http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194861428133/artikkeli/nyt meni tablettikauppa hurjaksi seiskatuumainen enaa 59 euroa.html
seiska tuumanen
seiska tuumanen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
http://www.expert.fi/Tuotteet/Tietokoneet/Tablet-Tietokoneet/Mobii-703
seiska
No jos 59 euroa suomessa niin kyllä on jo alhainen hinta, mutta ei kannata odottaa mitään laatu laitetta
ei etukameraa nimittäin aika must juttu skype ja face puheluissa mutta kai tolla nettiä selaa kohtuu hyvin hintaansa nähen,miksei mökille tai muksuille leluks
Huono tabletti on tosi kamala laite, älkää säästäkö väärässä asiassa.
En itse ostaisi mitään android laitetta jossa ei ole vähintään 1.4ghz dual core, mielummin quad core niin toimii sulavasti kaikki.
1.2 ghz single core on aivan liian hidas mukavaan käyttöön
hertsit ja ytimet eivät kerro suorituskyvystä paljoa mitään..
Kyllä ne kertovat, myös ddr muistin määrällä on vaikutusta asiaan
No, kumpikos on parempi, AMD:n 8 ytiminen 5Ghz prosessori vai Intelin 3.5Ghz neliytiminen?
Olipa tyhmä vertaus, mobiili prosessorit on ihan eri asia kuin tietokone prosessorit.
Ja tietysti inttelin ovat " parempia " koska intteli on paljon rikkaampi yritys kuin amd joten pelit ja ohjelmat optimoidaan paremmin heidän prosessoirelle.
Paperilla tuo amd on parempi, ja olisi myös käytännössä jos pelit optimoitaisiin käyttämään 8 ydintä.
Edelleen vertaus on tyhmä sillä tabletti peliä ei voi optimoida toimivan paremmaksi 1 ghz 1 ydin tabletissa kuin 2.3 ghz 4 ydin tabletissa vaikka prosessorin merkki olisi mikä, älä vertaa mobiiliprosessoreita tietokone prosessoreihin sillä ne ovat ihan eri luokkaa
Esimerkkinä applen tuotteissa ei ole juuri väliä kuinka paljon heikommat prosessorin ja grafiikkasuorittimen apple laittaa sillä pelit optimoidaan aina niille sopivaksi, jos tämä tarkoittaa grafiikan alentamista niin silloin niin tehdään.
Saman pelin saisi reilusti paremman näköiseksi esim galaxy note 3 2014 jos kaikki ytimet otettaisiin käyttöön ja prosessori ja ddr muisti laitettaisiin maksimaaliseen käyttöön
Paperilla ei voi sanoa kumpi on parempi, prosessorin arkkitehtuuri vaikuttaa paljon enemmän kuin hertsit ja ytimet. Varsinkin ytimien määrällä kustaan käyttäjää silmään koska harvat ohjelmat hyödyntävät montaa ydintä.
Samaa mieltä. Halvalla ei usein saa hyvää ja tässä se ainakin osittain totta.
Vaikka ostaisi kuusi 60e laitetta, niin et saisi yhtään kunnollista
Se olisi 360€ eli sillä saisi jo ipad minin tai vanhemman ipadin suuren mallin.
Näinhän se on jos 60 euron laite ei ole alkujaan hyvä.
Taas uudella nimellä tuo jo pari vuotta markkinoilla ollut design, hinta vaan alhaisempi kuten ikääntyvän teknologian kanssa kuuluukin olla.
Netistä kun kattelin niin kyllähän niitä löyty useita 50 - 60 euron tabletteja
No jooh... Parempi ostaa tuo kuin tilata sama laite esmes superkauppa.fi kalliimmalla . Siis edellyttäen, että juuri tuollainen härveli on saatava.......
Tuossa 60 euron tabletissa on:
Näytön " kontrasti " on todella alhainen, värit ovat todella haaleita
Näytössä surkeat katselukulmat, käännät pikkuisenkaan niin värit näyttävät sateenkaarelta
Äänenlaatu on aivan surkea kaiuttimista sekä kuulokkeista.
Näytön kirkkaus on melko alhainen.
Akkukesto on todella huono, sillä akku on pieni.
1ghz 1 ytimiseltä prosessoritla voi odottaa: Ohjelmien hidasta latautumista, nettisivujen hidasta renderöintiä, nykimistä nettisivuja selatessa, esim piirustusohjelmia käyttäessä viivat voivat mennä pieleen hitaan renderöinnin vuoksi.
Laitteeseen on myös turha odottaa päivityksiä sillä niitä ei tule 100% varmasti.
Eli jos nuo ongelmat ei haittaa niin silloin kannattaa ostaa tämä tabletti.
Tuon hintaisesta tabletista ei kannattaa odottaa paljoakaan.
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288634650534.html
"IS testasi Verkkokauppa.comin halpatabletin "
Kannattaa lukea.
Aivan, tuo arvostelu on kyllä täyttä totta.
Itse keksin 70 eurolle ainakin parempaa käyttöä kuin ostaa tabletti joka jäisi hyllyyn vain homehtumaan
Lapselle vois ekaks omaksi ostaa jonkun edullisen, mut sillä pitää pystyä pelaamaan.
Aika tökkivä kampe va kyllä nuo lasten pelit toimii.