Takan lasien nokiuttuminen

Meillä oli/on kahdessa paikassa tunnetun suomalaisen valmistajan takaat. Molemmissa on se ongelma, että lasit nokiintuvat eittäin nopeasti, ihan sama, miten kuivia puita polttaa ja kuinka ilmansaanti säädetään. Toisessa on arina ja toisessa ei.

Tämä tuntuu oleva aika yleinen tauti ja olen lukenut, että asiasta on käyty jopa raastupassa (ulkomailla). Kuitenkin tätä voidaan kuulema ratkaista ohjamalla palamisen esilämmitetty toisioilma lasien pintaa myötä alas.

Kysymys kuuluu: onko Suomessa saattavissa sellaisia takkasydämiä, joissa tämä on ratkaistu kunnolla? Olemme nimittäin jälleen hankkimassa yhteen mökkiin takkasydämän.

Kiitos.

4

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan

      Onko tuo ongelmista suurin? Itse elin kai 10 vuotta nokisten lasien kanssa, kunnes pyyhkäisin ns. ihmesienellä noet pois. Aika monta ihmesientä voi halpahallista ostaa sillä hinnalla minkä joutuu maksamaan lisää jostakin erikoisesta takkasydämestä.

    • lämpöä tuppaan

      Et osaa käyttää takkaa oikein. Itsellä tiilerin takka ja väärin poltettuna nokeaa myös lasin nopeasti. Oikea tapa, ainakin tiilerissä on säätää ilmanotto tuhkaluukusta siten, että tuhkaluukut ovat hieman auki, lähes puolet, mutta ei enempää. Loput ilmat takka ottaa lasiluukun ilmaventtiileistä. Tällä tavalla takka myös lämpiää tehokkaammin. Ps. Poltin itsekin väärin useamman vuoden, kun "kuka niitä ohjeita lukee"periaatteella tein väärin.

    • se sama

      Missä sinun takan luukussa nuo ilmaventtiilit ovat, alhalla vai ylhäällä, minulla ylhällä.

      • Lämpöä tuppaan

        Jos kysymys oli minulle, niin alhaalla sekä ylhäällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      111
      8403
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5114
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      25
      3362
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      31
      2067
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      115
      1537
    6. 57
      1530
    7. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1367
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      178
      1349
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1109
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      29
      947
    Aihe