Kun käyttää isdn:ssä yhtä kanavaa, silloin toimii yhteys hyvin ja lataus nopeus on noin 7,5 kt/s mutta kun ottaa toisen kanavan käyttöön niin silloin sivujen lataus on hitaampaa ja imurointi nopeus on paljon hitaampaa kuin yhdellä kanavalla, se on noin 2-4 kt/s siis kahdella kanavalla. Puhelinyhtiöstä kävivät mittaamassa paikan päällä ja kokeilemalla toisella isdn modeemilla mutta tilanne on sama ja linjat on kunnossa. Eli herää kysymys onko asetuksissa tai koneessa jotain pielessä. Osaako kukaan sanoa mistä kiikastaa? mitä asetuksia tai säätöjä koneessa pitää katsoa että on oikein. Onko mahdollista että joku softa estää oikein toimimisen. Kiitos avusta.
Koneessa on 2G celerone, 256 muistia 40G kiintolevy. Softat: Zone Alarm, Spybot, AD-Aware, F-Secure, win xp pro.
Koneessa on 2G celerone, 256 muistia 40G kiintolevy. Softat: Zone Alarm, Spybot, AD-Aware, F-Secure, win xp pro.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ostin pari kuukautta sitten uuden ISDN-modeemin. Meinasi hermo mennä kun nopeus oli hitaanpi kuin 56kB-modeemilla.
Aikani viriteltyäni (n.2 tuntia), kun huomasin että modeemin automaattinen asennus oli asentanut väärän ajurin!!! Kivaa!
Sulla voi olla ehkä myös väärä ajuri.
Tämä sisäinen isdn kortti on terton nimeltään ja hain juuri vähän aikaa takaperin siihen xp:lle ajurin. Sille ei löydy kuin yksi ajuri. Puhut modeemin ajurista, onko se eri kuin isdn ajuri?