Muutama poiminta maailmanlopun ennustuksista:
Maailmanlopun ennustus n. 2800 eaa, Assyrialaiseen noin vuodelta 2800 eaa. peräisin olevaan savitauluun oli kaiverrettu sanat: "Meidän maamme rappeutuu näinä viimeisinä päivinä. On olemassa merkkejä, joiden mukaan maailma on nopeasti lähenemässä loppuaan. Lahjonta ja korruptio ovat yleisiä."
Jotakin hyvin tutun kuuloista tuossa?
Kristittyjen vainot ovat olleet tietenkin ennenkin varma maailmanlopun merkki:
Vuonna 27 roomalainen hallinto kasvatti kristittyihin kohdistunutta sortoa niin voimakkaasti, että monet kristityt uskoivat maailmanlopun saapuneen.
Nykypäivänäkin monet kristityt uskovat tulevansa vainotuiksi Suomessa. Vainot ovat alkaneet/alkavat: maailman loppu ovella.
Vuosina 375-400 Martinus Toursilainen lausui jotakin tutun kuuloista ja uskoi maailman loppuvan ennen vuotta 400. Kirjoitus: "Ei ole mitään epäilystä, etteikö Antikristus olisi jo syntynyt. Tiukasti vakiintunut jo varhaisille vuosille, hän tulee aikuisuuteen päästyään saavuttamaan ylivertaisen voiman."
Vuoteen 500 osui montakin ennustusta Jeesuksen paluusta. Tulee vuosi 2000 mieleen.
Vuotta 1033 pidettiin Jeesuksen ylösnousemuksen ja kuoleman 1000 vuosipäivä ja maailmanlopun vuonna
Vuonna 1284 ennusti paavi maailmanlopun koittavan 666 vuotta islamin nousun jälkeen
Musta surma vuosina 1346-1351. Maailmanlopun merkki. Yllätys?
Ja niin edelleen…
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_maailmanlopun_päivämääristä
Mikä on muuttunut? Ei mikään, maailma makaa radallaan ja maailmanloppuja ennustellaan entiseen tahtiin. Tässä on nyt kristityillä ennustajavelhoilla ns. uskottavuusongelma.
Ettekö opi koskaan?
Aina pieleen :(
2
112
Vastaukset
Martti Luther: "Maailmanloppu tulee viimeistään vuonna 1600".
- tv121
Aina pieleen
Ei mene pieleen kun uskoo Jeesuksen sanan"sitä ei kukaan tiedä kuin ainoastaan isä". Yleensä uskovaiset ei ennustele maailman loppua mutta seuraavat merkkejä joita Jeesus kehoitti seuraamaan.
On hyvin kuvattu sanonnassa että se tulee kuin varas yöllä joten jos joku sanoo ajallisesti milloin maailman loppu tulee niin hän silloin valehtelee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390