kampaajat ja allergiat

allergisoitunut?

Allergisoituneet kampaajat: millaisia oireita teillä on ollut?

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kammattu asiakas

      En ole kampaaja, vaan asiakas, jonka vakikampaaja vaihtoi alaa allergisoitumisen takia. Oireet olivat minusta aika normaaleja hengitystieallergioihin liittyviä: jatkuvaa nuhaa ja hengitystiesairauksia. Kampaaja, jota nykyisin käytän, on hänkin astmaatikko, mutta hoitaa itseään niin hyvin, ettei oireita töissä huomaa. Hänkin on alkanut kiinnittää huomiota kemikaaliasioihin, mutta tuossa työssähän on kai ongelmana myös asiakkaasta lähtevät pölyt, eniten hiusten leikkautumisessa irtoava hienojakoinen pöly.

      Ensin mainittu tapaus vaihtoi kosmetiikkamyyjäksi, joten enpä tiedä paraniko tilanne siellä hajusteiden seassa, en ole tavannut häntä vuosiin.

      Nykyisistä kampaajista yllättävän moni myöhemmin sairastuu allergioihin, jotenkin itsellä sellainen kuva, että vanhat kampaajatädit työskentelivät ammatissaan eläkeikään eikä silloin ollut edes allergialääkityksiä, eivätkä olisi tarvinneetkaan kun eivät niiskuttaneet.

      Eli syynä varmaan kemikaalit, joita käytetään rutosti enemmän ja toisaalta se, että kampaajia tarvitaan nykyisin paljon enemmän, jolloin alalle sattuu enemmän niitä, jotka myöhemmin allergisoituvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      165
      2959
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      291
      2643
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      71
      1752
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      44
      1639
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1530
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1286
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      103
      1203
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1164
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      358
      1089
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    Aihe