siis >300mm .
Samyangin ja Tokinon peilitelet 300 mm saa 300 ja 400 euroon. T2 adapterilla muitakin on tulee vaan kokoa adapterilla. Huono valovoima ja donitsiboke (tosin viehättävä tietyissä tilanteissa).
M.ZUIKO DIGITAL ED 75-300mm 1:4.8-6.7 II -telezoomobjektiivi olisin sitten 550 euroa.
supertelezoom
12
408
Vastaukset
- Pimeää
Mietihän nyt hiukka ensin, jos lasin 'vauhti' on 6.7, niin ei sillä tee täällä pimeässä pohjolassa mitään. Keskikesällä ja kirkkaana päivänä ehkä.
- Micro 3/4 haussa....
Jätinkin asian hautumaan kesäksi. Eihän sillä nyt paljoa tekisi joulukuussa.
Tein sijaishankinnan Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro objektiivin. Hinta 450 euroa ja vastavalosuoja kaupanpäälle (n. 50 euroa).
Kirpaisi pikkaisen mutta tuo on välttämätön jos haluaa makroilla vähän vakavammin. Tuossa on kuitenkin suurennussuhde 1:1. Ei tarvi makrolisäkkeillä leikkiä. - Kovin harmillista
Olympuksen kanssa joutuu valitettavasti tyytymään tuohon Zuikon makroon, eikä kunnon Tamronin makroja saa siihen.
Jos makroilu kiinnostaa enemmänkin, niin kannattaisi vaihtaa runkomerkkiä, ennen kuin ehtii laittaa liikaa rahaa Zuikoihin.- Rahat hukkaan?
Kannattaako Zuikoja ostaa ollenkaan, kun niitä on tarvittaessa niin kovin hankala saada myytyä, ja jälleenmyyntiarvo on olematon?
- Marginaalimerkki
Rahat hukkaan? kirjoitti:
Kannattaako Zuikoja ostaa ollenkaan, kun niitä on tarvittaessa niin kovin hankala saada myytyä, ja jälleenmyyntiarvo on olematon?
Olympus/Zuiko ovat marginaalimerkkejä. Joten jälleenmyyntiarvo on olematon.
Vanha viisaus:
Jos tarvitset pokkarin, niin osta Canon. Jos taas tarvitset järkkärin, niin osta Nikon.
Muut ovat marginaalimerkkejä joihin ei kannata rahojaan tuhlata, koska niihin ei saa edullisesti kunnollisia objektiiveja eikä muita lisävarusteita. Ja sen takia että niillä on olematon jälleenmyyntiarvo, eli niihin kulutettu raha on käytännössä menetetty. - marginaali erkki
Marginaalimerkki kirjoitti:
Olympus/Zuiko ovat marginaalimerkkejä. Joten jälleenmyyntiarvo on olematon.
Vanha viisaus:
Jos tarvitset pokkarin, niin osta Canon. Jos taas tarvitset järkkärin, niin osta Nikon.
Muut ovat marginaalimerkkejä joihin ei kannata rahojaan tuhlata, koska niihin ei saa edullisesti kunnollisia objektiiveja eikä muita lisävarusteita. Ja sen takia että niillä on olematon jälleenmyyntiarvo, eli niihin kulutettu raha on käytännössä menetetty.Mulla on ollut PEN E-PL1 muutaman vuoden ja linsseinä esim M Zuiko digital 12 ja 75 mm.
Todella hyviä kuvia tulee.
Kameran firmis kannattaa päivittää uusimpaan. - miksi myydä
Marginaalimerkki kirjoitti:
Olympus/Zuiko ovat marginaalimerkkejä. Joten jälleenmyyntiarvo on olematon.
Vanha viisaus:
Jos tarvitset pokkarin, niin osta Canon. Jos taas tarvitset järkkärin, niin osta Nikon.
Muut ovat marginaalimerkkejä joihin ei kannata rahojaan tuhlata, koska niihin ei saa edullisesti kunnollisia objektiiveja eikä muita lisävarusteita. Ja sen takia että niillä on olematon jälleenmyyntiarvo, eli niihin kulutettu raha on käytännössä menetetty.Hyvää ei tarvi jälleenmyydä
- Ihme buginen firmis
marginaali erkki kirjoitti:
Mulla on ollut PEN E-PL1 muutaman vuoden ja linsseinä esim M Zuiko digital 12 ja 75 mm.
Todella hyviä kuvia tulee.
Kameran firmis kannattaa päivittää uusimpaan.Miksi tuollaisia päästetään markkinoille?
Ei kai asiakkaan kuulu tehdä firman tuotekehitykselle kuuluvaa testausta??? - marginaali erkki
Ihme buginen firmis kirjoitti:
Miksi tuollaisia päästetään markkinoille?
Ei kai asiakkaan kuulu tehdä firman tuotekehitykselle kuuluvaa testausta???Katsos kun linssitekniikka kehittyy samalla tavoin, kuin muillakin valmistajilla, niin on luontevaa päivittää firmware niille sopiviksi.
Aivan kuin Applen läppärit ja kännykät: uusimman käyttiksen saa ilmaiseksi, jotta tuotekehityksen alusta olisi aina viimeisintä painosta.
Ja onhan se kiva, kun samaan rautaan saa uutta potkua pelkällä softan pätkällä.
:) - Thihi hii
marginaali erkki kirjoitti:
Katsos kun linssitekniikka kehittyy samalla tavoin, kuin muillakin valmistajilla, niin on luontevaa päivittää firmware niille sopiviksi.
Aivan kuin Applen läppärit ja kännykät: uusimman käyttiksen saa ilmaiseksi, jotta tuotekehityksen alusta olisi aina viimeisintä painosta.
Ja onhan se kiva, kun samaan rautaan saa uutta potkua pelkällä softan pätkällä.
:)Eli Olympuksessa suunnitteluvirheiden korjaamista sanotaan uudeksi potkuksi...
- jnsjqgdfgq
Marginaalimerkki kirjoitti:
Olympus/Zuiko ovat marginaalimerkkejä. Joten jälleenmyyntiarvo on olematon.
Vanha viisaus:
Jos tarvitset pokkarin, niin osta Canon. Jos taas tarvitset järkkärin, niin osta Nikon.
Muut ovat marginaalimerkkejä joihin ei kannata rahojaan tuhlata, koska niihin ei saa edullisesti kunnollisia objektiiveja eikä muita lisävarusteita. Ja sen takia että niillä on olematon jälleenmyyntiarvo, eli niihin kulutettu raha on käytännössä menetetty.Ilman marginaaleja ei olisi dogumenttiakaan. Muista se.
Ilman kilpailijoita ei olisi mitään edistystä, eikä hinnat alenisi.
Digikameralla ei muutenkaan ole mitään jälleenmyyntiarvoa, kun uusia saa loppuunmyynnistä muutamalla satasella olisi idioottimaista tuhlata sama summa, tai enemmän käytettyyn.
Eräskin tunnettu, yleinen ja vielä valmistuksessa oleva kamera maksaa uutena nyt 800 €, mutta ensimmäisenä markkinavuotena se maksoi 1800 €. Pelkkä runko siis.
Millainen realistinen jälleenmyyntiarvo käytetyllä siis olisi?
- PeteM
Panasonicin Lumixlta löytyy kanssa varteenotettavia putkia MFT-sarjaan. Toimii hyvin esim. Pen kameroitten kanssa. Noita Zuikon objektiiveja ei kannata kuulemma laittaa noihin Micro tour thirds runkoihin. Sen soviterenkaan kanssa tulee kuulemma hitaaksi. Valovoima olis vaan parempi.
Lumixejä löytyy ainakin jenkeistä paljon halvemalla kuiin Suomesta.Itellä ainakin vakavasti harkinnassa. :)
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292073
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051886Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841659Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy641534Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331202- 841173
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561132- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023