Mukaan peli projektiin!?

felloe

Elikkä nyt olisi tämmönen isompi vapaa-ajan peliprojekti johon olisi mukava saada porukkaa mukaan. Itseltä luonnistuu jo mutkikkaaman C koodin kirjoitus ja jonkunmoinen graaffinen piirtäminen.

Miksi haluan porukan?

Yksinään suunnittelu ja tekeminen on todella uuvuttavaa ja uskon että porukassa kun muiden ideoita kuulee ja näkee oppii itsekkin enemmän. Myöskään en osaa piirtää enkä tehdä musiikkia. Lisäksi kyseinen peli tulee olemaan monityylinen riippuen pelaajien valinnoista joten monet näkökannat olisi hyväksi.

Keitä haluaisin mukaan?

Kuka vain halukas ja TOSISSAAN oleva (eli ei millään "Vau mä haluun mukaan... Emmä enää jaksa iha p**k**.." meiningillä). Ikä olisi hyvä jos väh. 15 ja yläikärajaa ei ole. Osaamista ei tarvitse olla jos haluaa suunniteluun osallistua ja tarinointiin. Piirtämiseen, graaffiseen piirtämiseen, musiikkeihin, animointiin taas semmoisia joilla on joku osaamisen taso ( eli ei tarvitse olla ammattitason mestari todellakaan ) eli piirtämiseenkin ei tarvi olla piirtänyt kouluvihkoa kummosempaan. Myös innokkaat koodajat jotka omaa pienen c kielen osaamisen ovat tervettuileita.


Mikä peli?

Kyseessä olisi siis mmorpg peli joka sijoittuu nykyaikaan. Peli eroaisi enemmistöstä sen monipuolisuudessa, se sisältäisi erillaisia pelityylejä joita voi vaihtaa lennosta (rikollinen,bisness, poliisi, yms) eli ammateista. Ammateista osassa pelaaja itse pelaa työaika (rikolline, poliisi, yms). Pelissä olisi myös laaja sosiaalinen pelaus mahdollisuus sims:in tapaa.. Mennä naimisiin toisen pelaajan kanssa, saada lapsia jne... Ehkä tärkein osa kuitenkin peliä on pelaajien kyky vaikuttaa omaan yhteisöön/valtioon, jne. Eli miltä tuntuisi potkia veroja kiristäneen hallituksen jäsenet pois joukkopyynnöllä ja mennä itse ehdolle hoitamaan asioita.. Tässä lyhyesti pelin pohja ideasta..


Ryhmän olisi tarkoitus kokoontua väh. 1 viikossa skypessä tai vastaavassa ja jakaa omat aikaan saannokset ja ideat, toki jos tärkeitä menoja niin sillon menee.

Olisi mukava jos tähän saisi jotain porukkaa mukaan ja saataisiin ehkä joskus valmiiksikin porukalla jotain :)


Kysyä voi lisää, tästä varmaan puuttuu paljon infoa kun näin joulutunnelmissa pikasesti kirjotettu!
Kiinnostuneen pistäkää priva viestiä tai s-postia.
[email protected]
-Felloe

7

213

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nes_guy

      Minkäs ikäinen olet? Sillä saattaa olla merkitystä. Itse olen kiinnostunut, tehnyt pelejä jo muutaman vuoden. Toisena kyssärinä olisi että mikä moottori?

    • missä projekti

      Onko löytynyt porukkaa?

    • battleforwesnoth

      Täällä myös oma tarina kehitteillä. Lähes kaikki 3d-mallit onnistuu ilmaisohjelmilla. Koodausta osaan mutta grafiikoiden tekeminen on ainakin toistaiseksi kiinnostavampaa. Juoni tuossa kuvatussa pelissä on ehkä hieman sekava jos ei ole selvää pelinappulaa jolla pelataan. En toistaiseksi anna yhteystietoja joten täytyy vastata tänne ja kertoa lisää mitä voidaan tehdä asian eteen. Onnistuuko rahoituksen hakeminen esim. Kickstart projektina? Työssäkäyvänä osallistuminen täysillä ei ole mahdollista. Jos kiinnostaa graafisesti laadukkaampi peli niin siinä pystyn auttamaan. 2d-pelit ei kiinnosta yhteisprojektina.

    • battleforwesnoth

      Ei 2d-peleissä mitään vikaa ole mutta tällä hetkellä kiinnostaa enemmän 3d-mallien hyödyntäminen peleissä. Ja se minkälaisia mallien pitää olla että ne on peliin hyvin optimoituja.

    • haluan mukaan

      pääsiskö mukaan tohon tarinan suunnitteluun ???

      • battleforwesnoth

        Ei taida olla mitään toimintaa. Ei ainakaan tänne kukaan vastaa.


    • berryg

      Miten olis osallistuminen gooseberry animaatioprojektiin? Mukaan pääsee jos maksaa hieman rahaa. Rahalle saa jo opetusmateriaaleista vastinetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe