Testosteronitason mittaus?

puol heijari

Voiko normaali terveyskeskuslääkäri (yleislääkäri) määrätä testosteroni taso testeihin, vai pitääkö määräys saada urologilta?

Itellä tuntuu, että saattaa olla testosteronin vajaatoiminta tai ainaki oireet viittaa siihen.

6

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yleislääkäri ei voi määrätä. pitää mennä urologille

      • 3210

        Taas jaetaan väärää tietoa..Miksi?

        Yleislääkäri VOI antaa lähetteen testosteronitason mittaamiseen verestä. Jotkin yksityiset labrat tekevät erinäisiä verikokeita myös ilmanblähetettä, jolloin asiakas "määrää".


      • 47/856

        Yleislääkärin lähetteellä kävin mittauttamassa. Myös ilman lähetettä voi mittauttaa veriarvojansa kunhan menee labraan kuten aava.fi ja maksaa kulut. S-Testo maksaa n. 50 e. Sitten on myös vapaa-testo.


    • Eri juttu laittaako

      "Voi" on sitten eri juttu kuin että "määrää"... nyt on kunnissa säästökuurit ja kaikki tällaiset turhat tutkimukset jätetään tekemättä. Mies pystyy elämään vallan mainiosti myös ilman seksiä, kyse on siis turhasta tutkimuksesta - sitäpaitsi onhan Viagra!

      • 9+4

        Testosteroni vaikuttaa miehen yleiskuntoon voi vointiin eikä vaan alapäähän.


    • japa3

      Kyllä voi ja otat asian reilusti esille,ainakin minä sain lähetteen labraan heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      92
      17118
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      38
      9907
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4891
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      233
      3865
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3123
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2820
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      110
      2771
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2712
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      50
      2607
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      2480
    Aihe