microsim ei mahdu tablettiin?

asdfgyhui

Eli tabletti on samsungin kolmonen.

Ei mene tuo microsim vaikka miten päin koittaa, onko näitä eri kokoisia muka?

11

998

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mistä mallista on siis kyse. Galaxy Tab 3 malleja on olemassa 7" ja 10.1" tuumaisilla näytöillä.

    • uusi käyttäjä

      Itse ostin GT P5200 3g tabun elisashpitista niin vaihdoin nettitikusta sirun oikeankokoiseksi samalla.

      Ongelma oli vain se, että sirua ei saanut painettua lukitukseen sormella. Niinpä sitten painoin kortin lukituseen kuulakärkikynällä.

      Jos on vanha sim-kortti, se pitää vaihtaa ekana ja varmistaa sen lukitukseen meno

      • G. Uru

        Varovasti kun naputtaa haarukanvarrella niin kyllä uppoo.


      • uusiuser
        G. Uru kirjoitti:

        Varovasti kun naputtaa haarukanvarrella niin kyllä uppoo.

        Ketjun alkajan viestin perusteella voisi päätellä, että sim-kortti on "isokokoinen". Oikean kokoinen kortti oikeassa asennossa menee sujuvasti paikkalleen, mutta lukittuakseen se saattaa tarvita pikkasen jeesiä. Lukittuessaan kortti napsahtaa muuten se jää "kellumaan" eikä oven sulkeminen riitä lukitukseen.


    • Nero1

      Minulla samsung tab/pro. Microsiru ei mene sisään ei etu ei takaperin ei sivuttain ei väärinpäin eikä oikeinpäin.....???

      • Ohjeessa neuvotaan kuinka se laitetaan..


      • lonkaltaarvattu

        Ehkä se vaatii nano SIM, iä? Sirulla ei ole tässä mitään tekemistä.


      • mjyhmjäh
        Bittisky kirjoitti:

        Ohjeessa neuvotaan kuinka se laitetaan..

        Älä jumalauta!!


      • eimahtuntvaikkatungtung

        Verkko/verkkopalvelu
        Infra
        Vain Wi-Fi


    • Sitä ei saa kokeilla eri tavoilla vaan ainoastaan oikealla tavalla. Jos kokeilee kaikilla tavoilla, niin ei se tietenkään toimi.

    • TiedämitäOstat

      Aloittaja yrittää tunkea sim korttia muistikortti aukkoon. Tabletti ei toimi kuin wifillä. On joitain malleja jotka toimii myös Sim kortti yhteydellä ja wifillä. Suurin osa on vain Wifi toimivia ja halvempia hinnaltaan.
      Ennen laitteen ostoa pitäisi ymmärtää katsoa sen tuoteselosteesta ominaisuudet. Jos sim kortti niin sen koko iso,mikro vai nano joka on useimmissa uusissa puhelimissa. Mikrosim ei sovi nanoa vaativaa puhelimeen maan vaan on vaihdettava operaattorilla nanokortti,pienin kaikista.
      Erikokoisten korttien pelleily estää uuden laitteen ostoa jos on vielä toimiva laite ja haluaa kortin sopivan molempiin. Ongelma uuden puhelimen ostossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      237
      3338
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      248
      3103
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      232
      2344
    4. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      35
      1992
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      125
      1665
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      216
      1427
    7. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      10
      1232
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      90
      1185
    9. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      208
      1161
    10. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      13
      1009
    Aihe