Mitä mä teen? Mun vanhemmat riitelee tuolla ja äiti huutaa, että hakee eropaperit. Mä en kestä!! Mä oon aina kuvitellu et ne ei eroaisi ikinä.. ;_; !
Vanhemmat eroaa
vanhemmat eroaa
3127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ehota niile et se joka muuttaa pois muuttaa samaan kauounkiin/kuntaan, että asut kummankin luona 50/50.
Sä et voi tehdä mitään, koska se on vanhempiesi välinen asia, että eroavatko vai eivät. Valitettavasti.
Voin kyllä lohduttaa sillä, että silloin kun eropapereilla uhkaillaan, niitä harvemmin oikeasti haetaan. Jos kaksi ihmistä on oikeasti eroamassa, se lähtijä ei yleensä jää väittelemään toisen kanssa, että erotaanko. Paperit on silloin jo haettu ja annettu, ja enää keskustellaan siitä, että miten erotaan.
Moi!
Uskon, että ajatus vanhempien erosta on varmasti pelottava. Vaikka päätös sinänsä onkin aikuisten välinen asia, koskettaa ero kuitenkin aina myös lapsia ja vaikuttaa koko perheen elämään suuresti.
Ehdotan, että puhut vanhemmillesi asiasta ja kysyt rohkeasti, ovatko he tosissaan eroamassa vai mistä on kysymys. Voit kertoa heille, että sinusta tuntuu pahalta kuunnella eropapereilla uhkailua ja että heidän riitelynsä vaikuttaa myös sinuun. Jos aikuisilla on ongelmia, heidän energiansa voi helposti mennä keskinäisiin välijenselvittelyihin ja voi käydä niin, että lasten näkökulma asiassa unohtuu.
Toivottavasti asiat kääntyvät vielä parempaan päin.
Sanna
NettiSaapas
Helsinki