Meille tuotiin kaksi sisarusta, toinen tyttö ja toinen poika kissa. Kissat ovat nyt puolen vuoden ja pojalle on nyt varattu aika leikkaukseen. Ajatuksenani on, että emme leikkaisi tyttöä vielä, ehkä ensimmäisen pentueen jälkeen. Tietääkö teistä kukaan, että miten kiimassa oleva narttu ja leikattu poikakissa tulevat toimeen samassa taloudessa. Tarjoaako narttu itseään leikatulle pojalle, vai huomaako se, että toi on pois laskuista. Ja sitten toisin päin. Mitä leikattu poikakissa tuumaa kiimaisesta nartusta. Pyrkiikö se päälle, vai ymmärtääkö se koko homman päälle mitään? En todellakaan jaksaisi katsella täällä samassa huushollissa mitään pökkimistä tai muuta vastaavaa.
kiimainen narttu ja leikattu kolli samassa taloudessa
8
504
Vastaukset
- Mietteeni
Nartun kiiman "haju" vetää sen verran kovasti leikattujakin uroksia puoleensa, ja nartun käytös saattaa muuttua todella innokkaaksi, että varmasti parittelevatkin, vaikka ovatkin sisaruksia. Jos kumminkin naaras on arvoasteikolla siellä "korkeammassa arvossa", niin saattaa kyllä estää veljeään tekemästä mitään.
- bbb
Estäisikö kiimainen narttu veljeänsä tekemästä mitään sen vuoksi, että se huomaa että veli on ikään kuin poissa pelistä (siis se on leikattu)?
- Mietteeni
bbb kirjoitti:
Estäisikö kiimainen narttu veljeänsä tekemästä mitään sen vuoksi, että se huomaa että veli on ikään kuin poissa pelistä (siis se on leikattu)?
sitä se ei valitettavasti ymmärrä :(
- Lekurille molemmat
Nartun voi ihan hyvin leikata ilman pennuttamistakin. Varaa vain molemmille se leikkausaika.
- kissanystävä...
Leikkauta ne molemmat niin ei tule propleemia mihinkään suuntaan.
Silloin olet vastuullinen kissanomistaja. - ammattiautaja
Aikaajoin on tosi vaikea löyttää kissanpentuja, pentujen teettäminen siitä syystä voi olla perusteltua, yritä selvittää kuinka paljon kissoja aluellasi syntyy, onko pennunottajia enemmän kuin pentuja, jos ei, niin suotta teetättää pentuja.
- EIKÄ
Löytöeläinkodeissa on kissoja ihan riittävästi ja varmaan ensi kesän jälkeen taas paljon enemmän. Eiköhän se riitä jo.
Aikooko aloittaja käydä kasvattajakurssin? - onnea pennutukseen
Kyllä pentue tai pari kannattaa teettää ennen leikkausta. Pennuista on nykyään monin paikoin pulaa ja siksi onkin tärkeää, että uusia pentueita tulee ostettavaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24817335Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812323Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556091Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694935MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194920Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.264042Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843625Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja203576Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393076NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun302152