Miksi ihmisistä on tullut niin itsekkäitä oman edun tavoittelevi

epäreilua,

Eikä ajatella enää muita ihmisiä ollenkaan, tärkeintä on että itsellä menee hyvin, muista ei välitetä eikä edes kiinnosta muiden asiat.

Kerron syyn miksi olen näin tuohtunut, mieheni veljen perhe, heillä on 10v lapsi, jonka syntymän muistimme kävimme katsomassa ja veimme lahjan ja kakun, joka ikinen vuosi on tämän lapsen synttäreillä käyty koska on kutsuttu.
Nyt meillä on reilu 1v lapsi, heistä ei kuulunut mitään kun lapsemme syntyi, ei edes onnittelua, oma lapsemme oli kuukauden ikäinen kun kävimme silti vielä heidän lapsen synttäreillään kun kutsu tuli viime vuonna, no nyt kun meidän lapsemme täytti 1v, lähetimme heille kutsun, heistä ei kuulunut mitään eivät tulleet synttäreille.
Heidän lapsellaan oli eilen synttärit ja olivat meidät taas kutsuneet, mepä päätimme että emme mene mekään koska meidän lastakaan eivät muista koskaan, emmekä edes ilmoittaneet mitään, eilen illalla sitten heiltä tuli vähän tuohtunut tekstiviesti että olisitte nyt voineet edes ilmoittaa jos ette pääse synttäreille, tuletteko viikonloppuna käymään??? eihän heistäkään kuulunut mitään kun meidän lapsemme täytti 1v, eikö se merkitse heille mitään.

Mitä ihmettä...tuli tunne että lahjaa vain kerjäävät...
Mua niin suututtaa... en haluaa enää ikinä nähdä heitä, mutta pakko kai sukulaisia on vain kestettävä, mutta ei kyllä käydä enää ikinä heillä kylässä (hekään eivät ole koskaan käyneet meillä kylässä, vaikka kutsuttu on monta kertaa) tästä lähtien sukujuhlissa tervehdin vain kohteliaasti enkä muuten juttele edes enää mitään.

4

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lahjojalahjoja

      No ompa inhottavaa touhua!
      Sanot suoraan takaisin, että ettehän teekään muistanut meidän lapsen 1v synttäreitä?!

      Tulee itsellekkin mieleen että lapselle vaan paljon lahjoja!!:)

      Mieheni suvussa on myös niin inhottavia ihmisiä että! Heitä on vaan valitettavasti pakko kestää ellei ota eroa!

    • oioipoioiop

      onneksi ei ole pahemmin ihmissuhteita niin ei tarvitse tällaistakaan tyhjänpäiväistä valituspaskaa kuunnella ja teeskennellä ymmärtävää ja varoa sanojaan ettei vaan loukkaa vaikka vain yrittäisi auttaa vihjaamalla jotain.

    • thihhihhi

      Älä tollasista AP välitä, ei normaali ihminen noin käyttäydy ja jätä vaan ihan huomiotta tollaset luuserit. Äläkä siedä tollasta käytöstä, elä niinkuin heitä ei olisi olemassakaan

      Itsellänikin on valitettavasti tuttavapiirissä tollasia vajaa-älyisiä. Uskon että joskus he katuvat ja silloin on meidän vuoro kävellä heidän ohitseen nokka pystyssä :D

    • Fatouma

      Oletpa ap lapsellinen. Vai et enään aio puhua sukujuhlissakaan.
      Minun lapsuudessa kun tuli tuolainen kiukuttelu ja kesti alleviikon ja pian taas oltiin ystäviä ja ylimielisyys hävisi. ;) toivon sydämmestäni että olet myös sydämestäsi tarpeeksi nöyrä siihen. Jos et niin toivotaan ettet kaadu nenällesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      162
      4581
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2522
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      145
      2173
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      33
      1328
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1184
    6. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1122
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      71
      1064
    8. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      3
      1018
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1013
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      943
    Aihe