Elikkä nyt olisi tämmönen isompi vapaa-ajan peliprojekti johon olisi mukava saada porukkaa mukaan. Itseltä luonnistuu jo mutkikkaaman C koodin kirjoitus ja jonkunmoinen graaffinen piirtäminen.
Miksi haluan porukan?
Yksinään suunnittelu ja tekeminen on todella uuvuttavaa ja uskon että porukassa kun muiden ideoita kuulee ja näkee oppii itsekkin enemmän. Myöskään en osaa piirtää enkä tehdä musiikkia. Lisäksi kyseinen peli tulee olemaan monityylinen riippuen pelaajien valinnoista joten monet näkökannat olisi hyväksi.
Keitä haluaisin mukaan?
Kuka vain halukas ja TOSISSAAN oleva (eli ei millään "Vau mä haluun mukaan... Emmä enää jaksa iha p**k**.." meiningillä). Ikä olisi hyvä jos väh. 15 ja yläikärajaa ei ole. Osaamista ei tarvitse olla jos haluaa suunniteluun osallistua ja tarinointiin. Piirtämiseen, graaffiseen piirtämiseen, musiikkeihin, animointiin taas semmoisia joilla on joku osaamisen taso ( eli ei tarvitse olla ammattitason mestari todellakaan ) eli piirtämiseenkin ei tarvi olla piirtänyt kouluvihkoa kummosempaan. Myös innokkaat koodajat jotka omaa pienen c kielen osaamisen ovat tervettuileita.
Mikä peli?
Kyseessä olisi siis mmorpg peli joka sijoittuu nykyaikaan. Peli eroaisi enemmistöstä sen monipuolisuudessa, se sisältäisi erillaisia pelityylejä joita voi vaihtaa lennosta (rikollinen,bisness, poliisi, yms) eli ammateista. Ammateista osassa pelaaja itse pelaa työaika (rikolline, poliisi, yms). Pelissä olisi myös laaja sosiaalinen pelaus mahdollisuus sims:in tapaa.. Mennä naimisiin toisen pelaajan kanssa, saada lapsia jne... Ehkä tärkein osa kuitenkin peliä on pelaajien kyky vaikuttaa omaan yhteisöön/valtioon, jne. Eli miltä tuntuisi potkia veroja kiristäneen hallituksen jäsenet pois joukkopyynnöllä ja mennä itse ehdolle hoitamaan asioita.. Tässä lyhyesti pelin pohja ideasta..
Ryhmän olisi tarkoitus kokoontua väh. 1 viikossa skypessä tai vastaavassa ja jakaa omat aikaan saannokset ja ideat, toki jos tärkeitä menoja niin sillon menee.
Olisi mukava jos tähän saisi jotain porukkaa mukaan ja saataisiin ehkä joskus valmiiksikin porukalla jotain :)
Kysyä voi lisää, tästä varmaan puuttuu paljon infoa kun näin joulutunnelmissa pikasesti kirjotettu!
Kiinnostuneen pistäkää priva viestiä tai s-postia.
[email protected]
-Felloe
Mukaan peli projektiin!?
7
186
Vastaukset
- Nes_guy
Minkäs ikäinen olet? Sillä saattaa olla merkitystä. Itse olen kiinnostunut, tehnyt pelejä jo muutaman vuoden. Toisena kyssärinä olisi että mikä moottori?
- missä projekti
Onko löytynyt porukkaa?
- battleforwesnoth
Täällä myös oma tarina kehitteillä. Lähes kaikki 3d-mallit onnistuu ilmaisohjelmilla. Koodausta osaan mutta grafiikoiden tekeminen on ainakin toistaiseksi kiinnostavampaa. Juoni tuossa kuvatussa pelissä on ehkä hieman sekava jos ei ole selvää pelinappulaa jolla pelataan. En toistaiseksi anna yhteystietoja joten täytyy vastata tänne ja kertoa lisää mitä voidaan tehdä asian eteen. Onnistuuko rahoituksen hakeminen esim. Kickstart projektina? Työssäkäyvänä osallistuminen täysillä ei ole mahdollista. Jos kiinnostaa graafisesti laadukkaampi peli niin siinä pystyn auttamaan. 2d-pelit ei kiinnosta yhteisprojektina.
- battleforwesnoth
Ei 2d-peleissä mitään vikaa ole mutta tällä hetkellä kiinnostaa enemmän 3d-mallien hyödyntäminen peleissä. Ja se minkälaisia mallien pitää olla että ne on peliin hyvin optimoituja.
- haluan mukaan
pääsiskö mukaan tohon tarinan suunnitteluun ???
- battleforwesnoth
Ei taida olla mitään toimintaa. Ei ainakaan tänne kukaan vastaa.
- berryg
Miten olis osallistuminen gooseberry animaatioprojektiin? Mukaan pääsee jos maksaa hieman rahaa. Rahalle saa jo opetusmateriaaleista vastinetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit916094KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495515Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071748- 1141611
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351453