Nykyisessä koneessa ATX emo. Olisiko 347x347. Olisi uusi mATX 210x240? emo. Voiko tätä uutta kiinnittää entisen tilalle koneeseen? Joutuuko ostamaan uuden mATX kotelon?
mATX emo
Emon kiinnitys
488
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pitäisi toimia vanhassa kotelossa kunhan se on edes jotain atx tyyppiä
Onnistuu jos on edes jotain atx tyyppiä se entinen kotelo
Joo kato että ruuvin reijät osuu ja siirrä holkkeja alta tarvittaessa ettei tuu oikosulkuja jos niitä on muuallakin kun mihin ruuvin reijät osuu. Tai eristä ne huolellisesti ettei ota folioihin kiinni. Jotkut merkkikohtaset microATX kopat saattaa sisältää kiinteitä pisteitä mitkä ei mee standardi emojen kanssa yksiin. Mm. hp koteloista olen porannu prässättyjä tappeja pois joskus. Muuten ihan ok.
Tarkkana siis pitää olla, alle ei mieluiten mitään ylimäärästä. Jos tapeilla on liikaa leveyttä, alle on olemassa nylon aluslevyjä (pikkuprikkoja) joilla saa kosketuspintaa vähän erilleen nostamatta emolevyä liikkaa. Vaarana on monesti jonkun komponentin juotospisteen osuminen tapin kaulukseen jos ne on ns. iskettyjä korokkeita eli peltiin pullistettuja. Normaalisti ne on messinkiholkilla ja se on melko kapea.
Ruuvien paikat lötyy ao. dokumentista sivulta 10:
http://www.formfactors.org/developer\specs\atx2_2.pdf
Itse oon käyttäny ohjeena kuviota 3x3 ATX:lle ja 2X3 1 mATX:lle
t:p