tekeekö moni viiskymppinen itse joululaatikot
mää en tee luotan saarioisten äiteihin tänäkin jouluna
kerran tei mutta ne meni kaikki roskiin
ei oo tullu vaan koskaan opeteltua
tortut saa jäädä kaupan hyllylle samoin piparit
kinkku on paistettava yks jo paistettu ja syöty se maistuu aina
smetana silliä teen se on niin hyvää tein sitä jo pikkujouluihinkin
ja ehkä kaikkee muutakin joka maistuu hyvältä jää nähtäväks.
mää en tee luotan saarioisten äiteihin tänäkin jouluna
kerran tei mutta ne meni kaikki roskiin
ei oo tullu vaan koskaan opeteltua
tortut saa jäädä kaupan hyllylle samoin piparit
kinkku on paistettava yks jo paistettu ja syöty se maistuu aina
smetana silliä teen se on niin hyvää tein sitä jo pikkujouluihinkin
ja ehkä kaikkee muutakin joka maistuu hyvältä jää nähtäväks.
Vastaukset 12
Vanhimmat
kaikki puhuu joulukiireistä
ei kerkee mitään muuta kun on niin kiire kun jouluun on niin vähän aikaa
musta on tuntunu oikeestaan koko ikäni
että oon jotenkin erillainen
mulla ei oo koskaan kiirettä ennen joulua
oon kumminkin joulu ihminen
koristelen kodin jouluisaksi
tänä vuonna tein myös vanhasta talosta joulumökin
vietetään jouluaattoa
joulupäivänä tulee ystävä viettämään joulua kanssamme
mutta mikä sen kiireen tekee
monet puhuu jopa joulustressistä mikä se on
monia kysymyksiä vailla vastausta.
Ketkä "kaikki" puhuvat joulukiireestä?
Minullakaan ei ole kiirettä vaikka tekemistä on kaikenlaista. Itse teen laatikot ja muut perinteiset jouluruuat. Alkuruokavalikoima vaihtelee joka vuosi ja kokeilen aina jotain uutta. Lahjat on suurinpiirtein ostettu ja koti siivottu sekä sisustettu jouluteemaan jo kuun alussa.
Piparit ja tortut on leivottu ja nyt voi fiilistellä ja viimeistellä joulua rauhalliseen tahtiin. Joka ilta palaa kynttilät ja kerkiää oikein hyvin sohvalla lueskella ja vaihtaa kuulumisia puolison kanssa.
suurin osa ihmisistä valittelee kun on niin kiire
kyllä sitä tähän ikään on kuullu monen monen jouluna ja monesta suusta
mää en oo tehny vielä mitään ruokaliluun liittyvää
enkä paistele torttuja kun niitä ei kukaan syö
lahjaostoksille mennään jouluaatto aamuna samlla kun hautausmaille käymään
muuten olen kyllä fiilistelly sitä joulua
kaikki on koristeltu ja joululauluja kuuntelen joka päivä.
Oletettavasti bataattilaatikkoa.
Ei oikein iske "perinteiset" jouluruuat. Tai syöhän niitä, ehkä kerran. Kun ei muutenkaan joulu kiinnosta, ei noit iteasiassa varsin arkipäiväiset pöperötkään paljoa kiinnosta. Ok. rosollia tai jotain sen tapaista kuluu muutenkin ympäri vuoden, kalaa jne. Mutta jollekin porkkanalaatikolle keksinyt oikein muuta käyttöä kuin kompostointi.
Oli kyllä aikomuksissa tehdä laatikot muijan sukulaisille, ne jo vanhoja. Joopa joo. luettelin vaan, että aattelin tehdä just bataattilaatikkoa, maksalaatikkoa, silakkalaatikkoa, makaronilaatikkoa, etenkin kaalilaatikkoa. Ei saanut ikäihmisiltä kannatusta, alkoivat lämmittämään uunia, että sitä hiton porkkanalaatikkoa jne.
Kun monet laatikot on hyviä, kunhan ei ole eineksiä. Jotain lanttulaatikkoa syö mieluusti, mutta bataatista saa mun mielestä aika samanlaista, mutta makeampaa ja värikkäämpää.
Mutta ei, ei ole tarkoitus sitten mitenkään erityisesti kiinnostua joulusta. Joulukinkun vois ostaa, kuten ennenkin, alesta tammikuussa. Sahalla kappaleiksi ja pakkaseen, halpaa sianlihaa...
=DW=
vähän se on meilläkin niin ja näin noitten laatikoiden kanssa
tulee otettua yks lusikallinen yhtä ja toinen toista
ei oo vielä niin vähää osannu ostaa ettei ois jääny
sen bataattilaatikon vois kyllä ostaa vaikka perunalaatikon tilalle
mutta yleensä on niin monta sorttia ettei jaksa läheskään kaikkia syödä
mutta toisaalta on niin erillainen joulukin tänä vuonna
kun ei tartte olla aattoa eikä tapaninpäivää töissä
eikä huolehtia että kaikki saa varmaan kaikkee
saattaa olla että jouluruokakin maistuu paremmalle
mää ajattelin kans ostaa vähän useemmankin kinkun alesta joulun jälkeen
samaa mieltä halpaa ja hyvää
tuntuu etä mitä vanhemmaks tulee sitä vähemmän joulu kiinnostaa
mutta tulee se kumminkin kiinosti tai ei.
Valmislaatikoita en ole ostanut kuin opiskeluaikana, silloin solussa ei ollut kunnon uunia, joten ei ollut vaihtoehtoja. Onnekseni silloinkin jouluaattona pääsin äidin herkkupöydän ääreen.
Aattoaamuun kuuluu aina yön yli uunin jälkilämmössä hautunut riisipuuro lisukkeenaan rusinasoppa, muutama naapurikin poikkeaa puurolle.
Imellytetty perunalaatikko, lanttulaatikko, porkkanalaatikko ja uutena tulokkaana bataattilaatikko kuuluvat kinkun jälkeen tärkeimpinä joulupöytäämme, unohtamatta oman keittiön sinappia. Myös rosollia, kolmea eri silliä, keitettyjä munia, sienisalaattia, muikun- tai siian mätiä, sipulia, smetanaa, kylmä- ja lämminsavulohta, myös graavisiikaa on aina aattoaterialla.
Kastikkeita on kinkulle ja kaloille sekä tietysti pakkasesta kaivetaan "uudet potut" kalojen kavereiksi.
Jäliruokana juustoja ja suklaakonvehteja. Joka joulu on aina jotain uusia kokeiluja, ne kuitenkin yleensä vaihtuvat vuoden välein.
Olen jo aloittanut joululomani, joten hyvissä ajoin ehdin suorittaa kaikki valmistelut ja ehtinen itsekin hyvissä ajoin virittäytyä joulun tunnelmaan.
perinteiset joulut on kivoja
ne vaan on tällä hetkellä meiltä menneiden talven lumia
viimeks oli perinteinen joulu vuonna 1992
-93 kuloli siskon mies lokakuussa ja se vei sen vuoden joulun tunnelman
-94 äiti sairastui syöpään ja se joulu vietettiin pahan olon kanssa kukaan ei oikeen nauttinu syömisestä kun ei äitillä ollu ruokahalua
-95 samaa rataa ei oikeen joulun tunnelmaa
-96 - 2012 huolehdittu että toiset ihmiset saa mitä haluaa ja ettei vaan mikään lopu kesken...
saa nähdä tuleeko tästä tulevasta joulusta nyt sit perinne meinattiin viettää aattoiltaa tuolla vanhassa pikkuisessa talossa
voidaan vaan kuvitella miltä siellä ensimmäinen joulu maistui vuonna 1936
jospa ne vanhat hirret meille jotain kertois jos oikeen tarkkaan kuunneltais
muuten joulupöytään kuuluu paljon samaa kun teilläkin tervetuloa joulu
kerran tein lipeäkalaa kun muistan että se oli mun isän ja siskon suurta herkkua
maistu se ihan hyvältä se oli eka kerta kun sitä maistoin
taitaa kumminkin tältä joululta jäädä.
Miksikäs niitä laatikoita tekisi, kun ei niitä kukaan halua syödä? Perunaltk voisi mennä parhaiten, mutten tänä jouluna tee sitäkään. Maksaltkn ostan valmiina. Makaroniltk ei ole jouluruokamme, muuten siitä pidetään. Kinkku paistetaan, muuten ei sikaa syödäkään, eihän sitä reumasairaille suositella.
Rosolli eli salla pitää olla, mutta siihenkin on ehkä kyllästytty. Nyt odotetaan niitä vuosia, jolloin saadaan mennä nuorison perässä Etelä-Suomeen hotellijouluun.
Jos saisin olla kotona niin aika pientä on Kelan rahoilla Joulun vietto.
2-3 kiloinen kinkkurulla ja sille kaveriksi lanttulaatikkoa ja rosollia keitettyjen perunoiden kera.
ja lohikalaa senverta että parille aterialle riittää.
Kotikaljaa,se on ainoa oikea juoma sillä viinejä en litki.
Mutta tänä Jouluna on pakko mennä "maalle" Hämeenlinnaan,joten Jouluhysteria tulee väkisinkin...
Harmittaa jo etukäteen kun tietää oman rauhan menneen.
Mutta kun aina ei voi kieltäytyä...
totta ei niillä kelan rahoilla paljoo juhlita
oon tässä ollu sairaslomalla kohta vuoden niin kyllä se on yhtä juhlaa kun sieltä aina muutama satanen tulla tupsahtaa
onneks on toi toinen puolisko töissä niin jotensakkin pärjää rahallisti tässä elämässä eteenpäin
onneks ei oo pakko lähtee mihinkään täältä maalta vaan saa hautautua tänne kolmeksi päiväksi ilman minkäänlaista hysteriaa
meillä taas saattaa mennä muutama punkku pullo palan painikkeena ja kotikalja taitaa jäädä tekemättä mää kyllä tykkään siitä mutta ihmettelen miks mun mies ei tykkää juoda sitä ollenkaan vaikka on täältä maalta kotoisin ja varmaan sitä on pöydässä ollut muullonkin kun jouluna
jospa se syy onkin siinä...
No minulla on onni tässä vuodessa siinä että sain koko tämän viikon vapaata eli on aikaa todella valmistautua ja rauhoittuakin.
Lahjoja ei paljon ostella, se on pientä, ruokaan satsataan enemmän.
tosi kiva jos saa olla joulua edeltävän viikon vapaalla jaksaa nauttia joulusta itsekkin enemmän meillä on ollu monet vuodet nimenomaan joulunaluspäivät vuoden kiireisintä aikaa sitä on ollu töiden taikia jo niin puhki ettei oo paljoo jaksanu muuta kun syödä ja nukkua jouluna nyt se kiire on onneksi takanapäin
eilen kävin vähän joululahja ostoksilla ystävättäreni kanssa jotain löytyin tyttären pojalle me aikuiset paljoon mitään tarvitakkaa tai ei ainakaan tarpeen taki lahjoja osteta ehkä se on se muistaminen.