Levyn osiointi

Tarkoitus osioida 1000Gt kahteen osioon. Ensimäinen 600Gt ja toinen 400Gt.. Onko ensin parasta formatoida koko levy? Ensimmäinen osio ilmeisesti valitaan aktiivinen eli boot. Aseman kirjain tunnus olisi myös laitettava! Entä toinen. Tehdäänkö ext ja valitaan looginen asema! Myös aseman tunnus kirjain laitettava. Partiointi ohjelmia ei ole Fi kielellä. Voisiko joku antaa tarkat ohjeet miten homma hoituu!
7151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

En ole asiantuntija mutta mikä käyttöjärjestelmä?

Äänestä

Gparted löytyy Ubuntun asennus (live) levyltä.

Äänestä

"Tehdäänkö ext ja valitaan looginen asema!"
Ei extended partitiota, käytä pelkästään primary partitioita. Extended partitionia tarvitsee käyttää vain kun haluaa useamman kuin 4 partitiota perinteisellä MBR (Master Boot Record) -tyyppisellä levyllä .

Mikä käyttis, mikä partitointiohjelma? Windowsissa on itsessäänkin tuollainen työkalu, mutta kun et kerro paljon tarpeestaaasii niin kukaan ei voi neuvoa kovin tarkkaan. Levykirjaimet annetaan windowsista käsin vaikka partitioisit GPartedilla. Ne levykirjaimet on windowsin metkuja ja vapaasti vaihdettavissa

Äänestä

Siis ensin osioidaan ja sitten osioille tehdään tiedostojärjestelmät. Asennat näköjään Windowsia. Osiointia ei tarvitse erikseen tehdä vaan se onnistuu asennuksen aikana.

Äänestä

Ei kannata levyä kahtia laittaa, laita yksi osio. Jos se on pöytäkone, hommaa lisäksi toinen sata levy 1000 giganen, jos kannettava, sitten hommaa USB levy, nämä siis varmistuksiin. Kaikkea dataa EI SAA SÄILYTTÄÄ YHDELLÄ LEVYLLÄ, vaikka olisikin kahteen osioitu.

Äänestä
  • ...on osioinnista, että jos käyttis on toisella osiolla ja data toisella, niin käyttis voidaan uudelleen asentaa sille käyttis osiolle ja data säilyy.
    Tämä ei onnistu, jos koko levy on yhtä osioita.

    Äänestä

Kyllä se asennus neuvoo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Osiot kirjoitti:

Tarkoitus osioida 1000Gt kahteen osioon. Ensimäinen 600Gt ja toinen 400Gt.. Onko ensin parasta formatoida koko levy? Ensimmäinen osio ilmeisesti valitaan aktiivinen eli boot. Aseman kirjain tunnus olisi myös laitettava! Entä toinen. Tehdäänkö ext ja valitaan looginen asema! Myös aseman tunnus kirjain laitettava. Partiointi ohjelmia ei ole Fi kielellä. Voisiko joku antaa tarkat ohjeet miten homma hoituu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu