Onko riittävä pentupaketti??!!!:) koirille

Koiran

Jep... Meidän labradorinnoutaja pennut lähtevät viikon päästä uusin koteihin niin mitä lisäisit tähän pakettiin minkä aion antaa

noutajatalutin
kattavat hoito-ohjeet
kaikki siru ja muut paperit mm. Ell. Todistus
valokuvia
pussi ruokaa
luita
pyyhe jossa hajua enstisestä kodista
koulutusnameja ja muita herkkuja

Onks tos tarpeeksi?

16

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bolokasvattaja

      Kyllä on! Omasta mielestäni kasvattajan ei ole tarkoitus hankkia pennulle ensimmäisen vuoden tarvikkeita. Vaikka vastaan on tullut kyllä pentukyselyitä joissa tärkein asia on ollut kuinka arvokas (rahassa) pentupaketti on. ;)

    • Miksi periaatteessa

      kuristava hihna pennulle? On varmaan helppo käyttää, mutta mielestäni täysin väärä pennulla käytettäväksi.

      • Oot tyhmä

        Älä puuu jos et tajuu ja ole koira asiantuntija


      • Miksi periaatteessa
        Oot tyhmä kirjoitti:

        Älä puuu jos et tajuu ja ole koira asiantuntija

        Tajuan kuule varsin hyvin sen, että pennulla ei missään nimessä käytetä kuristuspantaa. Ei minkäänlaista.


      • Miksi periaatteessa
        Miksi periaatteessa kirjoitti:

        Tajuan kuule varsin hyvin sen, että pennulla ei missään nimessä käytetä kuristuspantaa. Ei minkäänlaista.

        Tietysti jokainenhan sen itse päättää miten pentunsa opettaa hihnassa kulkemaan, vaikka sitten kuristamalla, jos ei muuten osaa opettaa koiraa.


    • Ikuiset sossujutut

      On tosi paljon ja riittävästi pakettiin. Lisäisin kumminkin jos mahdollista, vaikkapa semmoiselle kenellä ei ennen ole ollut koiraa, niin listan hyvistä koirakirjoista, ihan pentuoppaista jne. On ihmisiä, jotka eivät tiedä mitään todellisuutta koiran ensimmäisistä parista vuodesta ja kuinka villi se nuori noutajakin on. Ja jo ilmoittaa mahdollisesti uusille tuleville (tiedossa oleville) omistajille miten valmistaa koti pennun tuloa varten ja tieto myös siitä, että pentu ei osaa vielä säädellä lämpöään. Ehkä aina vähän reagoiden yli mieluimmin, koska täälläkin aina näkyy niin paljon näitä kysymyksiä ja ihmetellään sitä, että pentu puree ja pissaa vielä kolmikuisenakin sisälle ja lisäksi tieto koiran sosiaalistamisesta mahdollisimman pian. Sehän on se tärkeä ikä 7-16 viikkoa.

      • Paavonen

        Suositeltu luovutusikä nykytieteen perustella on 10 viikkoa. Jos ne on pakko ali-ikäisenä heivata nurkista pois on hyvä pitää mielessä, että nykyään tiedetään, että 7-8 viikoinen on se ikä, josta huonot kokemukset jäävät muistin. Eli mitään raivoisaa sosiaalistamista ei kyllä niin nuorelle pitäisi teettää. Kotiin vieraita yksi tai kaksi kerrallaan, ja rauhallisesti. Etupihan ympäri kiertämistä hihnassa, jolloin näkee elämää. Ei sen enempää ennen kuin on oppinut, että uusi koti on turvallinen paikka. Parisen viikkoa menee.


    • 66688

      Ehdottaisin, että annat hoito-ohjeet jo kun käyvät katsomassa pentuja ennen luovutusta, niin ne tulee varmasti luettuakin. :d pennun jo kotona ollessa sitä ei ehkä ehdikään/malta.

    • lisäksi

      HOITO-OHJEET pennulle sekä lista koiran ensiapu-kaapin sisällöstä.

    • Looolllll

      Siis et sä nyt tajuu siit kuristuspannasta

    • Husky/pohjis+husky/labno

      On tarpeeksi. Meillä tuli noiden lisäksi juoma ja ruokakupit, leluja, reppu(?!) ja raakaruokaan perehdyttävä opas ja koirankotiapteekki tarvike lista alennuskuponkeja mustiin&mirriin. Ja joku seteli, millä sai hakee pussin(3kg) pentunapua. Tää nuorempi koirani(6kk) on siis sip.husky/labnou(50-50%). Vanhemmalla ei ollut, kun hoito-ohjeet ja ruokasäkki(15kg).

    • liioteltua aloittaja

      kokeneet ei ainakaan kysele tollasia. Kuulostaa nuorelle aloittajalle. Ei tarvitse yrittää hankkia pentupakettiin paljoa. Uusi omistaja hankkii mitä yleensä hankkivatkin.

    • LuitA?

      Joko ne luovutusikäiset syö luita? Vai tekoluitako tarkoitit? Niissäkin monissa näyttää olevan ikärajoitus.

      • sit kun on aika..

        dentastixeissä ja muissa minkä nimee en muista, mut marketin on niin ikäraja 3-4kk..


    • ksva1

      Lisäisin ainakin matokuurin sekä jonkun pehmolelun ja kirjavinkkejä hyvistä kirjoista.

    • Anonyymi

      Nuo riittävät tosi hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      423
      5558
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1928
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      367
      1864
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      122
      1088
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1014
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      27
      928
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      834
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      72
      801
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      55
      723
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      37
      714
    Aihe