Miten kerrotte etälle, maksajalle ea:n indeksikorotuksesta joka tulossa vuoden alussa?
indeksik.
ekakertanyt.
12150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
maksajan pitää itse tehdä se korotus. Huomauta kohteliaasti jos ei tiedä tai lastenvalvojan kautta tiedoksi. Voidaan periä myös jälkikäteen.
Tajuiskohan...oikeesti!
Se on elareiden maksajan eli etävanhemman tehtävä huolehtia siitä, ei lähivanhemman eikä minkään lastenvalvojan. Nää on niin nähty, että kun niitä korotuksia ei kuulu niin niitä sitten peritään jälkikäteen ja etävanhemmat ruikuttaa kun ei kukaan ilmottanut eikä tiennyt.
Kun etällä pienempi maksu, kuin normi. Kela ilmoittaa meille molemmille.
Jos teillä ei ole näitä välimaksajia. Ilmoitat vain tästä indeksikorotuksesta etälle. Jos hän on sen itse huomannut ei kai ole moksiskaan ja jos ei ole huomannut nostaa haloon. Mutta oikein kerrottuna ymmärtää sen olevan normi byrokraattinen menetelmä, jota vastaan on turha vääntelehtiä.
Täälläkin etällä pienempi maksu kuin normi, mutta ei kela mitään ilmoittele!why
Isi ei maksa eikä tule maksamaan ennen ku on maksanut palkan toisille. Isällä on firrma ja 9 työmiestä. Kaikki sai joulujuhlat ja lahjat. Isä vain ei maksa äidille elatusmaksuja... vuoden maksut on maksamatta., Isillä ei ole rahaa vaikka on omia harrastuksia. Isillä on myös hienoja autoja ja moottoripyöriä mutta ei ole rahaa maksaa elausmaksua. Isillä on myös harrastus jonka vuoksi matkustaa viikotain satoja kilometrejä.
Kelasta menee maksajalle suoraan ilmoitus. Mutta eipä tuossa korotuksessa paljon mitään maskamista ole... heh... alle 2 e niin se on sama nouseeko vai ei, pitäisi kerralla nousta 20 e, niin siitä olisi jotain hyötyäkin.
Kela ilmoittaa elatusTUESTA, ei elatusAVUSTA!
Ja korotushan ei tosiaan paljon ole, mutta ota huomioon että jotkut saavat myös enemmän kuin tuon minimin joten summa ei ole kaikille sama!
Ja AP:lle...Jos maksaja ei ole ensi kuussa huomioinut tuota indeksikorotusta elatusapua maksaessaan, niin kerrot hänelle asiallisesti että hänen tehtävänään on joka vuosi seurata indeksikorotuksia ja maksaa sen mukaisesti. Ei hänkään ehkä tiedä noista korotuksista, mutta odottele silti rauhassa ensi kuun maksua ennen.
Siinä on alle kaksi euroa liikaa....
RUIKUTI RUIKUTI RUIKUTI :D
Niin lapset, joille elatusta makseta ovat säälittäviä?
Mitäpä lapsista.
Kela EI ilmottele indeksikorotuksista vanhemmille, jotka hoitavat elatusmaksun keskenään normaalisti eli toinen vanhempi maksaa toiselle. Ei edes silloin, kun elatusmaksu on normaalia alempi.
Eli AINA on elatusvelvollisen eli etävanhemman tehtävä huolehtia, että ne maksut on ajantasalla.
Parin euron korotus voi kuulostaa säälittävältä etävanhemmasta, joka ei lapsen elatuksesta ja todellisista kustannuksista mitään tiedä, mutta se on vuositasolla jo enemmän. Ja jos niitä korotuksia ei huomioi useampaan vuoteen, niin laskeppa siitä.
Fiksuinta ehkä olisi tarkistuttaa sitä elatusmaksua vaikka 3-5 vuoden välein, jolloin siinä olisi fiksumpi nousu tai lasku kuin se pari euroa, mutta en ymmärrä miksi tässä kukaan alkaa heittämään mitään ruikuti ruikuti ootte säälittäviä -viestejä. Säälittävää tai ei, se on ihan normaalikorotus jonka tavallisella järjellä varustettu etävanhempi osaa ottaa asianmukaisesti ja hoitaa kunnolla.
Harva on (ainakin toivottavasti) niin tyhmä, että alkaa nikottelemaan ja vääntelee naamaa nurinpäin moisesta, vaan ymmärtää että se on hänen velvollisuutensa omaa lastaan kohtaan, ei mitään muuta.