Meille tuotiin kaksi sisarusta, toinen tyttö ja toinen poika kissa. Kissat ovat nyt puolen vuoden ja pojalle on nyt varattu aika leikkaukseen. Ajatuksenani on, että emme leikkaisi tyttöä vielä, ehkä ensimmäisen pentueen jälkeen. Tietääkö teistä kukaan, että miten kiimassa oleva narttu ja leikattu poikakissa tulevat toimeen samassa taloudessa. Tarjoaako narttu itseään leikatulle pojalle, vai huomaako se, että toi on pois laskuista. Ja sitten toisin päin. Mitä leikattu poikakissa tuumaa kiimaisesta nartusta. Pyrkiikö se päälle, vai ymmärtääkö se koko homman päälle mitään? En todellakaan jaksaisi katsella täällä samassa huushollissa mitään pökkimistä tai muuta vastaavaa.
kiimainen narttu ja leikattu kolli samassa taloudessa
8
552
Vastaukset
- Mietteeni
Nartun kiiman "haju" vetää sen verran kovasti leikattujakin uroksia puoleensa, ja nartun käytös saattaa muuttua todella innokkaaksi, että varmasti parittelevatkin, vaikka ovatkin sisaruksia. Jos kumminkin naaras on arvoasteikolla siellä "korkeammassa arvossa", niin saattaa kyllä estää veljeään tekemästä mitään.
- bbb
Estäisikö kiimainen narttu veljeänsä tekemästä mitään sen vuoksi, että se huomaa että veli on ikään kuin poissa pelistä (siis se on leikattu)?
- Mietteeni
bbb kirjoitti:
Estäisikö kiimainen narttu veljeänsä tekemästä mitään sen vuoksi, että se huomaa että veli on ikään kuin poissa pelistä (siis se on leikattu)?
sitä se ei valitettavasti ymmärrä :(
- Lekurille molemmat
Nartun voi ihan hyvin leikata ilman pennuttamistakin. Varaa vain molemmille se leikkausaika.
- kissanystävä...
Leikkauta ne molemmat niin ei tule propleemia mihinkään suuntaan.
Silloin olet vastuullinen kissanomistaja. - ammattiautaja
Aikaajoin on tosi vaikea löyttää kissanpentuja, pentujen teettäminen siitä syystä voi olla perusteltua, yritä selvittää kuinka paljon kissoja aluellasi syntyy, onko pennunottajia enemmän kuin pentuja, jos ei, niin suotta teetättää pentuja.
- EIKÄ
Löytöeläinkodeissa on kissoja ihan riittävästi ja varmaan ensi kesän jälkeen taas paljon enemmän. Eiköhän se riitä jo.
Aikooko aloittaja käydä kasvattajakurssin? - onnea pennutukseen
Kyllä pentue tai pari kannattaa teettää ennen leikkausta. Pennuista on nykyään monin paikoin pulaa ja siksi onkin tärkeää, että uusia pentueita tulee ostettavaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2853558Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell231975Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.441616- 841461
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.851167- 1431149
- 811054
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.95972Kannattaa ymmärtää se asia
että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.210821Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61757