Uskontojen sananvapaudelle

rajat?

"Helsingin poliisi tutkii Jehovan todistajien kesän konventeissa pidettyjä puheita. Esitutkinnassa rikosnimikkeenä on kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Asiasta kertoi Kotimaa24:lle rikoskomisario Jukka Mäkelä, joka on ainakin tällä hetkellä tapauksessa tutkinnanjohtajana.

Mäkelä kertoo, että asiassa on pyydetty kantaa valtakunnansyyttäjänvirastolta.

- Se oli myönteinen esitutkinnalle.

Mäkelä ei vielä tässä vaiheessa osaa kertoa, keihin tutkinta kohdistuu.

-Tutkinnasta on päätetty ihan pari tuntia sitten.

Konventtipuheita on pidetty eri kaupungeissa, mutta Mäkelä arvelee, että Helsingin poliisi tutkii ne.

Tutkintapyyntö puheista lähetettiin syksyllä Hämeenlinnan poliisille. Kyse on puheista, joissa käsitellään entisiä Jehovan todistajia eli luopioita. Puhe eteni Hämeenlinnasta Helsingin poliisille.

Iltalehti uutisoi konventtipuheiden sisällöstä lokakuun alkupuolella. Lehden mukaan puheissa olisi sanottu muun muassa, että luopiot ovat osa käärmeen siementä ja että he ottavat osaa demonien pöydässä. Jehovan todistajien tiedottaja piti juttu Iltalehdessä kuplana ja sanoi, että luopiot puhuvat kovemmin Jehovan todistajista.

Ilmeisesti puheet pidetään eri puolilla maailmaa hyvin samanlaisina ja paikallinen liikkumavara niissä on hyvin pieni.

Vuoden 2013 konventtipuheista on äänitteitä entisen Jehovan todistajan Jari-Pekka Peltoniemen kotisivuilla. Hän ei ole tutkintapyynnön tekijä."


http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/jehovan-todistajien-konventtipuheista-esitutkinta/

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelen1

      Miten voi niinkö olla käärmeen siementä ja luopio, jos Jumala käännytti jopa paavalin, paatuneista paatuneimman Kristuksen apostoliksi? Raamatun ehkä yksi rakkaudellisimpia kohtiakin neuvoo rakastamaan myös vihamiestä.

    • foksmalder

      Missä menee sananvapauden ja kansanryhmää vastaan kiihottamisen raja? Se liittyykö asia uskontoon vai ei on mielestäni yhdentekevä.

      Esim. homous on syntiä=ok mutta homot ovat pahoja ihmisiä, jotka mädättävät yhteiskuntaa=kyseenalaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      158
      9904
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      3
      9513
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      130
      8000
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      261
      7538
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      123
      6189
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      87
      5977
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      56
      5797
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      94
      4851
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      14
      3927
    10. Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!

      Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist
      Vain elämää
      54
      1474
    Aihe