riikinkukkokyyhkyn ruokinta?

kyyhkytyttö

saako antaa riikinkukko kyyhkylle sellaisia pihamaiden marjoja eli siis sellanen joka juuri tähän aikaan punertuu ja mustat marjat ovat parhaimmillaan tai pihlajan marjoja? mitä muuta??? undulaatin siemeniä?

1

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyyhky

      meillä ainakin ruokitaan seuraavalla seokselle:
      vehnää
      ohraa
      herneitä(kuivattuja siis)
      ohrasuurimoita(jos nyt muitan nimen oikein)
      kaurahiutaleita

      nämä sekoitat ja niillä ruokit,pääasiassa riikinkukkokyyhky syö kyllä vehnää ja ohraa. Kyllähän niille undun siemenet kelpaavat mutta ne kovin pieniä nokittaviksi. Kyyhkyille voi myös syöttää leivänmuruja,ulkoa saksilla silputtua ruohoa ja voikukkaa, kyllähän niille marjojakin voi antaa,mutta on taas eri asia huolivatko niitä..

      kumminkin tuo perusruoka vehnä ja ohra joten sitä pitää olla aina tarjolla. Tuota sekoitusta ollaan annettu kun niillä poikasia ruokittavina. Kyyhkyillä pitää olla myös saatavilla hiekka-kivi astia jossa pieniä kiviä. Sekä voi myös tarjota murkattua kananmunankuorta mistä ne saavat kalkkia,etenkin munivat kyyhkyt tarvivat tätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      90
      1466
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1023
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      382
      857
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      155
      843
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      719
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      668
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      631
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    Aihe