Mökkislummi?

Onko mökki jossa on naapurit:

A) Mökkislummi
B) Mökki
10184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

A !!!

Äänestä

Aina se naapuri jostain löytyy D

Äänestä

Ilman muuta mökki ja viihtyisä sellainen!

En missään nimessä viihtyisi yksinäni jossain korvessa. Minusta näköetäisyydellä oleva naapuri luo turvallisuuden tunteen, jota ilman tuskin viihtyisin mökillä.

Olen tottunut elämään muutenkin ihmisten parissa, enkä ole ikinä kokenut naapurien aiheuttavan minulle minkäänlaista häiriötä. Ihmisen, joka näkee naapurillisen mökin slummina täytyy olla melkoinen erakko.

Äänestä
  • Me käydään naapurin kanssa kalassa ja pidetää illanistujaisia ja muuta kivaa...

    Äänestä

  • Naapurit o ihanii kirjoitti:

    Me käydään naapurin kanssa kalassa ja pidetää illanistujaisia ja muuta kivaa...

    Tuntisin itseni todella yksinäiseksi ilman naapureita. Vaikka naapureita on lähellä, ei heidän kanssaan silti tarvitse olla joka päivä tekemisissä. Annetaan jokaiselle oma rauha, mutta tarvittaessa apu on lähellä. Uskon, että loppujen lopuksi aika harva haluaa eristäytyä loman ajaksi kokonaan muilta ihmisiltä.

    Mökki ei saa olla liian yksinäisessä paikassa ja kaukana palveluista.

    Äänestä

  • Hyvää Joulua kirjoitti:

    Tuntisin itseni todella yksinäiseksi ilman naapureita. Vaikka naapureita on lähellä, ei heidän kanssaan silti tarvitse olla joka päivä tekemisissä. Annetaan jokaiselle oma rauha, mutta tarvittaessa apu on lähellä. Uskon, että loppujen lopuksi aika harva haluaa eristäytyä loman ajaksi kokonaan muilta ihmisiltä.

    Mökki ei saa olla liian yksinäisessä paikassa ja kaukana palveluista.

    Olen edellisen kanssa täsmälleen samaa mieltä. Mökkipaikan valinnassa esim. ranta, vesistön koko, ilmansuunta, matkan pituus kotoa ym. ovat paljon tärkeämpiä valintaperusteita kuin naapurittomuus.

    Mitähän sitä tekisi yksikseen jossain erämaan keskellä? Lisäksi nykyään ei edes kaavoiteta yksinäisiä mökkitontteja, vaan tontit tulevat aina muutaman tontin ryppäinä. Näin varmistetaan, että rannoille jää riittävästi myös rakentamatonta rantaa yleiseen virkistyskäyttöön.

    Äänestä

Mökki on mökki, oli naapurit vieressä, lähellä tai kaukana.

Olen sikäli onnekas (lamavoudin mielestä varmaan onneton), että löytyy mökki joka lähtöön.
"Slummimökki" on ison järven selkäniemessä. Kilsan säteellä on kymmenkunta mökkinaapuria. Vastarannalla pilkottaa syysiltoina parit valot, mutta niihin on matkaa liki peninkulma.
Toinen mökki on keskisuuren järven niemessä omien maiden ympäröimänä, lähin naapuri yli kilometrin päässä ja näkö yhteyttä ei yhteenkään mökkiin, vaikka rantaviivaa näkyy 10 kilometriä.
Sitten on erämaamökki pienellä järvellä, lähin naapuri 20 kilsan päässä.

Kaikilla on puolensa, mutta mökkejä ne kaikki mulle ovat. Eniten tulee silti oleiltua slummimökillä. Hyviä tyyppejä naapurissa. Sosiaaliset suhteet ovat minulle yhenlaista mielenterveyden hoitoa. Mutta kun tarvin omaa rauhaa, niin painun erämaamökille metsästelemään.

Äänestä
  • Terve ihminen kaipaa sosiaalisia kontakteja vapaa-ajallaankin, myös mökkeilyssä.

    Vain netissä tällainen asia yleensä voi aiheuttaa jonkinlaista päänvaivaa.

    Äänestä

Ei todellakaan kaipaa.

Ei naapureita. Sama kun rakentaa sitten talon lähiöön?

Äänestä
  • Mikä sinua niissä naapureissa niin paljon harmittaa? Pelkäätkö, että he näkevät sinut tai kuulevat sinun puheesi, vai etkö sinä kestä nähdä muita ihmisiä tai kuulla heidän elämänsä aiheuttamia ääniä?

    Suurin osa ihmisistä asuu onnellisina jossain lähiössä ja sietää hyvin muita ihmisiä lähietäisyydellään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Spemuttaja kirjoitti:

Onko mökki jossa on naapurit:

A) Mökkislummi
B) Mökki

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu