Onko kirkon viestintäkulttuuri viime vuosisadalta?

ikiateisti

Johanna Korhonen ja Sari Roman-Lagerspetz tapasivat kirkkohallituksen ulkoasiain osaston johtajan, kirkkoneuvos Kimmo Kääriäisen ja kirkon lähetystyön keskuksen johtajan Risto Jukon Helsingin piispan Irja Askolan luona 17.12.

Kirkon uutisointi asiasta Kotimaa24:ssä oli riveillä mitattuna Kimmo Kääriäisen ylivoimaa. Kirkolle ehkä tyypillistä oli, että kotimaa24 pyysi ensin Johanna Korhoselta ja Sari Roman-Lagerspetziltä kirjallise yhteenvedon piispa Askolan luona käydystä keskustelusta ja kirkon Kimmo Kääriäinen puolestaan sai vastata niihin eli hän sai ns viimeisen sanan.
Tuo keskustelu löytyy täältä:

http://www.kotimaa24.fi/nain-keskusteltiin-piispa-luona/

Kotimaa24:n samaan asiaan liittyvä aiempi "pohjustus" tuolle jutulle oli otsikoitu Korhosta ja Roman-Lagerspetz:iä kohtaan vähättelevästi näin:

"Tulkaa kaikki vai menkää pois melkein kaikki?"

ja tuolla haluttiin antaa ymmärtää, että Korhonen & kni:t haluaisivat ajaa lähes kaikki pois kirkosta.
Voi vide!
Tuo teksti löytyy täältä:

http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/lahetyskeskustelu-jatkuu-tulkaa-kaikki-vai-menkaa-pois-melkein-kaikki/

Ja sitten kirkko vielä ihmettelee, että heitä pidetään ylimielisinä. Turha ihmetellä.

4

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      Johanna ja Sari ovat häiriköitä. Kai tiedät...

      • Johanna ja Sari on valittu kirkon vaaleissa kirkon luottamustehtäviin.
        Kirkossa on konservatiivisia vallanpitäjiä, joille laki on vain muotoseikka, mutta nuo naiset eivät suostu siihen, että rasittaviksi ja turhiksi koettuja tasa-arvovaatimuksia ei tarvitsi noudattaa.

        Laki on laki konservatiivillekin ja tuon katkeran kalkin Johanna ja Sari tulevat juottamaan pahimmille änkyräkonservatiiveille.

        Vai koetko, että jos vaatii lakien noudattamista on häirikkö.


    • Nuo on sellaisia Rähinä-Tätejä, että ne laittaa tuulemaan :D ....Kirkko jakaantuu, mutta eipä se haittaa. Pääasia on, että sielläkin aletaan miettimään asioita moraalisilta kannalta, eikä eletä harhoissa.

      • Ei kirkko mihinkään hajoa sisältäpäin.
        Konservatiivit huolehtii rahojen käytöstä, sekä pääosasta kirkon aktiviteetteja ja liberaalit rivikristityt huolehtii rahoituksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      431
      2874
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      18
      2404
    3. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2215
    4. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      121
      1900
    5. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      248
      1614
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      206
      1246
    7. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      186
      1230
    8. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1193
    9. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1178
    10. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1095
    Aihe