Mitä vaatteita ostan vauvalle ensimmäiselle vuodelle?

vappulii

Hei!

Sain lahjakortin erääseen ulkomaalaiseen vaatekauppaan, joten ajattelin tilata sieltä kerralla ainakin suurimman osan vaatteista vauvan ensimmäiselle vuodelle. Vauva on esikoiseni, enkä oikein tiedä mitä hänelle täytyy pukea, mitä kokoa ja minkä verran mitäkin vaatetta pitäisi olla. Voisiko joku antaa vinkkejä? Vauva syntyy huhti-toukokuun vaihteessa.

7

346

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nef

      oman kokemuksen mukaan niin kannatta ostaa vähän 56 cm vaatteita ja vähän 62 cm vaatteita ja vähän 68 cm vaatteita.. koska lapsi kasvaa niistä yllättävänkin nopeasti :)

      itse tykkäsin pukea bodyt ja housut/potkuhaalarit

      jos ostat haalareita, niin kannatta ottaa sellaiset, joissa haarassa on neppareita - helpottaa vaipanvaihtoa huimasti :)

    • Ouuicäiu

      Se varman riippuu lapsesta mitä kandee ostaa... Meillä tyttö on vähän vajaa 5kk ja 62 kokoiset menee edelleen. Suoraan sanottuna ärsytti, kun todella moni väitti mulle, että tosta koosta kasvaa muutamassa viikossa ohi, eikä niitä kandee ostaa. :D

      • vauvat erilaisia

        Täällä myös yksi, jota nuo "neuvot" eivät kyllä auttaneet.

        Itse hölmönä tietysti kuuntelin muitten neuvoja ja ostin vain muutaman pienemmän vaatteen, kun "eivät välttämättä mahdu ollenkaan tai jos mahtuvat niin vain viiko-pari).
        No poika nyt 4,5 viikkoa ja aina vaan menee 50 ja 56cm vaatteet heittämällä. 62cm vaatteita ei voi vielä pitää aikoihin.
        Poika kuitenkin ihan normaalimittainen/pitkähkö, mutta ruumiinrakenteeltaan hoikka.

        Olisi kiva, jos niitä vaihtokappaleita olisi nyt (tämän kaiken muun alkuhässäkän ja kiireen keskellä) varattuna vähän useampi, kuin se pari, ettei tarvisi samantien laittaa aina pesukonetta päälle, kun pulauttaa vaatteensa. Eipä tuon pikkumiehen kanssa oikein viitsi lähteä kauppoihinkaan vielä kiertelemään (kaupat eri kaupungissa) ja metsästämään niitä vaatteita.

        Toinen neuvo, jonka sain kaikilta oli, että potkuhousut on hyviä ja pysyvät jalassa. No eivät kyllä pysy meidän pojalla yhtään, vaan housut sukat on huomattavasti toimivampi ratkaisu meidän kohdalla.

        Eli on niin lapsikohtaista, mitä tarvitsee ja mitä ei. Toiset lapset myös pulauttelevat enemmän, jolloin vaatekertoja voi mennä jo päivän aikana paljon enempi.


    • blupblup

      Meillä oli pari 56 cm bodya ja muutama 62-senttinen. Niillä mentiin hyvin koko alkuaika, joskin vauvamme syntyi 53-senttisenä ja kasvoi tosi nopeasti. Nyt rupeavat jäämään nuo 62:tkin pieniksi ja ikää vauvallamme on 2,5 kk. Itse tykkäsin siitä kun saatoin pukea vauvaa pitkää näihin "lemppareihimme". Hieman haastavaa oli tosin alussa, kun vaatteita oli niin vähän. Nyt harmistuttaa, kun vaatteita on jo niin paljon, ettei kaikkia ehdi käyttää "tarpeeksi"! :D

      50 cm vaatteet kannattaa ainakin aluksi jättää suosiolla ostamatta, jottei käy kuten meille: ainoat sen kokoiset vaatteet olivat vauvallamme päällä tasan sen aikaa, mitä sairaalasta kotiutuminen kesti. Kotona vaihdettiinkin jo viiskutosiin... :)

      Vaatteita tuppaa kertymään nopeasti lähipiiristä ilmaantuvien kiertisten/lahjojen kautta, joten kannattaa ostaa vain jotain ihanimpia juttuja, joihin itse ihastut. :) Itsellämme ehdottoman ihana oli pieni haalari ensimmäisen kuukauden ajaksi, kun loppusyksystä oli aika kylmä. Huhti-toukokuussa joku kevythaalari tai unipussi olisi varmasti ihan kiva.

    • Marikat

      Valitettavasti se on niin, ettet voi etukäteen tietää, mitä haluat vauvalla käyttää ja minkä kokoisia vaatteita.

      Neuvoisin niin, että ostat nyt varastoon jonku 56-62 käytettyjen vaatteiden paketin huutonetistä tai torista tai sitten kirpparilta, missä pienimmät vaatekoot on toodella halpoja.

      sitten kun vauva syntyy niin käytät sitten sen lahjakortin vasta. Edessä on kuitenkin valvottuja öitä, jolloin on ihan kiva käydä sitä nettikauppaa lävitse. Tiedät siinä vaiheessa kuitenkin ainakin vauvan koon ja parin kuukauden iässä tiedät jo millä kasvukäyrällä lapsi on.

      Muuten on vaarassa käydä niin, että hienot kalliit ostovaatteet jäävät käyttämättä eikä sinulla siltikään ole mitä haluat.

      Netin paketit on siitä hyviä, että niissä on yleensä vähän kaikkea. Niiden vaatteiden kanssa voit sitten kokeilla haluatko potkareita vai housuja vai sukkahousua. Tai kietaisubodeja tai pään yli vedettäviä.

      Erityisen tärkeä on tajuta se, että jokut vauvat on pulleampia kuin toiset ja eri vaatemerkit on tehty eri mallisille vauvoille. Esim bogi on laiheliineille ja duns paksukaisille. Ja sitä kun ei voi tietää etukäteen...

      • Odota vielä

        Edelliseltä tulikin oikein hyvä neuvo.
        Ja sitä kun tosiaan ei voi etukäteen tietää.
        Itse olin ihan varma, että vauva on suurikokoinen ja pullea syntyessään (itsekin kun olen pitkä ja suurikokoinen muutenkin rakenteeltani), mutta mitä vielä. Pikkuinen hoikka vauva tuli ja ostamani vaatteet olivat lähes poikkeuksetta kaikki liian leveitä meidän pikkuiselle.

        Joten neuvon myös, että älä tuhlaa vielä lahjakorttia menemään, ettei ole sitten ihan turhia ostoksia kaikki.


    • vilukisu1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1573
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      946
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      300
      827
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      597
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      591
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe