Siinä se sitten taas olikin.
Oikein Hauskaa Ja Mukavaa Jouluaattoa!
kinkun kimppuun
33147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Sinulle myös, olkoon joulunaika mieluisa
Lopeta välillä uurastus ja työ.
Lauteilla loju ja vettä kiukaalle lyö.
Sivele itsesi hunajalla,
kuningatarten lahjalla ihanalla.
Kiitolliseen mieleen hiljaa vaivu,
onnelliseen oloon rauhassa taivu.
Anna ajatusten rauhassa mennä ja tulla,
oikeus iteäsi hoitaa on sulla.
Mielihyvän tunteessa oikein kelli,
joka hetkestä nauti ja itseäs helli. Iloista joulua sinulle.
On niin monta joulualoitusta, ettei oikein teidä, mihin omat toivotuksensa laittaisi !
Laitetaan tähän, kun oli tuo meerin tunnelmaanvirityskin niin osuva - kiitos siitä -
ja oikein mukavaa joulunaikaa kaikille palstalaisille.
Meerin toivotuksen tunnelma on NIIN jouluisen ihanainen.Hyvää Joulua.
Hyvää Joulua Palstalaisille minunkin puolesta.
Jouluinen iho....syvä-kuorittu ja Sinappinen.
Kuten kuningattarenkin, pitää pesän lämpö olla oikein ja sopivan hellä.
Tuskaisen monta on taas toivotusta.
Hyvää sit taas kaikille, monen moista, riemua, torvien toitotusta.
Rauhaa, saunassakin rajatonta.
Kynttilä-alustaa palamatonta.
Kuusen-jalkaa kaatumatonta.
Kova-kuorista lahjaa, ystävän ajatonta.
H.
Nii katsokoon possunpää punainen omena suussa joulun viettoasi ystävällisin tuikkivin silmin :). Saparo heiluen.
Lumen alla valtakunta,on niin jouluista!
Lapsonen saapui äidin luo,saunapuhdas äiti jouluaterialla parhaillaan.Tein äidille joulun kaikin perinteisin tavoin,illalla menemme yöjoulukirkkoon,kävellen lumisten puiden siimeksessä,leudossa maaseudun ilmassa.
Joulun tunne,joulumieli, tulee lapsuus mieleen erilaisin tuntein,ajat oli toista silloin.
Kaikille toivotan Hyvää Joulumieltä ja maailmanrauhaa.
Hyvää joulua kaikille!
Testasin juuri mustikkaglögiä, mmm ihanaa.
Kuudelta istahdamme joulupöytään. Kaikkea löytyy, yksi tämän joulun herkuistani, maistuis varmaan sullekin ; ) mätiä, smetanaa ja sipulia.
Jälkiruokana tarjoan lakkakäärtorttua, lakkaliköörillä kostuteuttuna ja kermavaahdolla koristeltuna.
Ei ole nälkä !
Rauhallista Joulua kaikille!
Jouluateria syöty ja saunassa käyty. Joulupukkikin on jo vieraillut. Kaikki hyvin.
Söitkö vastan
En syönyt. Ei olisi mahtunut enää mahaankaan.
Jospa sitten toiste. ;-)
Vastat on terveellisiä, minä muuta syökkään
Tulee ruppiin nestevajaus, kun se irrottaa nesteitä.
Hörppää löylyveet jos huikkoo
Menaat sie, että se parantaa, joka sairastuttaa??
Kyyyyll se ennen vanahaan autto, jos viel lorautti viinaa sekkaan, sit tervas ittensä ja pyöri höyhenissä jo ol mukava olo, niin se silloii ennen
Joo, soli sitä aikaa, kun oli lunta monta metriä. Syötteellä kauan sitten ukko hyppäsi suoraan saunasta lumihankeen.
Hyvä, että pääsi ylos, lunta oli vallan mahdottomasti.
Niii nyt jos hyppää on kylet verillä.tiäl etelässä
Onhan se hyvä keventää aterioita syömällä rehuja välillä. Aika hyvin ne vastat säilyvät pakastimissa.
Taitaapi olla sama kaikkialla, paitsi ihan Lapissa ja Kainuussa?
Ei ainuttakaan pukkia näkynyt, vaikka ihan tarkoituksella käytiin kaupungilla uksimassasa.
*Onko pakko syyä kinkkua, jos ei taho'?
Meillä ainakin kävi joulupukki.
Luntakin sopivasti.
Nykyajan kinkut ei oikein maistu, no onhan vaihtoehtoja ja tuo joulun viettokaan ei ole entisensä, lumen puutteestakin voisi valittaa, hiihtämistäkin vois harrastaa , pari päivää sitten suli viimeisetkin pois, joo että näin.
Ei saa enää kunnon kinkkua. Koko kinkkua ei hutsaa ostaa, ja kaikki kinkukkeet on jotain ihmeellista, mautonta sentrifuugia.
- syö kanaa.
Saisikohan joulusta valittaa johonkin?
Joulu illallinen on ohi ja lahjat annettu ja saatu vaikka oli puhe, että ei lahjoja, koska ei lapsia mukana vain minä ja kaksi hyvin kaunista naista.
Olen nyt yksin ja maistelen lahjaa, kunnes joku kirjoittaa mene nyt nukkumaan varmaan ihan ystävyydellä.
Hyvää Joulua
God Jul och Gott Nytt År
Toivoo
Minulta myös, Oikein Hyvää- ja rauhaisaa Joulua kaikille palstalaisille, aloittajalle niin ikään!
Työt tehty ja jouluruuat syöty.
Vasta saunasta tulin ja juostiin siskon kans avojaloin sakeassa lumisateessa kodin lämpöön.
Nyt jouluglögit ja sitt maati...
Rauhallista joulun jatkoa palstalaisille
Eilen syödyillä ruoilla pärjää tämänkin päivän :). Suolaista ja makeaa mahan täydeltä syöty ja kaikki oli nin hyvää. Vielä kun nuorimmainen oli täällä meidän vanhijen seurana niin Joulutunnelma oli/on taattu
Kinkun sijasta tänäänkin jo ehtinyt tarttua puntteihin. Ulkona on vielä pimeää ja sateistakin, mutta eiköhän sielläkin tule taas lenkki tehtyä, vuosi sittenkin onnistui vaikka lunta tuolloin tuli tuutin täydeltä...
Niin, eihän sää ole este vaan hidaste. Sopev vaatetus päälle ja eikun menoksi.
Joluaatto oli kyllä kiireinen. Aamulla kun heräsin, menin ekana saunaan aamukahvin jälkeen taloyhtiössämme. Sitten kaksi jouluateria kadessa kodissa, käyntejä ystävien luona, hautausmaalla.
Lunta on. Eilen illalla jopa muutama aste pakkasta. Tänään sataa vettä ja tiet ovat olleet tosi liukkaat.
Illalla kun tulin hautausmaalta, niin hevonen hölkytteli vastaan reessä pukki ja apurina kaksi tonttua. Niitä tilauspukkeja oli varmaan usemapkin liikkeellä. Illalla eräs ystävä olisis tarjonnut kyytiä yömessuun, mutta en kyllä en jaksanut edes ajatella asiaa. Tänään kävin sitten jumalanpalveluksessa.
Ähkykinkin alkaa helottaa kun on ollut riisipuuro- ja soppalinjalla.
Rattoisasti on joulu mennyt.
Hyvä on, että joulu on tässä vaiheessa. Kiire on takanapäin. Nyt vain levätään ja oleskellaan. Huomenna olisi vielä kyläiltävä ja sittenhän koittaakin normaali huomen.
Ähky ei kyllä vielä helpota ja jatkoa seuraa huomenissa, mutta sitten täytyy hieman ruveta säännöstelemään tätä herkkujen paljoutta.
Yhtä rattoisaa jatkoa kaikille!
Mukava lukea mukava viesti palstalla.