Nyt vasta tajusin

1+11

Halusin kirjoittaa tänne omista muistoista kun pelasin jalkapalloa. Aloitin n. 8-9vuotiaana ja lopetin 12v. Tajusin vasta nyt vanhempana miten kieroutuneita ja ilkeitä lapset osaa olla. En kaikkea muista mutta sen muistan että harkoissa oli aina joku tai jotkut keiden kanssa "hengattiin" sielä, ei ollut hyvää yhteishenkeä tai kaikki on kaikkien kavereita-meininkiä. Muistan miten harjoittelin itsekseni sekä ryhmäharjoituksissa, mutta esim kun piti olla pari niin olin hukassa.

Seuraava muisto onkin kun naapurin tyttö aloitti samassa joukkueessa, ja ajattelin että nyt vihdoinkin on joku kaveri mukana, mutta ei. Joukkueen "suositut" (en tiedä miksi kutsua, kumminkin olivat ns. "korkeammassa" asemassa tai ehkä vähänniinkuin ne "kiusaajat") ottivat heti hänet mukaan "jengiinsä". Olin edelleen yksin.

Sitten selvästi ylipainoinen tyttö liittyi joukkueeseen. Yritin ystävystyä hänen kanssa, mutta heti hänetkin vedettiin mukaan tähän "jengiin". Näin jälkeenpäin ajateltuna tajuan, miten mua syrjittiin. Toki peli kentällä sujui, mutta treeneissä ei ollut tosiaan ketään kenen kanssa esim vaihtaa kuulumisia tai tehdä parijuttuja, ja heti tämä "jengi" näytti iskevän kun yritin johonkuhun tutustua. Turnauksetkin oli haasteellisia, kun pelien välissä oli vapaa-aikaa. Lopetin aika äkillisesti pelaamisen ja silloin ihan vääristä syistä, mutta nyt kun ajattelen asiaa, oli parempi niin.

1

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • psyop

      Surullista luettavaa. Toivottavasti pystyt päästämään irti näistä kokemuksista ja nauttimaan nykyisestä elämästäsi. Tsemppiä elon polulle.

      Syypää tässä tapauksessa oli muuten kehno valmennus. Oikeasti osaava valmentaja sekoittaa pakkaa niin, että kaikki joutuvat harjoittelemaan toistensa kanssa. Tämä on välttämätöntä, jos haluaa saada joukkueen todella toimimaan täydellä kapasiteetilla. Varsinkin uusien pelaajien tullessa joukkueeseen on tärkeä sekoittaa pakkaa. Ottakaa parit on valmentajan laiskuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      42
      5128
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2088
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2006
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      114
      1851
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1808
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1720
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      1024
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      944
    9. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      873
    Aihe