Jep... Meidän labradorinnoutaja pennut lähtevät viikon päästä uusin koteihin niin mitä lisäisit tähän pakettiin minkä aion antaa
noutajatalutin
kattavat hoito-ohjeet
kaikki siru ja muut paperit mm. Ell. Todistus
valokuvia
pussi ruokaa
luita
pyyhe jossa hajua enstisestä kodista
koulutusnameja ja muita herkkuja
Onks tos tarpeeksi?
Onko riittävä pentupaketti??!!!:) koirille
16
717
Vastaukset
- bolokasvattaja
Kyllä on! Omasta mielestäni kasvattajan ei ole tarkoitus hankkia pennulle ensimmäisen vuoden tarvikkeita. Vaikka vastaan on tullut kyllä pentukyselyitä joissa tärkein asia on ollut kuinka arvokas (rahassa) pentupaketti on. ;)
- Miksi periaatteessa
kuristava hihna pennulle? On varmaan helppo käyttää, mutta mielestäni täysin väärä pennulla käytettäväksi.
- Oot tyhmä
Älä puuu jos et tajuu ja ole koira asiantuntija
- Miksi periaatteessa
Oot tyhmä kirjoitti:
Älä puuu jos et tajuu ja ole koira asiantuntija
Tajuan kuule varsin hyvin sen, että pennulla ei missään nimessä käytetä kuristuspantaa. Ei minkäänlaista.
- Miksi periaatteessa
Miksi periaatteessa kirjoitti:
Tajuan kuule varsin hyvin sen, että pennulla ei missään nimessä käytetä kuristuspantaa. Ei minkäänlaista.
Tietysti jokainenhan sen itse päättää miten pentunsa opettaa hihnassa kulkemaan, vaikka sitten kuristamalla, jos ei muuten osaa opettaa koiraa.
- Ikuiset sossujutut
On tosi paljon ja riittävästi pakettiin. Lisäisin kumminkin jos mahdollista, vaikkapa semmoiselle kenellä ei ennen ole ollut koiraa, niin listan hyvistä koirakirjoista, ihan pentuoppaista jne. On ihmisiä, jotka eivät tiedä mitään todellisuutta koiran ensimmäisistä parista vuodesta ja kuinka villi se nuori noutajakin on. Ja jo ilmoittaa mahdollisesti uusille tuleville (tiedossa oleville) omistajille miten valmistaa koti pennun tuloa varten ja tieto myös siitä, että pentu ei osaa vielä säädellä lämpöään. Ehkä aina vähän reagoiden yli mieluimmin, koska täälläkin aina näkyy niin paljon näitä kysymyksiä ja ihmetellään sitä, että pentu puree ja pissaa vielä kolmikuisenakin sisälle ja lisäksi tieto koiran sosiaalistamisesta mahdollisimman pian. Sehän on se tärkeä ikä 7-16 viikkoa.
- Paavonen
Suositeltu luovutusikä nykytieteen perustella on 10 viikkoa. Jos ne on pakko ali-ikäisenä heivata nurkista pois on hyvä pitää mielessä, että nykyään tiedetään, että 7-8 viikoinen on se ikä, josta huonot kokemukset jäävät muistin. Eli mitään raivoisaa sosiaalistamista ei kyllä niin nuorelle pitäisi teettää. Kotiin vieraita yksi tai kaksi kerrallaan, ja rauhallisesti. Etupihan ympäri kiertämistä hihnassa, jolloin näkee elämää. Ei sen enempää ennen kuin on oppinut, että uusi koti on turvallinen paikka. Parisen viikkoa menee.
- 66688
Ehdottaisin, että annat hoito-ohjeet jo kun käyvät katsomassa pentuja ennen luovutusta, niin ne tulee varmasti luettuakin. :d pennun jo kotona ollessa sitä ei ehkä ehdikään/malta.
- lisäksi
HOITO-OHJEET pennulle sekä lista koiran ensiapu-kaapin sisällöstä.
- Looolllll
Siis et sä nyt tajuu siit kuristuspannasta
- Husky/pohjis+husky/labno
On tarpeeksi. Meillä tuli noiden lisäksi juoma ja ruokakupit, leluja, reppu(?!) ja raakaruokaan perehdyttävä opas ja koirankotiapteekki tarvike lista alennuskuponkeja mustiin&mirriin. Ja joku seteli, millä sai hakee pussin(3kg) pentunapua. Tää nuorempi koirani(6kk) on siis sip.husky/labnou(50-50%). Vanhemmalla ei ollut, kun hoito-ohjeet ja ruokasäkki(15kg).
- liioteltua aloittaja
kokeneet ei ainakaan kysele tollasia. Kuulostaa nuorelle aloittajalle. Ei tarvitse yrittää hankkia pentupakettiin paljoa. Uusi omistaja hankkii mitä yleensä hankkivatkin.
- LuitA?
Joko ne luovutusikäiset syö luita? Vai tekoluitako tarkoitit? Niissäkin monissa näyttää olevan ikärajoitus.
- sit kun on aika..
dentastixeissä ja muissa minkä nimee en muista, mut marketin on niin ikäraja 3-4kk..
- ksva1
Lisäisin ainakin matokuurin sekä jonkun pehmolelun ja kirjavinkkejä hyvistä kirjoista.
- Anonyymi
Nuo riittävät tosi hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1696117Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa614663Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu444410Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644249Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682652En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.612172Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331642odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1291504- 481443
- 341308