remontin lopputarkastus

vuokralla

Asun vuokralla.Lvis saneeraus on loppusuoralla.Tammikuussa on lopputarkastus.Pitääkö vuokranantajan tulla hyväksymään remontin tulokset vai onko se minun tehtäväni?

3

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei sinun asia....

      Et omista asuntoa, joten sinulla ei lopputarkastuksessa ole mitään sanomista.

      Asunnon omistaja hoitaa tuollaiset asiat. Sinä maksat vain vuokran sovitusti, joten älä murehdi mitään lopputarkastusta.

    • Vuokranantajan vastu

      Ei kai sitä ole kenenkään pakko hyväksyä, silloin vain tyytyy siihen tasoon, mikä on. Itse vuokranantajana kyllä kävisin sen hyväksymässä, kyseessä on omaisuuden hoitoon liittyvät tehtävät.
      Voit vuokralaisena kyllä kertoa mielipiteesi, mutta ei sinulla siitä mitään vastuuta voi olla. Paitsi vuokranantajan pitää päästä asuntoon tekemään se tarkastus yhdessä sopimananne ajakohtana.

    • vuokralla

      näin mä itekin meinasin.Olen yhden kerran tavannut vuokranantajan ja tämä oli silloin kun sovittiin vuokranalennuksesta.Silloin oli myös mukana asuntofirman henkilökin.Muuten asioita hoitaa asuntofirma.Eli jos haluan saada viestini vuokranantajalle ,menee se perille asuntofirman vuokrasunnoista vastaavan henkilön kautta.Se ei ole sinänsä mikään ongelma.vuokranantajani on jo iäkäs,80 vuotias.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      223
      5901
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5754
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4821
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      58
      4123
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4047
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3628
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3263
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      16
      3092
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      39
      1687
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1490
    Aihe