Tilanne on tämä: kaksi henkilöä kirjoittaa nimensä koiranpennun ostosopimukseen ja vain toinen kuuluu kennel-liittoon. Pennusta on tehty sen kennel-liittoon kuuluvan toimesta omistajailmoitus. Tätä 'liittoon' kuulumattoman nimeä ei saanut mukaan paperiin, kun ei löytynyt tietokannoista. Onko näillä henkilöillä yhtäläiset oikeudet koiraan esim erotilanteessa, vai onko 'liitolla' enemmän sananvaltaa kuin ostosopimuksella?
Koiran osto
StratoL
6117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nyt kyllä kysyt hankalia.
Itse on osaa tohon sanoo mitään, mutta soitappas kennelliittoon ja kysy sieltä.
Uskoisin että siellä tiedetään parhaiten.
Se/he ovat omistajia, joiden nimi on siinä osto-/kauppasopimuksessa.
Liitto on yhdistys, ei viranomainen eikä sillä ole omaa lakia, joten jos tulee riita niin silloin noudatetaan Suomen lakia ja kauppakirjat ovat ne viralliset paperit millä omistajuus todistetaan.
Nyt täytyy ihmetellä aloittajaa! Haloo, koira hommataan ja eiköhän se erotilanteessa jää sille henkilölle johon koira on eniten kiinteytynyt. Ei lapsille, vaan sille aikuiselle kehen koira on suuntautunut. Itsellä kaksi rekkua joisra toinen selkeesti minun ja toinen isännnän. Silti mahdollisen erotilanteen tullessa en koskaan erottaisi tai riitelisi eläimestä, siis siitä lemmikistä. Ensiksi kartoittaisin tilanteen kummalla aikaa enemmän lemmikille ja hoitaminen. Kysymyksesi on absurdi jo sinällään, elä tee niin, Vähän inhoo, eikä niin vähän. Itse asiassa kävi ällöttää! Mieti ennen kuin kirjoitat. Häpeä vähän, sillä ei ole kyse ESINEESTÄ!
Kyllä meillä ainakin molemmat tykkää koirasta ja koira aika samanvertaisesti meistä. Minä olen sen silti ostanut ja maksanut ja pääsääntöisesti myös hoidan, joten kyllä se minulle jäisi jos ero tulisi.. Ero voi johtaa riitelyyn ja silloin ei valitettavasti aina ajatella järkevästi, joten kysyisin kyllä samaa tuossa tilanteessa
Mut niin se vain on, että ei erotilanteessa välttämättä jaksa ajatella noin positiivisesti ja järkevästi. Silloin on niin paljon kaikenlaisia tunteita pelissä, että riitaa tulee kaikesta, ei vähiten lapsista ja lemmikeistä.
Yhteisestä koirasta on päästävä jonkinlaiseen ratkaisuun. Ja tässä tilanteessa, kuten itsekkin ylhäällä kirjoitit, ostajia on kaksi. En oikein tiedä, mikä ongelma siinä omistajuusilmoituksen kanssa on ollut, kun ei minunkaan mieheni kennelliittoon kuulu, mutta mielestäni olemme saaneet aivan vaikeuksitta molempien nimet sinne kennelliitonkin tietoihin.