Pohjalainen isäntä oli kuolla onneen, kun eräänä aamuna kaivosta vettä nostaessaan vetikin kolosta sangollisen kossua. Työt loppui siihen, pellot meni kesannolle ja akka sekä lapset viettivät yönsä navetassa ukon remutessa remminsä kanssa tuvassa. Ja kossu virtasi.
Kolmantena vuonna lapset oli huostaanotettu ja akka vuokrattu naapurin isäntien iloksi. Kossuhuuruinen ukko vain kirnusi kaivosta lisää ilojuomaa ja oli kännissä 24/07. Eräänä aamuna kohtasi häntä kuitenkin järkytys:
"Yöllä 24.12 oli rotta pissinyt kaivon laidalta suoraan sen sydämeen ja aamulla, kun ukko meni ämpäreineen kossua hakemaan, olikin sanko täynnä kossun sijasta rotan kusta. Siitä etiäpäin kaivosta sai vain kusta." - Silminnäkijälausunto, annettu Keuruulla 13.03. Ottajana Kumpulainen.
kossukaivo
*RAUTANYRKKI*
1
2986
Vastaukset
- täyspäinen
olla totta että ilikiät tämmösiä kirjottaa kaikki juttusi samaa paskaa, mä oon kauhian hämmästyny typeryydestäsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on978823- 918685
- 147493
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1756203Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585268En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234305Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54180- 384093
- 373889
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..753774