elikkäs...miten pakata kuvat pieniksi työpöydälle...saan kyllä photoshopin ja paintnetin kautta ne pieniksi mutta koko palautuu melkein heti?
minipikseli
6
175
Vastaukset
- L-n
Jos tallennat kuvan pienikokoisena niin ei sen koko palaudu misään tapauksessa.
Kuva muutetaan pieneksi esim Photoshopissa säätämällä kuvan resoluutio halutun kokoiseksi.
Kokeile esim näin:
– avaa kuva
– valitse valikosta: Image/Image size
– kirjoita avautuvaan ikkunaan haluamasi koko esim
With: 180 Pixels
Height: 120 Pixels
Resolution: 72 pixels
– laita rasti ruutuun Resample ja klikkaa OK
– tallenna kuva työpöydälle uudella nimellä
Palautuuko koko vieläkin ”melkein heti”?- unotar
kiitos kiitos nyt onnistuu paitsi en saa kuvia vieläkään niin pieniksi että ne kelpaisivat kokonsa puolesta kuvapankkiin?
unotar kirjoitti:
kiitos kiitos nyt onnistuu paitsi en saa kuvia vieläkään niin pieniksi että ne kelpaisivat kokonsa puolesta kuvapankkiin?
Mitä oikein mahdat tarkoittaa? Mikä ihmeen kuvapankki haluaa sinun kuvasi noin pienenä? Kuva pitää aina tallettaa täydellä resoluutiolla koska kerran pienennetty ei enää ikinä palaa ennalleen. Kyllä kuvapankeissa on gigoja tilaa.
Ongelmasi lienee jossain muualla kuin kuvien koossa.- L-n
unotar kirjoitti:
kiitos kiitos nyt onnistuu paitsi en saa kuvia vieläkään niin pieniksi että ne kelpaisivat kokonsa puolesta kuvapankkiin?
”… niin pieniksi että ne kelpaisivat kokonsa puolesta kuvapankkiin?”
Lieneekö kysynyksessä väärinkäsitys eli kysymyksessä ei olekaan kuva koko vaan tiedoston koko?
Kuinka pieneksi haluat kuvan?
Mistä kuvapankista on kysymys?
Tarkoitatko tiedoston kokoa (ei kuvan kokoa)?
Muistithan muuttaa kuvan 8-bittiseksi (sRGB?) ja tallentaa jpeg-muodossa?
Valitse jpegin pakkauslaaduksi esim. 5 niin lopputulos lienee vielä siedettävä. - uunotar
L-n kirjoitti:
”… niin pieniksi että ne kelpaisivat kokonsa puolesta kuvapankkiin?”
Lieneekö kysynyksessä väärinkäsitys eli kysymyksessä ei olekaan kuva koko vaan tiedoston koko?
Kuinka pieneksi haluat kuvan?
Mistä kuvapankista on kysymys?
Tarkoitatko tiedoston kokoa (ei kuvan kokoa)?
Muistithan muuttaa kuvan 8-bittiseksi (sRGB?) ja tallentaa jpeg-muodossa?
Valitse jpegin pakkauslaaduksi esim. 5 niin lopputulos lienee vielä siedettävä.kiitos neuvoista...nainen tekee kymmentä asiaa yhtaikaa ja näemmä ymmärtääkin asioita kymmenellä tavalla ;) nyt sujuu :)
- L-n
uunotar kirjoitti:
kiitos neuvoista...nainen tekee kymmentä asiaa yhtaikaa ja näemmä ymmärtääkin asioita kymmenellä tavalla ;) nyt sujuu :)
Kiitos itsellesi mielenkiintoisesta aivovoimistelusta.
Nuo koko-asiat menee siis niin, että:
– ns. pakkaaminen (PDF, DNG, LZW, jpeg yms), väritila (CMYK, RGB, BW yms), bittisyys (2, 8, 16 …) yms seikat eivät muuta itse kuvan kokoa, mutta tallennetun tiedoston koko muuttuu.
– resoluution (kuvan leveys x korkeus pix) muuttaminen muuttaa aina sekä kuvan, että tallennetun tiedoston kokoa.
– tulostusresoluution (dpi) muuttaminen muuttaa ainoastaan paperille tms. tulostuvan kuvan kokoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522644572Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään923433Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242636Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv582305Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?962179TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain901472Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281309- 411306
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli701249- 56820