mutta kuka sitä sitä loppujenlopuksi haki ja kenelle.
Yksi tädeistäni soitti jokunen viikko sitten ja kertoi että hän halusi tehdä rauhan minun kanssani, vaikka en edes tiennyt että meillä olisi ollut jotain isompaa kränää.
Muutaman kerran olemme jutelleet kahdenkymmenen vuoden aikana. Viimeksi kun hän hoiti äitini hautajaiset minulta kysymättä.
Tavallaan hänen yhteydenottonsa oli iloinen yllätys, mutta tunnelma latistui kun hän rupesikin syyttämään minua isänsä, eli vaarini kuolemasta.
Vaarikin kuoli jo yli kaksikymmentä vuotta sitten yli 75 vuotiaana tai jotain.
Eipä aikoinaan kun olin lapsi apuja sieltä puolen sukua tullut ja nyt minun pitäisi edelleen olla jotekin nöyrä ja hyväksyä kun sieltä suvun vanhin ottaa yhteyttä.
Sain sellaisen kuvan puhelinsoitosta että hän haki vain itselleen mielenrauhaa ennenku kupsahtaa itse.
Yksi tädeistäni soitti jokunen viikko sitten ja kertoi että hän halusi tehdä rauhan minun kanssani, vaikka en edes tiennyt että meillä olisi ollut jotain isompaa kränää.
Muutaman kerran olemme jutelleet kahdenkymmenen vuoden aikana. Viimeksi kun hän hoiti äitini hautajaiset minulta kysymättä.
Tavallaan hänen yhteydenottonsa oli iloinen yllätys, mutta tunnelma latistui kun hän rupesikin syyttämään minua isänsä, eli vaarini kuolemasta.
Vaarikin kuoli jo yli kaksikymmentä vuotta sitten yli 75 vuotiaana tai jotain.
Eipä aikoinaan kun olin lapsi apuja sieltä puolen sukua tullut ja nyt minun pitäisi edelleen olla jotekin nöyrä ja hyväksyä kun sieltä suvun vanhin ottaa yhteyttä.
Sain sellaisen kuvan puhelinsoitosta että hän haki vain itselleen mielenrauhaa ennenku kupsahtaa itse.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Tehokas tapa panna suhteet poikki on aiheeton syyttäminen.
Kokeilkaapas!
Kuolla pois on hyvä tapa laittaa välit poikki, siinä ei jää sanalle sijaa.
Jaa, no minä en ole ketään aiheettomasti syyttänyt joten en nyt tiedä ketä mahdat tarkoittaa ja miksi pitäis kokeilla?
Onneksi olemme jo sitä ikä-luokkaa että kaikenlainen tarina ei meihin enää uppoa.
Kertoi sitten täti tai setä.
Aloitus on ihan kiva Joulu-satu.
Rauhaa, raivoa ja rakkautta.
Aikasti Grimmi jutska kuitenkin.
H.
veitsellä leikkaisitte puhevälit poikki.
ja IÄKSI !
Koska toit esiin oman pääsi sisällön --''mitä ajattelet hänestä''-- hänelle itselleen.
Hän ei ollut tiennyt sinua pahaksi vihollisekseen. Olit kai aina lähettänyt hyviä postikortteja, "onnea sinulle" jne...
Nyt hänelle kirkastui, mikä sinä olet.
Häh....kiinaako minä puhuin aloituksessani.
eihän se kyllä aivan noinkaan ole,paitsi jos itseriittoisuutta ja ylpeyttä riittä,
Että silleen....voisitko selventää ajatustasi hiukan enemmän?
No eikö olisi sopivaa antaa hänelle se mielenrauha ennen kupsahtamista?
Varmaan täti on huomattavasti Niittaa vanhempi ja täytyy ymmärtää, että niin vanhoille tulee joskus kummallisia kuvitelmia päähän. Jos ei sinulla ole osaa eikä arpaa vaarisi kuolemaan, niin anna sellaisten syytösten valua päältäsi pelkällä olan kohautuksella. Mitä tuota miettimään sen enempää.
Niin, mutta kyllähän se tavallaan sattui kun ensin hierotaan rauhaa jostain riidasta jota en edes tiennyt olevankaan ja samaan hengenvetoon syytetään vaarin kuolemasta johon en edes ollut tietääkseni millään lailla syyllinen.
Ja hiukan nuoremmat viinaa ikänsä kitanneetkin ovat jo niin pitkällä harhakyvitelmissaan ja pakko-oireissaan, ettei heidän kanssaan edes VOI enää mistää puhua.
Parempi antaa olla. Kiehukoot vanhoissa itse keittämissään liemissä. HYI olkoot. Samanlaisiksi muuttuneet ukonäöltäänkin ja ilmeiltään.
Miten asiasi liittyy aiheeseen?
Ei tää nyt varsinaisesti suoraan liity nitan alotukseen mut kuhan taas ääneen ajattelen.
Kovin tärkeetä tuntuu olevan ihmisille olla selvillä siitä et kenen vuoro on sivaltaa ketäkin.
Jos on niin kuin jääny joskus sivaltamatta niin josko sit vaik lapset tempasis kun itte ei enää jaksa.
Hetan sanoin mitä se hyövejää.
Mä oon nykyään melko paljon omissa oloissani ja ehtoisin kun maate menee niin joskus tullu mieleen.
Onko parempi käpertyy sen kivikovan ja mitään unohtamattoman ja anteeks antamattoman syrämen viereen vai sellasen joka osaa armahtaa jopa ittiäänkin ja päästää mielen rauhaan.
Olen mäkin tavannu sellasia tyyppejä jotka on syntyneet pahoiksi ja todellisiksi kpäiksi mut niis on pysyttävä erillään, ne vetää muuten mukanaan.
Ei muut ku joulun alus aikoja kaikil.
Tuohon ajatuksenkulkuusi minä yhdyn koti-kiusattu. Olen jättänyt taakseni pahansuovat ihmiset ihan oman mielenrauhan ja -terveyden takia. Olkoon sitten itsekkyyttä, mutta aikoinaan tuli piehtaroitua unettomia öitä miettien jonkun sanomisia. Muutenkin kun huonouninen olen :-)
oli unettomia öitä ja itkua, suututtikin, kun "itsestään hyvä herra asian arvaa!" oli niin ilmiselvää.
Hän sai hyvää kohtelua minun mieheni puolelta AINA.
Ja mitä itse sain?
Ja mitä sai Vanhempi sisareni häneltä ja mieheltään? Tosi huonoa kohtelua, ilkeätä huutelua kovalla äänellä juhlissa.
Olen pysytellyt erossa viime joulun jälkeen kokonaan,
näillä mennään, koska ei ole edes perunut puheitaan.
Hänen valintansa.
teeskennellyt kohteliaisuudet : Onnea sinulle...
nyt, kun on selvinnyt, mitä ajatuksia hänen päässään on, hyi.
Kainuussa sanotaan: Mitäpä se hyvejää...
Kainuun murteelle.
Oletko varma et sanontas on oikea, aion nimittäin käyttää sanoja joskus jossain yhteyressä.
Olen ihan varma, sillä olen tuon sanonnan kuullut tuolleen.
Taas mitä se hyövejää on minulle aivan uusi jonka olen huomannut näistä vasta näistä kirjoituksista.
Oli miten tahansa, sana tarkoittaa että eipä kannata, tai muuta vastaavaa.
http://yle.fi/uutiset/mita_se_hyvejaa/6137420
Eihän tässä ole kuin minä, kiusis ja meeris, joille ei tarvitse sanoa Hyi!
Muut kommentit ovat ihan liian keino-tekoisia prut-prut-provoja.
H.
Herran-enkuli siellä kehuskelee. Onko montakin sädekehää pääsi päällä?
Mä sille illalla kirjuutin, pois nakattiin viestini, saas nähä kuin sun käy. Oli siinä viestissäni vähän prööt prööttiä.
"vai niin**"
En usko että ainakaan ihan lähellä.
Minä kun ole tollee uskovainen, enkä ihan silleekään.
Jesse vois kyllä jotain rauta-lanka-viritystä keksiä.
Sillä kun on omituinen mieli-kuvitus.
Pahaa vaan pelkään että se ripustaisi sinne 100-tonnin Dumpperin renkaita.
H.
Piikkilankaa?
tuosson lapa joka ei läpätä,hyvöä joulua kiusiksille ja muillekkii...kaikki hoikkana uuteen vuoteen,,,
Onhan olemassa ilkeämielisiä ihmisiä jotka kiusaavat ihmisiä omaksi iloikseen vaikka miten hyvin heitä kohtelisi.
Vaikka miten yrittäisi tarkoittaa hyvää teoillaan ja sanoillaan, saa vain törkyä niskaan joko suoraan tai selän takaa pahaa puhumalla.
Olen joitakin sellaisia ihmisiä tavannut ja varoituskellot ovat soineet jo muutaman päivän päästä. Huomatessani annoin samalla mitalla takaisin.
Toivotan Hyvää Joulua Ihmisille, kiusantekijät olkoot omissa oloissaan. He eivät ehkä toivotuksia tarvitsekaan.
Ilkeätähän se on, että nyt vasta sain tietää kuinka minua on syytelty selän takana ties kuinka monta vuotta ja sitten kehataan soittaa että tehdään joku rauha josta en ole edes tietoinen että olis edes ollut riitaa.
En voi muuta kuin ihmetellä näitä riitaisuuksia ja niiden vatvomisia.
Jokainen meistä voi itse valita ihmiset joiden kanssa on tekemisissä, minun ei ainakaan tarvitse torailla kenenkään kanssa. Aikanaan tosin eräs sukulainen soitteli ja yritti vääntää riitaa joistan vahoista suvun perintöasioista, sanoin aina että nyt tuli kiire ja suljin puhelimen, ei se montaa kertaa soitellut.
Hyvää ja rauhallista joulua kaikille !
kotitalon ja koko tilan perinnöt itsllesi ottamassa.
Eipä siinä silloin riitaa tullut. Diktaattorska sai kaiken.
Riita tuli vasta sivullisen minullekin jotain annettua.
Osaatko hävetä? sillä siitä alkoi aiheeton syyttelysi.
Hyvää joulua myös sinulle!
Koskaan en ole mitään perintöä pyytänyt enkä saanut, omillani olen toimeen tullut. Minulle ei kuulu mitä menneet polvet ovat tehneet, enkä jaksa niihin kantaa ottaa, en edes siksi, että joku sukulainen saisi riidellä :))
Sinähän olitkin kavereinesi Vanhemman sivullisen vanhuuden pilaamassa, siinä li juoppoutta ja rahojen pelaamista sekä kovaa huutelua. Nyt hän on kuollut.
Uusi kohde on ilmeisesti nyt löytynyt tuolle ilkeälle mielelle,
jonka sisältö on ny minullekin selvinnyt.
Mutta kiitos ei. Kohteeksenne en ala.
Saatte kiehua omissa keitoksissnne.
Nämä "joulun toivotuksenne" kertovat teistä itsestänne enemmän kuin muista.
Pahaa oloa on pinnan alla yllättävän paljon ja näin perhekeskeisen juhlan aikaan se pulppuaa pintaan yrittäen aiheuttaa myös onnellisille ihmisille mielipahaa.
Ymmärrän hyvin matalia mieliä, mutta sitä en ymmärrä miksi haluavat pahoittaa myös toisten mieltä, kun itse tietävät miltä paha olo tuntuu.
Joulun rauhaa..
Se kun on vähän hassu juttu kun sukulaisiaan ei voi valita, mutta joulun rauhaa sinullekkin.
niiden nimettömien kiusausviestien takana jo kauan aikaa sitten.
Sinähän olitkin sen takia tänne tullut silloin, kun tiesit minun olevan täällä kirjoittelemassa yksinäisinä hetkinäni.
En ole tuntenut sinua milloinkaan. Nyt tunnen.
Anna rauha.
En ota kantaa vain toisen osapuolen lausunnon takia.
Heh..johan tuota tavallaan otit.