Turun kristillinen opisto?

GIRL 95

He! Valmistun lukiosta nyt keväällä ja tulevassa yhteishaussa haluaisin hakea juurikin tuonne kristilliseen opistoon.Haluaisin kuulla koulusta mitä vaan! :D Oletko opiskellut siellä? Piditkö koulusta/opettajista/ ilmapiiristä? Entä jos on yo-pohjainen opiskelija pystyykö opinnot suorittamaan lyhyemmässä ajassa? Millainen pääsykoe oli ja miten siihen valmistauduit? Mitä terveydellisiä esteitä on,jotta koulutukseen ei pääse ( onko sellaisia...?) Ja mitä muuta vaan mitä mieleen tulee! Haluaisin siis opiskella lastenohjaajan ammattitutkinnon. Ja jos joku on kyseisen tutkinnon tuolla suorittanut olisi kiva tietää miten työölistyit koulun jälkeen :) Olen aina kuvitellut,että kouluun on vaikea päästä onkohan näin ?:D nyt ei muita kysymyksiä taida tulla mieleeni,mutta kaikke kouluun ja opiskeluun liittyvää olisi kiva kuulla! Paljon kiitoksia jo vastanneille! :)

5

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GIRL 95

      voi eikö kellään ole mitää kerrottavaa koulusta? :( jos tulee mieleen ni käyn täällä katsomassa vielä!

    • edes jotain

      Tuli vaan mieleen, että kyllä kannattaa hakea. Tämän tyylisiin kouluihin yleensä pääsee, vaikka lastenohjaajan linjasta en ole varma. Terveydellisistä esteistä tulee mieleen hallitsemattomat mielenterveyden ongelmat ja vaikeat allergiat. Mutta normaali nuori/aikuinen kyllä yleensä otetaan kouluun.

      Koulu sijaitsee rauhallisella alueella. Osa opiskelijoista asuu koululla, osa muualla.

      Voisit varmaan ottaa yhteyttä kouluun esim. sähköpostitse ja kysellä sinua askarruttavia tietoja. WWW-sivut on.

    • kovinpettynyt

      Hei!

      Itse opiskelin kristillisessä, enkä suosittelisi kyseistä oppilaitosta kenellekkään. Ilmapiiri huono, epäpäteviä sijaisia ja opiskelijoista ei pidetä hyvin huolta. Itse sairastuin kesken lukukauden ja jouduin olemaan muutaman viikon koulusta. Opettajat suhtautuivat todella huonosti, lähettelivät iltaisin tekstiviestejä että täytyy keskustella tilanteestani ja painostivat kovasti että pitäisi tulla kouluun sairauslomasta huolimatta. Lopulta keskeytin koulutuksen ääres huonon kohtelun ja ilmapiirin vuoksi. Ala ja ammatti olisivat olleet oikeita mutta koin tulleeni kohdelluksi niin huonosti. Luokaltani keskeytti myös 7 muuta, koska opetus oli organisoitu huonosti ja toiveitamme ei kuunneltu.

      Koko koulu saa kylmät väreet kulkemaan niskassa, en voi suositella!

      • 13+4

        Minä en ole opiskellut ko laitoksessa mutta olen ollut töissä siellä ja ei enää koskaan sinne kiitos! Sen huonon ilmapiirin aistii nopeasti.


      • lillil

        "Opettajat suhtautuivat todella huonosti, lähettelivät iltaisin tekstiviestejä että täytyy keskustella tilanteestani"

        Ensin sanoit, että opiskelijoista ei pidetä huolta. Kyllä minä näkisin huolenpitoa siinä, että opiskelijoille lähetetään tekstiviestejä ja halutaan keskustella.

        Koulu on kallis. Saman opetuksen saa suoraan avoimesta yliopistosta halvemmalla. Lastenohjaajalinjalla saattaa olla toisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1732
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      881
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      778
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      770
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe