Eilen kekkasin, että gyprokithan saa seinään huippunopeasti ja siististi ulkovuorinaulaimella!
Levyyn jää vaan pieni (5mm) naulankanta sopivasti muutaman millin syvään. Todella helppo kitata, kun levy ei nouse patille ruuvinkannan ympäriltä!
Yrittäkääs joku latistaa intoani; onkohan tämä täysin viisasta? Minusta levy tulee tosi lujasti kiinni. Naula on pyöreäkantainen, 50mm pitkä.
Valvojalle en ole uskaltanut vielä näyttää, sitäpaitsi se on muutenkin vähän hölmö.
Levyyn jää vaan pieni (5mm) naulankanta sopivasti muutaman millin syvään. Todella helppo kitata, kun levy ei nouse patille ruuvinkannan ympäriltä!
Yrittäkääs joku latistaa intoani; onkohan tämä täysin viisasta? Minusta levy tulee tosi lujasti kiinni. Naula on pyöreäkantainen, 50mm pitkä.
Valvojalle en ole uskaltanut vielä näyttää, sitäpaitsi se on muutenkin vähän hölmö.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos joudut jostain syysta joskus irroitaan yhdenkin levyn (aika epatodennakoista kylla), niin ei ole hauska homma. Muutaman ole joutunut irti repimaan, mitka joku valopaa oli lyonyt kiinni kattohuopanauloilla. Kylla v...ti.
hän ne laitettiin (katto-)nauloilla kiinni kun ei ollut akkuporakoneita ruuvinvääntäjinä.
Jämäkämpi tulee varmasti ruuvilla, mutta pysyy ne nauloillakin. Pesutiloihin laittaisin kuitenkin ruuveilla.
Käytännössä ruuveillakiinnitetyn levynkin joutuu repimään irti, jos levy pitää irrottaa. Ellei sitten jätä seinää tasottamatta...
Käyhän se noinkin. Ei tosin ruuvaaminenkaan hidasta ole, jos on kunnon ruuvinväännin, eikä mikään akkurimpula.
Nykyisin on olemassa nauloja tuohon tarkoitukseen.
Gyproknaula nimeltään, osta niitä.
Miksi ihmeessä ostaisin gyprocnauloja?
Samaan sorruin omaa taloani tehdessäni yhdessä makuuhuoneessa kiireen pukatessa päälle. Rullalipasnaulaimella paukuttelin gyprocit kiinni. Onneksi vaan yhdessä huoneessa ja vaan muutaman levyn. Se saattaa onnistuakin naulaimella, siis nykyaikaisella naulaimella, jossa on naulan syvyydensäätö. Jos naula menee liian syvälle ja rikkoo pintakartongin, ei se enää täytä sille asetettuja vaatimuksia. Ainakin maalipinnalle jätetyissä seinissä tulet ko. "säästämistä" vielä katumaan.
Millä tavalla tuo säästäminen jatkossa näkyy? Juuri tätä tietoa olenkin hakemassa...
Rupeaako naulanreiät näkymään vai levyt löystymään? Tottahan se naulankanta tahtoo mennä pintapahvista läpi, vaikka kuinka tarkasti syvyyden säätäisi. Se on niin pieni kuitenkin se kanta.
Kerro äkkiä ennenkuin kerkiän loppu talon levyttää...
Levyt alkaa nimenomaan löystymään hyvinkin nopeasti, jos edes alkuunkaan kunnolla kiinnittyvät. Tämä juuri siitä syystä, kun naulankannat menevät pintakartongista läpi. En suosittele. Ei se ruuvaaminen kunnollisella ruuvaimella niin hidasta ole.