Miksi ihmeessä suomessa esim. AMK- opiskelija saa opintotuen asumislisän jos asuu vuokralla(voi olla vaikka vanhemmilta asunto vuokralla), mutta jos on hankkinut OMAN/avopuolison kanssa ensiasunnon niin ei, ei pennin latia saa asumislisää vaikka laina taakkana vesi sähkö sekä vastike joka kuukausi??
Tosi kannustavaa hankkia oma asunto tälläisellä tukisysteemillä, suomessa OMISTAMINEN tuntuu olevan jonkin sortin rikos, silloin viedään tuhkatkin pesästä jos on onnistunut edes vähän itselleen omaisuutta haalimaan.
ja toinen asia: Opiskelijoiden tulorajan voisi poistaa tai edes jumalauta nostaa muutamalla tonnilla, että loppuvuodesta ei saatana tarvitsisi perua/palauttaa opintotukia, ja sitten pureskella kynsiä viimeiset 3kk!!!
Opiskelu + omistusasunto
5
342
Vastaukset
- 19+20
Hae yleistä asumistukea.
- ---
Jos asunto on vuokrattu vanhemmilta, on asumislisä max. 58,87€/kk. Sillä ei paljon juhlita.
Sitä paitsi, jos ansaitsee niin paljon, ettei ole oikeutettu tukiin, niin pitäisi silloin myös osata järkeistää se rahankäyttönsä niin, ettei tarvi niitä kynsiä pureskella. Onko säästäminen tuttu juttu? Jos ihminen ei hallitse omaa rahankäyttöään, ei se ole minkään lakien vika.
Ja tosiaan sitä voi hakea asumistukea, jos ei asumislisään ole oikeutettu.- hmh4
Haloo, jos ottaa vuodessa 9 tukikuukautta silloin rahaa saa tienata 11850e miinus verot, eli joka kuukausi käteen jää pitkälti keskimäärin alle 1000e!! Säästäpä siitä sitten!!
Sinulla ei taida olla kokemusta oman asunnon sekä pakollisen auton kuluista vuodessa.
Yleisen asumistuen kriteerit eivät täyty avomieheni kanssa.
Juurikin ainoastaan parisuhteeni ansiosta en ole korviani myöden veloissa - eläkelislehtori
Kävin kouluni silloin kun suomi oli vielä sivistysvaltio nyt ollaan kaukana siitä en trvinnut olintolainaa velkaa en ottanut vieläkö jou sanoo nykysuomea hyvinvointivaltioksi
- Sellaista se on
Älä nosta tukea 9kk ajan?
Jos olet asunnon ostanut niin varmaan pankissa on laskettu miten lyhennät lainaa.
Vaikka samassa tilanteessa itsekkin. Itse en tienaa mutta mies tienaa liikaa (n.1500e/kk) joten en saa yleistäasumistukea. Ei tässä auta kun opiskella ja käydä töissä viikonloppuisin ja iltaisin. Sitten kevättä kohti kun koulussa on vähän tunteja niin en nosta opintotukea vaan olen mahdollisuuksien mukaan kokopäiväisesti töissä ja tienaan enemmän kuin Kelalta saisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3248968Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835528Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3225005SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703470Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32922Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal532305Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42282Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72198- 1132166
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402073