Mikä olisi hyvä lyhty haudalle?

Onko kokemuksia? En haluaisi sellaista, missä on risti, koska minusta sitä ei erikseen tarvita, kun se hautakivessä jo on ja kyllähän kaikki tietävät, että haudassa makaava on kuollut.
212759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Sellainen johon sopii iso kynttilä eikä lumi sada sisään.

Äänestä
  • Kuuluuko lyhdyn olla musta ja kynttilän valkoinen? Pitääkö kynttilässä lukea nimenomaan 'hautakynttilä', että se käy haudalle?
    Mitä nämä led-kynttilät ovat, joita myös myydään hautakynttilöiksi?

    Äänestä

Luulen, että jos siellä haudassa makaisin, haluaisin nukkua pimeässä kuten nytkin, valo häiritsee...

Äänestä
  • Ei se lyhdyn valo mullan alle näy, maata välissä sen verran.

    Äänestä

  • Entä näin elävän näkökannalta katsottuna?

    Äänestä

  • valaisee kirjoitti:

    Entä näin elävän näkökannalta katsottuna?

    Elävä voi sytyttää kynttilän muistoksi kotona vaikka vuoden joka päivä.
    Hautalyhdyt laitetaan enimmäkseen siksi, että muut näkevät,
    että ollaan käyty. Se on todiste, että ollaan "hyviä kunnollisia ihmisiä".

    Äänestä

minä olen ostanut valkean pyöreän lyhdyn.
siinä on valkea pohja ja lasia sitt ympäriinsä ja valkea kansi siinä.
Saattaa laittaa hautakynttilän tai tavallisen ison kynttilä.
kauniin näköinen kun on niin avoin ja antaa kynttilävaloa ympäriinsä.

Enpä tiiä näkeekö toi edesmennyt mun kynttilöitä, mut kuiteski kynttilää sytyttäessä muistutan häntä suojelusenkeleiden tarpeesta meille jotka jatkamme taivallusta täällä......

Äänestä
  • Säilyvätkö nämä irtolyhdyt hyvin hautausmaalla?

    Äänestä

Kaupat pullistelevat kynttilälyhtyjä, ihan ilman ristiäkin.

Äänestä
  • Todella kaupoissa on valikoima lyhtyjä.mene Prisma. Cittari. Tokmman.Sokos jne.Osta sellainen mistä itse pidät.Mitän perus säntöjä ei ole Haudalle vietävässä lyhdyissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Todella kaupoissa on valikoima lyhtyjä.mene Prisma. Cittari. Tokmman.Sokos jne.Osta sellainen mistä itse pidät.Mitän perus säntöjä ei ole Haudalle vietävässä lyhdyissä.

    Ostaa vähän painavamman, niin jänikset ei vie.

    Äänestä

Jatkava vihan ja väkivallan hoitajien puhutanuus rikospuhelin hauta kukat kanervat, lyhdyt, ym rääsä joka vihalla puhumattomuudella ja moiteella on Suomessa vallalla ,kun Presidentti kahvia juodaan näihin riitoihin.
Ostakaa n
Bensa huumoria ja k kauppa rakkaus mukaan ja käykää tyhjin käsin Viitasaaren rommi kirkoissa.
Syli

Äänestä

Ei ole mitään nyrkki säntöä lyhdyistä vuonna 2023 enää.Vuosia vienyt lyhtyjä,tai 1 lyhdyn oman mietymykseni mukaan.Katsot vaan ei lyhdyissä ole vedelle koriste reikä tai lumelle. Erikseen laitan viellä paterilla toimivan hauta kytilän. Joka vuosi kun vien hauta kyntilän ,joka ei tarvitse lhtyä.Sytyy ja pian samuu.Koska yntilöiden lanka liian ohut.Kai säästöjä.Josku pääsiäinen kun menen sit katsoo hautaa,Saan kerätä roskin omani ja sukulaisten kyntilät joulun jotka ei palanet kuin hetken.

Äänestä

paljonko metalliset lyhdyt maksaa,,,,, ????

tietääkö joku ,,, ?????

Äänestä
  • Hintahaitari on laaja, riippuen kaupasta ja lyhdyn koosta. Halvimmat löytyy halpakaupoista Rusta, Tokmanni ym.

    Äänestä

Meillä hautakivessä holvi, johon mahtuu kivasti öljykynttilä# tavallinen kynttilä nokeaa lasin. Lisäksi.on peni harmaa pyöreäpohjainen ovellinen lyhty# jossa kirkkaat lasit. Hautakynttilä näkyy kauniisti läpi ja kynttilänon tuulelta suojassa.

Ajastimellisia led-kynttilöitä on myös käytetty. Kovimmilla pakkasilla eivät oikein menesty.

Äänestä
  • Ai. Vanha aloitus mutta eipä siinä.mittää😄

    Äänestä

Kaikki käy, vainajat ei valita.

Äänestä

Ihan kait tavallinen, halpa hautalyhtykin käy (Tokmannilta?), joka kannattaa metallijalastaan painaa syvälle maahan, niin ettei tuuli kaada. Sen lakki pitää olla sellainen, että pysyy tiukasti, eikä tuulessa irtoa.

Katso googlesta esim hakusanalla "Kestävä hautalyhty". On kauniita vaihtoehtoja. Ovat tyylikkäitä ja tukevia. Ehkä myös jostain lähelläsi olevasta hautaustoimistosta voisit kysellä. He myyvät tällaista esineistöä.

Malmin hautausmaan isoa porttia (Pihlajamäentie) vastapäätä, juhlasali Memoryn vierellä on kukkamyymälä, sieltäkin voi kysyä, jos kellä on omaiset Hgin Malmilla.

Äänestä
  • tavalliset muovilyhyt on melko hankalia , ja rumia sitten kun tuuli kaatanut ne kumoon sinne haudoille.
    lasilyhty kestää tuulen paremmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


valaisee kirjoitti:

Onko kokemuksia? En haluaisi sellaista, missä on risti, koska minusta sitä ei erikseen tarvita, kun se hautakivessä jo on ja kyllähän kaikki tietävät, että haudassa makaava on kuollut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu