Onko kokemusta reissaamisesta Argentiinassa? Junat, bussit? Minkä hintaisia, minkä tasoisia? Auton vuokraus suht´ kallista, juna edullisin? Mistä osoitteesta netistä löytää juna-aikatauluja? Ferrocarriles del estado pitäis kai olla vaan ei oikein tärppää...
Muita vinkkejä reppu-reissaajalle???
junailua argentiinassa
4
526
Vastaukset
- Ako
Koko mantereella on noin viisi liikennöitävää junalinjaa (noh... hiukan liioitellen). Joten ei ole montaa Argentiinassakaan. Junat ovat hitaampia, harvemmin kulkevia, sekä kalliimpia kuin bussit. Bussit taas ovat yleisesti melko laadukkaita, hinnakkaimmat yövuorot jopa parempia kuin Suomessa. Unohda junat.
http://fff.neutech.fi/Travel/
--ako - Luna
olen myös sitä mieltä, että ehdottomasti kannattaa matkustaa bussilla! edullinen, kätevä, reittejä paljon ja mukava - hyvissä yöbusseissa penkit menee makuuasentoon, ovat leveitä (3 penkkiä rinnakkain, eikä 4), usein tarjoavt evästäkin, sekä tietysti peiton ja tyynyn.
monet kioskitkin, puhelinpaikat yms. myyvät bussilippuja, ja bussiasemilla on kojuja vieri vieressä.
pitkille etäisyyksille (joita Argentiinassa todélla on!) kannattaa miettiä lentokonetta... ehkä maksaa hieman enemmän, muta ajassa säästää paljon. - Pekka
Muutama vuosi sitten kuljin junalla Buenos Airesista Mar de Plataan; Meininki junassa oli paljon mukavampi kuin autoissa. Kaikenlaiset kauppiaat pitivät koko ajan myyntipuheitaan ym. vaunussa. Ikkunat tietysti auki ja reipasta meininkiä muutenkin. Pampa sinänsä näkemisen arvonen...
- amparo
Olitko kauan Mar del Platalla? Minkälainen oli "ciudad feliz"? Aion itsekin sinne :) Reissasitko enemmän Argentiinassa? Olis kiva kuulla kokemuksia. Olitko siellä ennen vai jälkeen pankkikriisin? Missä muodossa kannattaa ottaa rahaa mukaan, onko helppo nostaa rahaa visa-kortilla vai onko automaatteja harvassa? Tuo lähinnä mietityttää, kun käteistä ei viittis hirveesti kantaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1077719Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3686810Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite744187Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293899Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022378Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os242075- 721882
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps191783Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11650Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11647