I pad Kuubaan mukaan

Varadero

Olemme lähdössä Kuubaan piakkoin. Onko kenelläkään kokemusta oman tabletin mukaan ottamisesta Kuubaan? Aurinkomatkat ei sitä suosittele maahantulomuodollisuuksien vuoksi, mutta ilmeisesti ei ole kuitenkaan kiellettyä kyseistä vempainta viedä maahan.

5

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapiris

      Lentokoneessa näin joillakin kyllä sellasen olevan mukana.

    • Varadero

      Ei ole mitenkään kiellettyä, ota vaan mukaan jos tahdot. Ainoa mitä joutuu tekemään on täyttää maahantulokaavakkeeseen laitteen nimi ja arvo (tehdään lentokoneessa ja lappuset kerätään pois tullissa turvatarkastuksen jälkeen). Ei siellä kukaan sen kummemmin syynää minkä merkkinen tabletti on, ihan normi läpivalaisukäytäntö eli tabletti laatikkoon ja kamerasta läpi. Toki nettiyhteyshän on sitten oma lukunsa, jos olet hyvässä hotellissa voit käyttää laitetta maksullisen WiFin kautta. Voihan sillä toki ottaa kuvia yms. ellet satu WiFi-hotelliin (kaikissa laadukkaissa hotelleissa toki on yhteydet).

    • sinne vaan viihtymää

      Vaikka vuosi jo tuosta ... kommentoin.
      Ipad on ollut mukanani ja sitä voi käyttää---- mutta Wifi oli vain parissa hotellissa Havannassa ja toinen niistä antoi käyttää vain oman hotellin asiakkaiden. Hotelli Saratogassa saattoi maksusta ( 9 € / tunti 1.2014 ) myös ulkopuolinen ja yhteys pelasi-- mutta voi olla hidas.Uutiset kyllä luki ja s-postin saattoi lähettää.
      Tullissa ei kyselty sen kummenmin- lappuset kyllä täytöin mutta ei niitä merkintöjä kontrolloitu lähtiessä.

    • santeriina

      Meillä oli myös IPad mukana, eikä ollut mitään ongelmia. Olimme Varaderossa ja hotellilla oli netti. Hieman oli hitaampi kuin Suomessa, mutta pääsi hyvin katsomaan mihin seuraavana päivänä halusi suunnaata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      39
      2369
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1416
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe