Ei voi kuin ihmetellä touhua ko. rodun parissa. Tuntuu, että osa kasvattajista ei välitä paljon mistään. Tehdään pentuja aroilla, lte:ssä hylätyillä koirilla. Sairauksia salataan ja pennutetaan niistä huolimatta. Osa kasvattajista tekee pentuja vain rahankiilto silmissään välittämättä yhtään onko koko yhdistelmällä rodulle mitään annettavaa. Harva jättää huonon koiran pois jalostuksesta.
Miksi selkiä ei huomioida ollenkaan jalostussuosituksessa tai muuallakaan? Kaiken huippu on, että jalostustoimikunnan jäsen suunnittelee pentuja virallisesti selkäsairaalle nartulle. Siis oikeasti?
Valkoinenpaimenkoira :(
5
362
Vastaukset
- Trixx
Selkälausunnot ovat ihan uusi juttu. Niitä on lausuttu pari kuukautta, eikä skl ole ollenkaan tilanteen tasalla vielä. Miten nopeasti kuvittelet asioiden toimivan?
Olisi kivaa elää ihannemaailmassa, jossa sairauksia ei olisi, mutta totuus on, että JOKAISESSA yhdistelmässä on perinnöllisiä riskitekijöitä. Kompromisseja on vaan tehtävä ja perinnöllisyyttä sitä kautta tutkittava. Asioita ei aina ratkaista totaaliblokkauksella.- insider
Lähtökohtaisesti valkoisenpaimenkoiran selkä on terveemmän mallinen kuin saksanpaimenkoiran. Tilannetta sotkee takavuosina tapahtunut valkoiseen saksanpaimenkoiraan risteyttäminen (USA-tuonnit) kunnes FCI pisti stopin tuolle.
Mutta valkoisenpaimenkoiran idea on olla "museoseefferi" selkänsä puolesta, niin lähellä liioittelematonta peruskoiraa kuin mahdollista. Selkien kuvaus on hyvä uudistus, löytyy varmasti yhtä sun toista kun tutkimaan ryhdytään.
Lähiviikkoina yhdistyksen ylimääräisessä kokouksessa käsitellään PEVISA-sääntöjen uudistusta juuri niin, että rekisteröidään vain niiden koirien jälkeläiset, jotka ovat luonnetestatut JA LT:N HYVÄKSYTYSTI LÄPÄISSEET. - valkomustaminä
insider kirjoitti:
Lähtökohtaisesti valkoisenpaimenkoiran selkä on terveemmän mallinen kuin saksanpaimenkoiran. Tilannetta sotkee takavuosina tapahtunut valkoiseen saksanpaimenkoiraan risteyttäminen (USA-tuonnit) kunnes FCI pisti stopin tuolle.
Mutta valkoisenpaimenkoiran idea on olla "museoseefferi" selkänsä puolesta, niin lähellä liioittelematonta peruskoiraa kuin mahdollista. Selkien kuvaus on hyvä uudistus, löytyy varmasti yhtä sun toista kun tutkimaan ryhdytään.
Lähiviikkoina yhdistyksen ylimääräisessä kokouksessa käsitellään PEVISA-sääntöjen uudistusta juuri niin, että rekisteröidään vain niiden koirien jälkeläiset, jotka ovat luonnetestatut JA LT:N HYVÄKSYTYSTI LÄPÄISSEET.Mä lasken nää melkein samaan kastiin, onhan valkoinen paimenkoira saksanpaimenkoirasta lähtöisin. Mutta onko valkkareilla sekä käyttö että näyttökoiria? Kun on kerran jalostettu valkoisesta oma rotunsa, niin miksi ei mustasta? Entä jos kaksi saksanpaimenkoiraa saakin valkoisen pennun, onko se seefferi vai valkkari?
- erirodut
valkomustaminä kirjoitti:
Mä lasken nää melkein samaan kastiin, onhan valkoinen paimenkoira saksanpaimenkoirasta lähtöisin. Mutta onko valkkareilla sekä käyttö että näyttökoiria? Kun on kerran jalostettu valkoisesta oma rotunsa, niin miksi ei mustasta? Entä jos kaksi saksanpaimenkoiraa saakin valkoisen pennun, onko se seefferi vai valkkari?
FCI:n kanta on että koira ei voi olla yhtä aikaa kahta eri rotua. Eli jos se on saksanpaimenkoirana syntynyt, se on saksanpaimenkoira (valkoisenpaimenkoiran rotukirja on käsittääkseni suljettu, ei enää rotuunottoja).
- omppu781
Kuka jalostustoimikunnan jäsen ? Koiran nimi ? HÄVYTÖNTÄ ! Tee ilmoitus kennelliittoon !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38879Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30623Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26568Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17523Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16502