Näi jouluna vois miettiä mitä on yhteistä Jeesuksella ja nykynuorisolla ? Noo pitkät tukat, parta, istuvat nuotiolla yömyöhään jutellen ja viiniä juoden, kertovat opettavaisia tarinoita, kulkevat ympäriinsä, vanhemmat oottaa kotia ja ihmettelee missä ovat. Ja aina kun tekevät jotain hyvää se on ihme. ; )
Nykymenoa
9
222
Vastaukset
Kerran yhtenä talvena 70-luvun alussa syrjäkylillä ei paljoa aurattu. Sitten kun aura-auto män, niin sitä katelttiin ihmeessään. Kerran ol lunta kunnolla tiellä ja yks kaveri meni tielle kinokseen makaamaan, kun aura -auto tul. No heppuhan lenti lumen seassa penkalle jaol vähän aikaa tajuton. Kun heräs, niin sanoi jotta olpa kipakka lähtö.
- job"kylä
Nykynuoriso käy sentään töissä,toisin kuin sinä!!Nyt se koinsyömä haalari niskaan ja töihin siitä,niin job"kykä pelastuu..
- lippalakki
Nykynuorista muutamat on todellakin töissä,osasta on kyllä tullut "puliukkoja".
- linkomies
meillä taas ihmeteliin kylän ensimmäistä lumilinkoo kun sillä lenti lumi pitemmälle kun auralla. yks kaver halusi lentee pitemmälle kun edellä kerrottu aurasta penkalle ja män makkaamaan kinokseen. ja kun linko saapui - kaver ei kertonna miten kipakasti lähti mutta lähti ja kauas. eikä ou palanna!
- ei kannata kokeilla.
Joo ei oo kaveria näkyny.
Kyllä on lämpöisät nää turkishaalarit ja uuet villasukat. Job"kylä vois pitää kans vapaapäivän jos ei ole työvuorossa.
- suattaap olla.
Onko vesisateella turhankin lämpöiset.
- vettä kaikille.
Kuuleman mukaan pakkaset tulee vielä tälle talvee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626057Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813566Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242721- 212199
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402165Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61679Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85127281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201236- 261127