Suku Nivala/Kotila/Sotala

Double

Olisiko kellään tietoa kyseisistä suvuista Nivala-Haapajärvi-alueella? Olen edennyt tutkimuksissani jonkin verran, mutta tutkimus tyssäsi, kun en löytänyt tietoa... Olisi mukavaa kuulla kaikesta sukuihin liittyvästä! Tietäisi samalla, ettei ole vain hairahtanut väärälle tielle.=)

7

2605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 suvussani

      Lohtajalla on joskus 1900 luvun alussa asunut sukuuni kuuluva Kotilan perhe, joka on vuonna 1923 muuttanut Amerikkaan. Pariskunta on eronnut ja poika on ollut saksalaisessa kodissa ja tyttärestä ei tietoa. Pojalla ei ainakaan -60 luvulla ole ollut lapsia, vaikka naimisissa onkin. Poika on syntynyt 20 luvun alkupuolella, joten on iäkäs jo, mikäli vielä elää.

    • hinkuyskä

      Nivalan Karvoskylässä on ainakin asunut Sotala-sukunimisiä. Äitini isänpuolelta he olivat Sotaloita, eli
      pappani (ukkoni nk. Nivalassa sanotaan ). Vieläkin sieltä löytyy Sotala nimisiä, samoin vielä löytyy
      Haapaperältäkin.
      Kotila- sukua Nivalasta löytyy tietääkseni lukuisia henkilöitä.
      Nivalalainen suuri sukututkimus teos Konttiloita 300 vuotta ja alkuisä ja -äiti olivat Olavi Antinpoika Konttila ja
      Elina Matintytär Konttila os. Kotila, sieltä löytyy n.20 000 henkilön nimet ja sukuhaarat, itsekkin kuulun Sotala-Ahistuksen sukunimien kautta tähän sukuun nyt 9.polvessa ja minun jälkeeni on uusia jo 11.polvessa.
      Netissä googlettamalla- Nivalalaiset sukuseurat- löytyy paljon tietoa suvuista.
      Mielestäni et ole hairahtunut minnekkään olet vahvasti raiteilla.
      Terveisin

    • jonkin verran tuohon SOTALA-sukuun viittaavaa.

    • Reino5

      Kotila-suku

      Yrjö Leipälä on tehnyt aikoinaan perusteellisen tutkimuksen Kotilan-suvusta alkaen 1500 -luvulta. Antti Kotilaisen muutettua Pidisjärvelle. Kerro vain mitä haluaisit tietää.

      • hdfufshi

        Epäilen, että aloittaja on joko
        a) haudassa
        tai
        b) selvittänyt asian
        JA
        c) joku provoilee näillä iänkaikkisen vanhojen ketjujen nostolla


    • läheisiäkin

      Eräs Nivala-niminen perhe kuuluu sukuun.

    • Anonyymi

      Kukkola-Tölli-Saukonoja

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      67
      4557
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3228
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2648
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2563
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      198
      1931
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      396
      1554
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1428
    Aihe