä? Onko Maverick nyt ainut tarjolla oleva?
Linkkiä peliin, jos löytyy.
Koneeni on iMac MID 2007 ( uudempi) 2,4G core2duo, johon maverick ilmeisesti menee, mutta muistia on yht 2 GB joten tuleekohan ongelmia?
... olisiko 10.8 ollut tälle raudalle jotenkin "kevyempi" versio kuitenkin?
Viimekäden kokemukset Mavericista kiinnostaa -ja mille koneelle olette asentaneet.
Maverick (taas)
9
267
Vastaukset
- 1stMacFinn
http://store.apple.com/fi/search/mountain-lion-os-x#!
Tuoltahan ne löytyy. 10.6, 10,7 ja 10.8, valitse itsellesi sopivin.
Kannattaa pistää muistia maksimit.- 1stMacFinn
Ja vielä
http://www.everymac.com/systems/apple/imac/index-imac.html
Tuolta saat omastani kaikki tiedot, paljonko muistia menee.
- Kiireetön.
Mulla sama kone mutta 4GB rammilla. Toimii mutta on hieman hidas. On kuitenkin perusjuttuihin käyttökelpoinen, ellei ole kiire.
- Kiireeton.
Käytän siis Mavericsiä.
- veli taas
Kiireeton. kirjoitti:
Käytän siis Mavericsiä.
... taitaa siis hyytyä rautapuolelta Mavericilla tämäkin kone, vaikka laittaa muistin tappiin, siihen 4GB
Mikä versio sulla oli ennen tätä Mavericciä?
Mulla on 10.6 eikä muuten innostaisi uusia, mutta pankinsivuilta tulee herjoja, kun Safari on 5 versio tässä käyttiksessä. - 1stMacFinn
veli taas kirjoitti:
... taitaa siis hyytyä rautapuolelta Mavericilla tämäkin kone, vaikka laittaa muistin tappiin, siihen 4GB
Mikä versio sulla oli ennen tätä Mavericciä?
Mulla on 10.6 eikä muuten innostaisi uusia, mutta pankinsivuilta tulee herjoja, kun Safari on 5 versio tässä käyttiksessä.Eikös tohon mee 6 gb?
- veli taas
1stMacFinn kirjoitti:
Eikös tohon mee 6 gb?
... saattaa mennäkin, en niin tarkoin tutkinut.
Taidan kuitenkin laittaa ehkä tuon 4GBn ja 10.8 jos Mavericilla on ollut hidasteluja.
Tosin en tiedä, mistä " jään paitsi" jos en Mavericcia laittaisi? - Tehostus
veli taas kirjoitti:
... saattaa mennäkin, en niin tarkoin tutkinut.
Taidan kuitenkin laittaa ehkä tuon 4GBn ja 10.8 jos Mavericilla on ollut hidasteluja.
Tosin en tiedä, mistä " jään paitsi" jos en Mavericcia laittaisi?Vaihda siihen SSD-levy niin tulee taas vauhtia! Ja lisää se RAM.
- Kiireetön.
Sama (päivitetty) 10.6 oli ennen Mavericksiä.
No ainakin pankkikäyttöön 10.9 tässä koneessa on riittävän nopea, ja kevyeen surffailuunkin. Minulle Mavericks on parempi kuin 10.6 huolimatta pienestä hidastelusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1411339Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa443892Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1123053Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1272406Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin812065Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961771Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3031025Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17820Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143755- 53709