Maksaako kunnallinen silmätarkastus? siis se sellanen missä laitetaa tipat silmiin jotta mustuainen laajenee ja sitte sillä koneella katotaan silmän sisään ja ite pitää kattoo eri suuntiin. maksaako se jotain? kun haluun sellaseen muttei mulla mitää ylimäärästä rahaa ole.
Maksaako kunnallinen silmätarkastus?
Matti
41583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En ole ennen kuullut tuota nimeä käytettävän, mutta oletan, että tarkoitat silmänpohjien valokuvausta, joita ainakin esim. Vaasan seudulla järjestetään diabeetikoille, joilla on riski saada diabeteksesta johtuvia silmänpohjamuutoksia. Valokuvaus suoritetaan sellaisille henkilöille, joilla on diabetes ja jotka eivät vielä ole (muutosten vuoksi) silmälääkärin hoitoon. Terveyskeskuslääkäri (ei siis silmälääkäri) sitten tarkastaa kuvat ja lähettää sellaiset kuvat, joissa on diabetesmuutoksia tai muita hoitoa vaativia muutoksia tai vaikeasti tulkittavat kuvat eteenpäin silmälääkärille, joka vielä tarkastaa nämä valitut kuvat ja tarvittaessa kutsuu potilaan silmäpoliklinikalle tutkimuksiin tai hoitoon.
Jos sinulla on muita konkreettisia ongelmia, niin on parempi hakeutua suoraan silmälääkärille tai käydä terveyskeskuslääkärin juttusilla, jolta voi (tarvittaessa) saada lähetteen silmälääkärille.
Silmäpoliklinikallakin joutuu hoitomaksun maksamaan. Saattaa kyllä olla, että vähävaraisille on olemassa vapautuksia tai voi saada rahat esim. kelalta takaisin, mutta tuosta en osaa sanoa (kun olen vain katsellut niitä ihmisten silmiä mutta en rahapusseja...)
Nuo mainitsemani kunnalliset silmänpohjavalokuvaukset ovat käsittääkseni ilmaisia niille, joille se esim. diabeteksen vuoksi tehdään, mutta en mene siitäkään vannomaan.
Kunnallista Silmätarkastusta olekkaan, Menehän lähimmälle Optikko liikkeeseen, niin ne tarkastavat näkösi,vaikea sanoa hintaa mutta , noin 10-25 euroa, Mutta jos otat lasit kyseisestä liikkeestä niin näön tarkastus sisältyy lasien hintaan. Lääkärin tarkastus sitten maksaa jo vähän enemmän, Optikko liikkeissä noin 50-80eur.
Ensimmäisessä viestissä (jos kysymyksen oikein ymmärsin) oli enemmän kyse silmänpohjien tarkastuksesta, sillä vain sitä varten mustuaiset laajennetaan silmätipoilla. Optikko ei voi silmänpohjia tutkia, se kuuluu silmälääkärien toimenkuvaan. Myöskään terveyskeskuslääkäri ei yleensä voi perusteellista silmänpohjatutkimusta tehdä, keskeisen silmänpohjan valokuvaus sitävasten onnistuu joissakin terveyskeskuksissa.
lähinnä sitä, että Optikoilla on omat silmälääkärit.