Turun kristillinen opisto?

GIRL 95

He! Valmistun lukiosta nyt keväällä ja tulevassa yhteishaussa haluaisin hakea juurikin tuonne kristilliseen opistoon.Haluaisin kuulla koulusta mitä vaan! :D Oletko opiskellut siellä? Piditkö koulusta/opettajista/ ilmapiiristä? Entä jos on yo-pohjainen opiskelija pystyykö opinnot suorittamaan lyhyemmässä ajassa? Millainen pääsykoe oli ja miten siihen valmistauduit? Mitä terveydellisiä esteitä on,jotta koulutukseen ei pääse ( onko sellaisia...?) Ja mitä muuta vaan mitä mieleen tulee! Haluaisin siis opiskella lastenohjaajan ammattitutkinnon. Ja jos joku on kyseisen tutkinnon tuolla suorittanut olisi kiva tietää miten työölistyit koulun jälkeen :) Olen aina kuvitellut,että kouluun on vaikea päästä onkohan näin ?:D nyt ei muita kysymyksiä taida tulla mieleeni,mutta kaikke kouluun ja opiskeluun liittyvää olisi kiva kuulla! Paljon kiitoksia jo vastanneille! :)

5

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GIRL 95

      voi eikö kellään ole mitää kerrottavaa koulusta? :( jos tulee mieleen ni käyn täällä katsomassa vielä!

    • edes jotain

      Tuli vaan mieleen, että kyllä kannattaa hakea. Tämän tyylisiin kouluihin yleensä pääsee, vaikka lastenohjaajan linjasta en ole varma. Terveydellisistä esteistä tulee mieleen hallitsemattomat mielenterveyden ongelmat ja vaikeat allergiat. Mutta normaali nuori/aikuinen kyllä yleensä otetaan kouluun.

      Koulu sijaitsee rauhallisella alueella. Osa opiskelijoista asuu koululla, osa muualla.

      Voisit varmaan ottaa yhteyttä kouluun esim. sähköpostitse ja kysellä sinua askarruttavia tietoja. WWW-sivut on.

    • kovinpettynyt

      Hei!

      Itse opiskelin kristillisessä, enkä suosittelisi kyseistä oppilaitosta kenellekkään. Ilmapiiri huono, epäpäteviä sijaisia ja opiskelijoista ei pidetä hyvin huolta. Itse sairastuin kesken lukukauden ja jouduin olemaan muutaman viikon koulusta. Opettajat suhtautuivat todella huonosti, lähettelivät iltaisin tekstiviestejä että täytyy keskustella tilanteestani ja painostivat kovasti että pitäisi tulla kouluun sairauslomasta huolimatta. Lopulta keskeytin koulutuksen ääres huonon kohtelun ja ilmapiirin vuoksi. Ala ja ammatti olisivat olleet oikeita mutta koin tulleeni kohdelluksi niin huonosti. Luokaltani keskeytti myös 7 muuta, koska opetus oli organisoitu huonosti ja toiveitamme ei kuunneltu.

      Koko koulu saa kylmät väreet kulkemaan niskassa, en voi suositella!

      • 13+4

        Minä en ole opiskellut ko laitoksessa mutta olen ollut töissä siellä ja ei enää koskaan sinne kiitos! Sen huonon ilmapiirin aistii nopeasti.


      • lillil

        "Opettajat suhtautuivat todella huonosti, lähettelivät iltaisin tekstiviestejä että täytyy keskustella tilanteestani"

        Ensin sanoit, että opiskelijoista ei pidetä huolta. Kyllä minä näkisin huolenpitoa siinä, että opiskelijoille lähetetään tekstiviestejä ja halutaan keskustella.

        Koulu on kallis. Saman opetuksen saa suoraan avoimesta yliopistosta halvemmalla. Lastenohjaajalinjalla saattaa olla toisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      226
      6987
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      333
      4899
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      148
      3683
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      119
      3499
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      72
      3438
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      54
      2930
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2759
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2480
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2396
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      108
      1975
    Aihe