Löytyykö mistään

antti aloittelia

Löytyykö videoa jäniksen suolistus/nylky operaatiosta?

7

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryynäsen Topi

      Enpä tiedä mutta eipä tuo hankalaa ole. Nypit vähän vatsalta karvoja pois ja puukolla pisto suoliston rajalle. Laitat etu ja keskisormen nahan ja suoliston väliin ja puukon terä sormien välissä viillät vatsan auki niin että suojaat sormilla vatsan puhkeamista ja saat käden sisään ja eikun suolet pois. Suoliston ja keuhkosydän yhdistelmän välissä on ne erotteleva kalvo jonka rikot sormilla painaen ja saat sitten nämäkin pois. Jänis vatsalleen valuttaen loput veret maahan ja eikun etiäppäin:)
      Takajaloista lähtien vedät nahan pois tuppeen. Itselläni on puusta tehty kinnerpuu joka roikkuu varastossa ovipielessä. Tähän saa jäniksen kintereistään roikkumaan ja nylky onnistuu hyvin yksinään turhaan maassa pyörittelemättä.
      Lihat otan heti irti luista säästäen huomattavasti tilaa pakstusta ajatellen. Takajalat, etulavat, sisä ja ulkofile ja muuta ei pienessä elukassa olekaan.
      Sisäfile nyt on pieni lätyskä mutta ulkofile pitkä ulottuen takajalkojen kohdalta niskaan. Täyttä lihaa kun irroittaa vielä pintakalvon ja eikun paistinpannulle. On hyvvee:)
      Joulun jatkoja!

    • hanskakäsi

      Ennen avausta voipi myös painella alavatsaa, rakon tyhjentämiseksi.
      Suolistuksen jälkeen murrat lonkan auki mahan puolelta, esim. puukon terällä kovaa vasten painaen. Longistus, ja voit poistaa virtsarakon ja peräsuolen.

      Masikurinointia et tahtone saaliillesi.

      Paperilla voipi vielä pyyhkiä veret pois ruumiin ontelosta.

      • 14+17

        Tapoja on monia ja käyhän se noinkin.


    • hyvä tapa tuo

      Tuo oli ns. "amerikkalainen" nylkytapa, joka on sitä perinteistä nopeampi.

    • sontaasuolaaasipulia

      Helppoa kuin heinän teko, mutta tuo suolen poisto jäi vähän epäselväksi.
      Niin että missä se tarkalleen ottaen on, ja miten se tapahtuu?

      Mausteeksi ajattelin aivan muuta ko sitä ihteään.
      Tästä ketjusta on monelle ALOITTELIALLE hyötyä, kaikki vinkit , neuvot ja niksit ovat tarpeen.
      Kuvat ja videot on tervetulleita.

    • hanskakäsi

      Niin, kun avaa vatsan ja poistaa sisällön, helposti lantion onteloon jää rakko ja suolen pätkä. Helpointa lie murtaa 'häpyluu' ja sitä kautta poistaa kyseiset osat. Samalla lähtee häntätupsu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9127
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      56
      4809
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4501
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      53
      2823
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1222
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      41
      1189
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      168
      1140
    Aihe