Olen nähnyt kuolemaa ja kuolevia hyvin läheltä. Minusta ihminen ymmärtää syvällä sydämessään ettei kuoleman jälkeen ole enää mitään elämää, vaikka jotkut haluavatkin pitää kynsin hampain sellaisesta ajatuksesta vielä kiinni. Olen nähnyt myös uskovia jotka ovat hyvin ahdistuneita kun ymmärtävät kuoleman tulevan, ja olen nähnyt ateisteja jotka kuolevat rauhallisina. Ehkä on toisinkin päin, mutta niitä en ole tavannut. Mistä tämä kertoo?
Kuolema on loppu
5
142
Vastaukset
- pilkkaako
Voi miten piristävä avaus.
- K. Varkki
Jep, humanisti uskoo elämään ennen kuolemaa ja on sinut sen päättymisen kanssa. Luulisi yleensäkin sen olevan kaikista helpottavin ajatus, että kuoleman jälkeen ei ole mitään. Muuhun uskominen on pohjimmiltaan itsekästä ja siksi niin suosittua, koska itsekkyys on maailman helpoin laji. Kysykää vaikka kokoomuslaisilta.
- *Faith*
"Minusta ihminen ymmärtää syvällä sydämessään ettei kuoleman jälkeen ole enää mitään elämää"
Miksi tällä palstalla on sitten helvetinpelkoisia ateisteja? ;)- foksmalder
Kuten?
Jos on ollut kristitty tai kuulunut johonkin muuhun uskontontoon, johon kidutushelvetti kuuluu, niin on ihan luonnollista ettei irrationaalinen pelko lähde heti pois. Ei vaikkei enää uskoisikaan.
En tosin ole havainnut palstalla helvetinpelkoisia ateisteja, etkä sinkäkään varmaan tule väitettäsi perustelemaan.
- ateisti
Ne on vaan kuule sun toiveunissas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p967306Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576378Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583733Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293479Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1921961Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os181673- 611401
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181396Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11290Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11277