Mielipide nimestä ELIIDA

ELIIDA?

Kertokaapa mielipiteitä ELIIDA nimestä..ja ehdotuksia toisiin nimiin..veli on Eevert

14

897

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hirvi-Kalervo

      HIRVEÄ!

      • Petteri.Punakuon0

        POROA!


    • weedc

      Mielestäni kuulostaa siltä että nimi olisi eliisa mutta nuhassa se sanotaan eliida.. ei hyvä, mutta makunsa kullakin..

    • ...

      eliida Syntymävuodet Miehiä Naisia Yhteensä
      -1899 0 29 29
      1900-19 0 59 59
      1920-39 0 12 12
      1940-59 alle 5 alle 5 alle 10
      1960-79 0 0 0
      1980-99 alle 5 alle 5 alle 10
      2000-09 0 8 8
      2010-13 0 5 5
      Yhteensä alle 10 alle 123 alle 133

      • yeryeruy

        Ahaa


    • Ei kiitos,

      Väkisin väännetty; aivan kamala.

    • Hei,

      Katsoin Pentti Lempiäisen nimipäivättömien nimipäiväkirjaa. Löysin sieltä nimen yhdellä I-kirjaimella kirjoitettuna eli Elida.ja kahdella L-kirjaimella Ellida.

      Eliida maistuu suussani kauniilta. Mutta kun sitä tarkemmin maiskuttelen, kuulen siinä yhdistelmän El ja Iida. Eli Iida? Pappina en ole nimeen kasteen yhteydessä törmännyt.

      Erikoisin etunimi, jonka olen löytänyt hautausmaalta oli Blondiina, vanhan ruustinnan nimi.

      Elidasta ja Ellidasta nimipäiväkirja kertoo näin:
      " Ruotsissa tyttölapsille 1800- ja 1900-luvun vaihteessa paljon annettuja nimiä oli Elida. Vaikka sen suosio sittemmin väheni. Meillä oli 1980-luvun alusssa Elidoja ja Ellidoja 584.

      Nimen juuria on etsitty eri tahoilta. Kun Elida on ollut Ruotsissa niin suosittu, mieli tekee ajatella, että se on vanha pohjoismainen nimi. Islannista tunnetaankin muoto Ellidi, joka merkitsee pikapurjehtijaa.

      Poissuljettu ei ole sekään, että Elida on naispuolinen vastine pyhimysnimelle Elid eli Elidius.

      t. Maarit-pappi

    • Milla Magia

      KUUNTELEVA KIRKKO BOIKOTTIIN! PILAA PALSTAN HENGEN!

      • temppiä!

        Myös Oliida,Ediila,Odolmiini,Adiila,Ottiilia,Attila.

        EDiila kuin kefiiri,tai fakiiri.Ediila tai Alibi?

        Mudilia,Kudilia,Tulidia,Nudilia,Pudilisti,Otteljaana
        Uppeliisi,Muppelo


      • Hei Milla Magia,

        Kirjoitat, että Kuunteleva_Kirkko pilaisi palstan hengen. Tämä palstahan käsittelee kasteita? Eikö se juuri ole kirkon perustehtävä Jeesuksen antaman kastekäskyn mukaisesti?

        Monia pappeja kiehtoo kastettavien kastelastensa nimien valinnat. Niistä saa mukavia juttuja kastepuheisiinkiin.
        Mielelläni kuulisin tälläkin palstalla, miksi valitsitte juuri kyseiset nimet lapsillenne.

        t. Maarit-pappi


      • Matami Mimmi
        kuunteleva_kirkko kirjoitti:

        Hei Milla Magia,

        Kirjoitat, että Kuunteleva_Kirkko pilaisi palstan hengen. Tämä palstahan käsittelee kasteita? Eikö se juuri ole kirkon perustehtävä Jeesuksen antaman kastekäskyn mukaisesti?

        Monia pappeja kiehtoo kastettavien kastelastensa nimien valinnat. Niistä saa mukavia juttuja kastepuheisiinkiin.
        Mielelläni kuulisin tälläkin palstalla, miksi valitsitte juuri kyseiset nimet lapsillenne.

        t. Maarit-pappi

        Paltan nimi on ristiäiset ja NIMIÄISET! Vai eikö uskonnottomat saisi antaa nimeä lapselleen, häh? Kirkkoon kuulumattomat eivät varmaan halua kirkonmiehiä jeesustelemaan, kun miettivät nimiä lapsilleen!

        Lopettakaa jo se uskonnon tuputtaminen!


      • _Lumikki_
        Matami Mimmi kirjoitti:

        Paltan nimi on ristiäiset ja NIMIÄISET! Vai eikö uskonnottomat saisi antaa nimeä lapselleen, häh? Kirkkoon kuulumattomat eivät varmaan halua kirkonmiehiä jeesustelemaan, kun miettivät nimiä lapsilleen!

        Lopettakaa jo se uskonnon tuputtaminen!

        Kuulkaas Milla Magia ja Matami Mimmi, älkääs nyt olko noin ahdasmielisiä. Tehän pilaatte täysin kirkkoon kuulumattomien maineen!

        Kyllä papit, jotka ovat nimenantoasioissa alan ammattilaisia saavat vallan hyvin tälle palstalle kirjoittaa. Sitäpaitsi palstan nimihän on ristiäiset ja nimiäiset. :D


      • Äöö

        Minä tunnen yhden Eliidan


    • kaunis nimi

      Minusta Eliida on kaunis nimi. Voi olla hiukan vaikea lausua suomalaiselle ja ehkä joutuu toistamaan sitä joskus kuulijoille. Tärkeintä on, että itse pidätte nimestä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      225
      1928
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1134
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      975
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      675
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      37
      646
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      221
      640
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      197
      585
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      408
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      408
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      402
    Aihe